baiat de 6 ani... pe amigdalita dreapta un punct alb mai mic decat un bob de orez

12-11-2009
mirela alina
Nu este medic/terapeut
mirela alina
Buna ziua.As vrea si eu parerea dvs. in problema urmatoare.
Am un baiat de 6 ani.Acum o luna am observat pe amigdalita dreapta un punct alb mai mic decat un bob de orez, Mentionez ca nu fusese racit si nici nu era in perioada aceea.Am sunat medicul de familie sa intreb ce poate fi si mi-a spus ca l-a sesizat mai demult acolo si sa il las in pace.Am urmarit "punctul" care in cateva zile a disparut.La doua saptamani a racit si uitandu-ma in gatul lui observ acelasi punct in acelasi loc.Avea o febra moderata 37.5 - 38 ii curgea nasul si cam atat.Cand am ajuns sa il vada pediatra " punctul" nu mai era acolo.As fi vrut un exudat dar copilul mancase iar a doua zi am plecat din oras.A trecut raceala nu am luat antibiotic.Dupa o saptamana de gradi raceste din nou, La fel curge nasul, tuseste o febra moderata care dupa 4 zile creste si trecem pe antibiotic(augumentin bis) la recomandarea pediatrei pentru 7-8 zile.Si in timpul acestei raceli punctul a fost in acelasi loc numai ca de data asta mi s-a parut ca mai apruse unul langa.Am terminat tratamentul de vreo 5 zile si punctele nu au diparut de data asta. Acum mai tuseste odata de doua ori pe zi productiv sau isi "drege" vocea, Astept acum sa treaca cele 14 zile pentru a merge la exudat dar sunt teribil de ingrijorata.
Va multumesc si astept cu interes parerea dvs.
5 comentarii
0
12-11-2009, ora 14:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
amigdalele palatine.. in mod normal.. contin niste cripte, buzunare, uneori din ele se elimina o masa cazioasa.. alba la culoare. nu e nimic patologic pana aici.
trebue sa faceti exudat faringian si sa vedeti daca este purtator de microbi patogeni sau nu.
invatati copilul sa faca gargara dupa masa.. ca sa se curate criptele amigdaliene!
0
12-11-2009, ora 14:04
mirela alina
Nu este medic/terapeut
mirela alina
Va multumesc din suflet, m-ati linistit mai linistit. Am sa va tin la curent cu rezultatul exudatului.de-a lungul timpului i-am facut exudate si niciodata nu i-a iesit nimic. Sper ca asa sa fie si de data aceasta.
Inca odata va multumesc.
0
12-11-2009, ora 14:26
mirela alina
Nu este medic/terapeut
mirela alina
Totusi trebuie sa le acord o atentie deosebita sau este de ajuns gargara dupa masa?
Va multumesc.
0
12-11-2009, ora 14:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu trebue nimic deosebit.
gargara.
sa nu consume sucuri acidulate.. si mancaruri foarte acre!
0
12-11-2009, ora 14:39
mirela alina
Nu este medic/terapeut
mirela alina
Va multumesc.
O zi buna.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum și când trebuie tratată tusea
  • Tipuri de amigdalite - cum orientează diagnosticul aspectul amigdalelor
  • Dispersia particulelor de tuse în aer liber
  • Diferența dintre angina (amigdalita) virală și cea bacteriană - când trebuie să iei antibiotic
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Câteva sfaturi pentru a calma tusea
  • Tratament tuse - medicamente, remedii, ceaiuri pentru tuse
  •