baiatul meu are coroidoza miopica la ochiul drept..

17-04-2008
ileana15
Nu este medic/terapeut
ileana15
baiatul meu are coroidoza miopica la ochiul drept ;in urma cu 1an a facut o ruptura de retina pe acest ochi ;se pare ca operatia a reusit ;cum putem rezolva problema coroidozei?(daca se poate ajuta in vreun fel )
3 comentarii
0
05-05-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Coroidoza miopica apare in miopia forte; Pentru a opri progresia unei miopii forte si deci agravarea coroidozei, la copil exista metode chirurgicale( scleroplastia posterioara) si nechirurgicale de intarire a sclerei( injectii); Avand in vedere ca dupa interventia chirurgiacala raman cicatrici care pot promova o noua dezlipire de retina, o solutie ar putea fi injectiile pentru intarirea sclerei( am gasit cateva articole in care oftalmologii rusi recomanda injectarea de compus polimeric lichid in suprafata sclerala care promoveaza formarea de colagen, intarind sclera);Nu va pot spune unde se pot face astfel de injectii;Va mai recomand si Mirtilene Puro 1cpr pe zi, a la longue; mai am o intrebare: celalalt ochi este emetrop ( fara viciu de refractie); in acest caz, v-as mai recomanda si o lentila de contact night and day( se poarta permanent 30 de zile, apoi se inlocuieste), pentru ochiul cu miopie forte, daca la optotip, cu corectie aeriana se castiga cateva randuri; numai bine
0
05-05-2008, ora 00:00
ileana15
Nu este medic/terapeut
ileana15
Va multumesc mult pt.raspuns;, , copilul" are aproape 23 ani, a avut o perioada tratamentul cu Mirtilene(acum nu a mai luat ); ochiul neoperat este miop;are -2, 5 la stangul si -19 la cel cu coroidoza si operat de ruptura de retina ;inteleg ca putem continua cu Mirtilenele?Va multumesc si multa sanatate
0
06-05-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Da poate lua Mirtilen Puro 1cpr pe zi, timp indelungat; Cu ochiul care are -19, cu corectie aeriana vede cateva randuri in plus( 2 sau 3)?; in acest caz, poate incerca sa poarte lentila de contact si la ochiul ambliop; Numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.