baietelul meu are 5 luni

20-11-2012
stan81
Nu este medic/terapeut
stan81
buna seara.baietelul meu are 5 luni si are o tuse expectoranta fara febra numai cu respiratie grea si zgomotoasa in piept.eu sunt din bucuresti dar locuiesc in anglia si aici am fost la doctor nu la pediatru ca acolo ajungi f greu si mi-au dat antibiotic(amixicilina ).nu stiu ce sa fac sa il dau sau nu pt ca nu mi se pare a fi asa grav.eu am de acasa humex si am inceput cu el.va rog lamuriti-ma.multumesc
4 comentarii
0
20-11-2012, ora 12:57
adelinacotfas
Nu este medic/terapeut
adelinacotfas
eu as zice sa iei in serios aceasta boala, pt k eu am fetita de 1 an si 5 luni si in acest moment de confruntam cu aceasta boala, care nu stiu sa-ti spun exact ce e. noi am inceput cu o raceala banala si am continuat cu o tuse seaca de aproape nu mai putea respira noaptea, iar acu dupa ce i-am facut aerosol e tuse productiva si tot la fel harcaie din piept, pediatra nu mi-a dat un diagnostic prea bun, doar ca e racita la plamani, medicamente peste medicamente, inclusiv antibiotice si injectii si am ajuns in stadiul in care trebuie sa cer opinia altui doctor pt k nu mi se pare k se vindeca, deci nici doctorii de aici nu sunt grozavi. este posibil sa ii dai antibioticul si dupa ce il termini sa constati ca nu i-a trecut, dar poate dak boala e in faza incipienta se va vindeca. multa sanatate si nu am vrut sa te panichez, dar nu e de glumit, mai ales k al tau e mic.
0
20-11-2012, ora 13:51
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
nu da humex la copil, ca o sa tuseasca saptamani intregi dupa asta. si ii face rau, e prea mic ptr asta. da antibioticul asa cum a recomandat medicul. de obicei la pediatru se ajunge in situatii grave in care nu s-a rezolvat prin intermediul medicinii generale - care in alte tari, e mai evoluata decat e la noi cea de familie...
0
20-11-2012, ora 14:59
stan81
Nu este medic/terapeut
stan81
Multumesc fetelor.astept si alte pareri.pupici
0
07-12-2012, ora 15:48
adelinacotfas
Nu este medic/terapeut
adelinacotfas
buna, c faceti? v-ati insanatosit? noi am reusit cu aerosoli si ventolin.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urgențele respiratorii (pulmonare) - cum să le recunoști și ce să faci
  • Tuse plină (cu expectorații / tuse care „rupe”)
  •