Balanita, boala care a demonstrat incompetenta a 7 medici.

10-09-2007
GIORGIAN
Nu este medic/terapeut
GIORGIAN
In urma cu doi ani am fost diagnosticat de catre o armata de medici cu balanita si albicas, altii cu candida, dar am inteles ca aceasta din urma nu poate aparea in cazul meu deoarece am fost operat de fimoza cand am fost mic.Mi s au prescris nenumarate medicamente si alifii, le am urmat cu strictete, dar rezultatul este ca in continuare sufar de o iritatie a pielii preputului si glandului, urmat de o usoara usturime si sincer sa fiu nu mai stiu ce sa mai fac.Adaug faptul ca am facut analize la sange, urina si sperma, dar au iesit bine.Va rog daca detineti rezolvarea sa ma ajutati cu orice sfat.Va multumesc.
56 comentarii 12 Înainte ›
0
11-09-2007, ora 00:00
ionescu iulia
Nu este medic/terapeut
ionescu iulia
inflamatia mucoasei glandului (capului) penisului este de cele mai multe ori datorata unei infectii sau iritatii locale cauzata de microbi, paraziti, mici traume mecanice sau pur si simplu igiena deficitara. din cate am inteles analizele au fost f bune.daca aceasta stare (inflamatia) reprezinta urmarea unei infectii cu transmitere sexuala (de exemplu gonoree), atunci actul sexual neprotejat reprezinta un risc de transmitere a infectiei.
as recomanda neoxazol sau ketoconazol compozitia este aceeasi. se iau doua tablete pe zi inainte de masa timp de 5 zile. tratamentul e bine sa il repeti dupa 2 luni iar intre timp sa continui cu tratamentul local cu clotrimazol.poate asa va merge.succes
0
11-09-2007, ora 00:00
GIORGIAN
Nu este medic/terapeut
GIORGIAN
In conditiile in care am aceasta iritatie atat pe preput cat si pe gland fiind si un pic umflat in acea zona si mai multi medici m au diagnosticat cu balanita, prescriindu mi mai multe medicamente cum sunt:Stamicin, Fluconazol, Flucoric, Mycosys, Diflazon, Diflucan, Aulin), precum si unguente (advantan sprei oximed, reviken, pimafucort, elocom, lomexim, clotrimazol, panderm, meclon, biazol, travocort, genticol, spalaturi cu bicarbonat, solutie de castelani, betadine, comprese cu rivanol si nitrat de argint de 4%).Vreau sa va spun ca am avut si o solutie f tare cu ajutorul careia am distrus practic pielea "bolnava", dar pe care din pacate nu mi mai amintesc cum se numeste. Sincer nu mai stiu ce sa mai fac.am facut analize de urina, spermograma, sange si nu mi aiesit nimik..Pe aceasta cale multumesc dr IONESCU IULIA pt mesaj si astept cu nerabdare un nou raspuns..
1
13-09-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
As dori sa fac, mai intai, o precizare : neoxazolul si ketoconazolul nu au aceeasi compozitie !!! Ketoconazolul este un derivat imidazolic cu spectru antimicotic, iar Neoxazolul este o sulfamida (sulfafurazolum) cu spectru antimicrobian.
Revenind la intrebarea domnului GIORGIAN, doresc sa fac o precizare: diagnosticul de "balanita" inseamna o inflamatie a glandului penian. Concluzia este ca medicii v-au pus un diagnostic corect. Cauzele acestei inflamatii pot fi insa multiple, iar aici este necesar sa se faca o serie de investigatii. La barbatii necircumcizati cele mai frecvente cauze de inflamatie a glandului sunt bacteriene (lipsa igienei locale) sau candidozice, asa cum bine preciza domnisoara Ionescu Iulia, aceasta fiind explicatia pentru care, din automatism, cei mai multi medici v-au prescris tratamente antimicotice sau antibacteriene. Tinand cont de precizarea dvs. ca ati suferit o operatie de fimoza in copilarie, probabil ca sunteti circumcis, fapt care elimina candidoza sau inflamatia bacteriana dintre cauzele balanitei. Trebuie luate in consideratie alte cauze, cum ar fi dermatita de contact, lichenul plan sau alte boli dermatologice cu localizare la nivelul glandului. Pentru un diagnostic corect si un tratament corespunzator tot la un medic dermatolog trebuie sa ajungeti ! Daca puteti preciza de unde sunteti poate gasim o varianta spre care sa va indrum.
0
21-09-2007, ora 00:00
lex192
Nu este medic/terapeut
lex192
am si eu o problema... vad k ati scris k aceasta balanita se poate lua numai prin contact sexual.. ei bine.. mie mi-au aparut un fel de bubite pe gland si pe interiorul preputului si nu am avut nici un contact sexual pana acum... acele bube se inrosesc dupa ce ma masturbez.. credeti k ar putea fi vorba tot despre balanita? sunt cam inspaimantat ce este drept si pana acum nu am fost la medic... va rog frumos sa imi raspundeti daca se poate...
0
23-12-2008, ora 16:28
daniellli
Nu este medic/terapeut
daniellli
am fost si eu pe la catva medici.14..15 nici nu ma stiu nr. in trei ani de zile.am o plasa de creme, nu are rost sa le insir, va spun doar ce ma facut sa ma simt mai "binisor".apa cu bicarbonat si TRIDERM cateva zile ca nici asta nu este buna pt ca are in continut ., ar trebui ca doc. sau prof. univ."vezi doamne" sa mai intre si ei pe internet putin sa vada cati pacienti suntem.dupa contactul sexual pe care l-am avut, am avut usturimi la urinare si am simtit arsuri pe capul penisului unde si acum este acea roseata.pe lame nu imi iese nimic, pote imi iesea atunci cnd ma ustura la la urinare dar nu am facut atunci.scrie si pe internet ca balanita la barbati se manifesta prin DURERI SUB FORMA DE ARSURi, cautati, deci nu sunt nebun cum ma faceau uni doc. si eu am avut dureri ca nu mai vroiam sa am nici erectie ce sa mai zic de contact sexual.acum ma simt mai bine dar nu sunt vindecat, prietena mea tre sa ia si ea niste ovule ca am facut fara prezervativ ca asa a spus doc ca nu am nimic.am vazut pe internet ca un baiat sa tratat cu pimfucin si cu pansament inmuiat in nitrat de argint sau daca stie cineva un doc unde sa tratat sa ma indrume si pe mine.oricum este incredibil daca o ciuperca da batai de cap doc atunci ce sa mai zic de cancer, sida etc. un doc se lauda ca nu am luat nimic bun din ce iam spus , el imi da numai bicarbonat cu apa.muream daca imi dadea tratamentul lui "cel bun "dupa ce am luat atatea si nu am murit?as vrea sa se intample si unui doc ce ni se intimpla noua si sa inteleaga.ca eu de ex puteam acuma sa stau acasa nu sa tastez aici !!
0
21-03-2012, ora 11:11
stan2
Nu este medic/terapeut
stan2
Eu am avut balanita si am facut un tratament cu Triderm, o crema aparent inofensiva. Dupa 7 zile am vazut ca erau semne de vindecare si am decis sa continui pina la 3 saptamani asa cum era scris si pe prospectul Triderm.

Dupa 15 zile insa am avut o surpriza neplacuta: desi cu o zi inainte leziunile pielii de pe preputz erau vizibil reduse, acum s-au intins foarte mult, contaminand si alte zone ale pielii: practic boala scapase de sub control.

Dupa inca 3 zile de Triderm am luat hotararea sa renunt la medicamente chimice si sa ma tratez naturist, mai ales ca acum aveam si dureri locale, usturime si dificultati la retragerea pielii de pe preputz (decalotare). Evident ca de activitate sexuala nici nu putea fi vorba in aceste conditii.

Am apelat la Tinctura de Propolis, care este un foarte bun antiviral, antibacterian si antibiotic. Am cumparat varianta de la Steaua Divina pentru ca mi s-a parut mai concentrata si de calitate mai buna. Dar fiindca tincturile contin alcool, eram in dubiu daca sa o folosesc direct pe leziunile afectate de balanita de pe preputz si pielea care acoperea capul penisului. Asa ca am citit pe prospect: in cazul tratamentului extern trebuia sa fac o pasta de argila in care sa adaug cateva picaturi de tinctura de propolis.

Zis si facut. Am cumparat o cutie de 250 grame de argila activa alba, si am folosit pentru inceput o cantitate foarte mica de argila, cam o linguritza rasa, peste care am turnat tot cam atata apa plata microbiologic pura, si am amestecat cu un betisor cu cap de vata (din acela care se foloseste pentru curatarea urechilor). Am omogenizat foarte bine aceasta pasta care era foarte moale, si la final am adaugat 3-4 picaturi de tinctura de propolis, amestecand din nou foarte bine.

Apoi am luat cu degetul aratator putina pasta moale de argila si am intins-o foarte incet si fara sa apas pe piele. Pe toata pielea preputzului, asa incat aproape jumatate din penis era acum badijonata cu un strat foarte moale de pasta de argila. La final am calotat pielea peste preputz ca sa il acopar complet (desi la altii acest lucru ar putea sa nu fie posibil daca nu aveti 'suficienta' piele, sau daca aveti penisul mai mare, sau daca este in erectie).

Aplicam pasta de argila moale dimineata si o tineam asa pina seara, cand ma spalam, dar FARA SA ATING CU MANA PENISUL, doar foloseam jetul de la dush. Apoi seara aplicam din nou pasta moale de argila si o tineam pina dimineata cand ma spalam tot cu jetul de la dush.

Acest tratament l-am urmat timp de 2 saptamani, iar deja dupa 3 zile nu mai aveam usturimi si incepuse procesul de vindecare a leziunilor preputzului.

In prezent realizez - pentru intretinere - acelasi tratament cu pasta moale de argila de 2 ori pe saptamana (cate o singura aplicare) pentru ca am observat ca in acest fel igiena penisului este mult mai buna decat inainte. Ma spal cu sapun doar de 2 ori pe saptamana, pentru ca am observat ca sapunul este destul de agresiv pentru pielea fina de pe penis. In rest, ma spal zilnic doar cu apa.

Iata mai jos si un colaj fotografic care explica mai bine modul in care se prezinta penisul acoperit cu piele si apoi decalotat.

http://www.freeimagehosting.net/newuploads/hm3pk.jpg [ATENTIE: poze explicite - interzis minorilor]

In animatia de mai jos se poate vedea modul in care trebuie sa decalotati pielea de pe penis pentru a putea aplica apoi pasta de argila, si in final trebuie sa acoperiti la loc penisul cu pielea.

Va doresc succes si sanatate!

http://www.freeimagehosting.net/newuploads/qjvnw.gif [ATENTIE: Animatie explicita - interzis minorilor]

P.S: Nu pot sa dau un sfat pentru cei care sunt circumcisi (deci care nu mai au acea piele care acopera capul penisului), si nici pentru cei care, desi nu sunt circumcisi, nu dispun totusi de suficienta piele pentru a acoperi total capul penisului.
0
12-03-2013, ora 17:21
raul7
Nu este medic/terapeut
raul7
stan2 ce tip de balanita ai avut?
0
16-03-2013, ora 20:21
marius8888
Nu este medic/terapeut
marius8888
Confirm ceea ce a spus Stan2 si anume am incercat tinctura de propolis insa fara argila pentru ca nu am avut de unde sa gasesc in acea perioada aflandu-ma intr-un loc in care accesul la farmacie era imposibil.
Din fericire oriunde ma duc, iau cu mine tinctura de propolis si unguent de galbenele.
Asadar avand la baza cele spuse de Stan2, am aplicat unguentul de galbenele, apoi am picurat tinctura de propolis insa tin sa avertizez ca in primele secunde senzatia de arsura este foarte puternica insa daca strangi din dinti se diminueaza treptat pentru ca intr-un minut sa dispara complet.
Bineinteles, zona trebuie curatata inainte, eu unul folosind apa imbuteliata plata fara sapun.
In a 2-a zi deja se vedea ca incepusese sa se vindece iar deja intr-a 5-a era complet vindecata.
Procedura o repetam dimineata si seara insa daca aveti oportunitatea sa o faceti mai des cu atat mai bine.
La culcare este indicat sa dormiti cat mai lejer imbracati pentru ca aerul este alt factor benefic si care grabeste procesul de vindecare.

Multa sanatate si aveti incredere deplina in propolis!
0
18-03-2014, ora 09:27
adrian1234567
Nu este medic/terapeut
adrian1234567
@Stan2 and Marius8888

Absolut fantastic! Am citit mesajele voastre si m-am hotarat sa incerc si eu. Aveam o balanita care m-a chinuit aproape un an.
Am aplicat toate tratamentele cu creme de toate felurile, Lomexin, Nidoflor, Macmiror, etc. Realmente prea multe ca sa le enumar si fara nici un rezultat. O tineam sub control dar revenea de fiecare data. Am intrebat la farmacie daca au cumva o crema cu propolis gata preparata (nu gaseam argila activa) iar farmacista mi-a recomandat Crema cu Propolis de la Apivita. Costa 38 de lei dar farmacista m-a asigurat ca e o crema de cea mai buna calitate. Am aplicat-o asa cum a zis Stan2. Am simtit o arsura nu foarte puternica timp de un minut dupa ce am acoperit capul penisului dupa care senzatia a trecut. In prospect scrie ca contine tinctura de propolis. Am aplicat tratamentul dimineata si seara dupa dus. Dupa 3 zile penisul arata impecabil, senzatia de arsura a disparut la aplicarea cremei si nu am mai simtit nici o mancarime. O sa continui tratamentul pentru cateva zile dar vreau sa spun ca sunt impresionat de rezultat. In primele doua zile de la inceperea tratamentului mai simteam ceva mancarimi pe pielea care acopera capul penisului dar dupa cum spuneam ele au disparut complet in a treia zi. Ma simt fantastic!
Multumiri si vorba lui Marius8888, aveti incredere in propolis! Multa sanatate!
0
23-03-2014, ora 21:01
ANDUTZA_ANDA
Nu este medic/terapeut
ANDUTZA_ANDA
salut,

Imi permiteti, va rog, sa va recomand un doctor foarte bun (pt voi e important probabil ca e si barbat) in bucuresti: dr Kaleshi. il gasiti la institutul Paulescu de la piata 1 MAI. succes
0
03-04-2015, ora 05:48
NaturalCureNotMedicine
Nu este medic/terapeut
NaturalCureNotMedicine
In urma cu cateva saptamani am avut ghinionul sa ma 'lovesc' si eu de aceasta balanita, la inceput am tratat-o cu o crema de la Neraplant cu extracte din mai multe plante printre care si extract de propolis dar in cantitate mult mai mica decat un extract pur de propolis, din pacate pentru cateva zile parea sa treaca, dar dupa fiecare contanct, chiar si protejat aceasta balanita recidiva, evident...in cele din urma am facut niste analize impreuna cu iubita mea, ea fiind diagnosticata cu enterococcus sp. in secretie, dar nu si urina, nefiind infectie ci doar contaminare, o diferenta foarte mare intre cele doua si atentie, sp. semnifica o singura specie, iar spp. mai multe specii din acel grup de bacterii! Nu va mai lasati dezinformati de cele spuse pe internet ! Doctorul ginecolog ne-a prescris antibiotic(oral) Levofloxacin, continand atom de fluor, o adevarata otrava care nu garanteaza rezistenta bacteriei pe viitor si nici distrugerea ei si citind reactiile adverse(devastatoare), am luat hotararea sa nu bag aceste otravuri in mine si am considerat ca trebuie sa existe o sansa prin tratament naturist. In momentul de fata, acele punctulete mici si rosii au aparut iar, rare si putin vizibile, fara niciun fel de disconfort sau usturimi. Am hotarat sa incerc aceasta varianta cu propolis si argila activa, am gasit argila activa la pliculet care l-am amestecat cu putina apa plata si propolis(extras in alcool), nu am tinut cont de vreo limita cand am adaugat propolis, el fiind in concentratie de 30% am considerat ca nu este foarte puternic. Acum au trecut aproape 12 ore de la aplicare, fara nicio usturime, durere, sau iritatie, insa din acele punctulete mici si rosii, au aparut foarte multe basici de culoare deschisa alba care sunt vizibile doar sub lupa si fiind doar pe punctuletele rosii, nu si pe pielea sanatoasa dintre ele ! Precizez ca pana acum nu am avut acele basici. Nu trebuie sa fi vreun doctor sa iti dai seama ca aceasta argila impreuna cu propolis scoate pur si simplu bacteria de acolo ! Ma simt bine, nu am dureri, usturimi sau disconfort, cred ca sunt pe drumul cel bun, voi reveni cu inca o postare zilele urmatoare si peste cateva saptamani. Nu va pierdeti speranta, tocmai de aceea am depus efortul de a posta aici chiar daca ma voi vindeca, nu mi se pare corect cum doctorii presciu imediat antibiotic dupa antibiotic si intaresc aceste gene de bacterii cand exista leacuri naturale. Suntem oameni si mi se pare corect sa ne ajutam intre noi cu informatii, daca doctorii nu ne ajuta si nu ne informeaza, ne ajutam noi din propriile experiente si greseli.
0
05-04-2015, ora 16:00
NaturalCureNotMedicine
Nu este medic/terapeut
NaturalCureNotMedicine
Salutari, cu parere de bine tin sa va anunt ca acest tratament este cel mai bun din tot ce exista, ma bucur foarte mult ca nu am luat antibiotic, totul a disparut, acele basici au disparut(tin sa precizez ca ele nu erau inainte sa aplic argila cu propolis), deci pur si simplu argila a scos bacteria de acolo. Este fascinant cum natura ne salveaza din mainile medicinei chimice, nu va lasati pacaliti de medici care va prescriu antibiotic daca nu este vorba de o infectie grava. Mai bine resistati 24 de ore, in ciuda faptului ca acele basicute nu sunt tocmai estetice...dar este mai bine sa scoti bacteria din tine decat sa o modifici genetic in ceva mai rau cu aceste antibiotice. PS: Pe langa Argila cu propolis30% aplicata pe zona afectata, am consumat usturoi pe stomacul gol cu 2-3 pahare de apa plata, ceapa si ceaiuri de merisor pentru a scadea riscul unei infectii de tract urinar, cu toate ca nu cred ca era cazul, este mai bine sa fi preventiv. Va doresc numai bine si sper ca v-am putut ajuta. Numai bine!
0
02-08-2015, ora 10:06
lapte_varzar@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
lapte_varzar@yahoo.com
Buna ziua, am citit cu atentie postarile dumneavoastra si prezint aceleasi simptome. Din pacate nu am putut sa tratez cu absolut nimic. Am citit postarea domnului Stan, foarte interesanta, dar nu merge sa accesez pozele/gifurile. Domnule Stan va rog din suflet sa mai postati inca o data acele imagini cu aplicarea argilei.Va multumesc anticipat.
0
10-03-2017, ora 04:09
Florin Mitrescu
Nu este medic/terapeut
Florin Mitrescu
Buna seara domnule doctor.
De 3-4 zile, am o usoara senzatie de discomfort chiar foarte putin de usturime, dar aceasta usturime este uneori insesizabila in zona din capatul penisului si in zona preputului. Aceasta zona este putin rosiatica la culoare.
Precizez ca aceasta problema cred eu ca este din neatentia mea, pentru ca am folosit un ulei pentru fata si anume 'bio oil' acest ulei ramanand pe maini si apoi aplicat pe penis din greseala. Dupa 1 maxim 2 zile am sesizat acestea. Ce ma sfatuiti sa fac? crema de galbenele sau crema de propolis este buna pentru ameliorare? Astept un raspuns cat mai curand posibil. Multumesc anticipat
0
11-04-2017, ora 11:12
Mai mai
Nu este medic/terapeut
Mai mai
Din pacate am avut si eu probleme cu aceasta boala. Dupa o perioada de 3 luni de tratament cu Cicalfate, apoi Cicaplast balsam urmat de Cicaplast gel am incercat de aceasta data fara prescriptia medicului "Cream with propolis" de la Apivita pe care am asocit-o cu Cicaplast gel pentrru ca este foarte subtire si curge. Dupa 2 zile cate 3 aplicari / zi rezultatele s-au vazut imediat. De notat si faptul ca la inceputul tratamentului am luat si antimicotic Flucunazol.
0
15-09-2017, ora 18:36
Ash24
Nu este medic/terapeut
Ash24
Buna ziua, nu am avut niciodata rabdarea sa citesc tot topicu' asta din cauza ca ma grabeam sa gasesc solutia si defapt era o greseala. Se pare ca aici am gasit si tratamentul pentru o balanita cu care ma chinui de 1 an. Nu era fungica, candidozica sau din cauza unor ciuperci. ( am facut analize ) Era din cauza unor factori iritanti sau chimici ( inca nu stiu ).
Cum am scapat de ea ( o sa pun si o poza mai jos ) : mi am cumparat un gel / ulei de dus fara parfum, alcool sau ce ale substante mai pot avea, mai exact xeracalm ad de la avene, este destul de scump, intre 60 si 100 de lei da ajuta la tratament pentru ca nu mai irita pielea.
Pe la langa asta aveti grija sa nu va ajunga urina pe gland cand mergeti la baie, mai ales daca nu sunteti circumcisi, pentru ca ramane urina acolo si nu e bine ca irita pielea, daca de intampla trebuie sa o spalati.
Al 3 lea pas si cel mai important, mai mult sau mai putin mi a trecut balanita dupa a 2 a zi de folosire, este folosirea unei creme cu propolis asa cum au sugerat domnii mai sus ( multumesc ) mai exact eu mi am luat de la plafar " aur derm crema cu mimoza, smirna si propolis". -26 lei
Aces tratament a dat roade, singurul din cele urmate in cursul a uni an de zile, cu medicamente si produse naturiste.
Aici sunt pozele cu inainte / dupa
https://imgur.com/a/s7EoM

Va multumesc, sunt foarte fericit ca am reusit, ma stresa vizual si psihic aceasta balanita si sper ca cele scrise mai sus vor ajuta si pe altcineva, success
0
20-01-2019, ora 08:20
egh
Nu este medic/terapeut
egh
Citind comentariile de aici despre balanita am inteles ce am. Am folosit propolis, solutie hidroglicerica, extract natural 60% si rezultatele s-au simtit de a doua zi. Nu are alcool si l-am folosit ungand direct glandul dimineata si seara dupa spalare cu apa si uscare prealabila. Dupa o saptamana zona rosiatica a disparut ca si punctele rosii. Nu stiu cum m-am pricopsit cu aceasta inflamatie si greseam total spaland frecvent zona cu sapunuri tari si foarte tari.
Acum este OK datorita forumului si extrasului de PROPOLIS. Recomand cu caldura.
0
05-02-2019, ora 07:53
RobinsMan
Nu este medic/terapeut
RobinsMan
De ceva luni ma confrunt cu aceeasi treaba si nu mai stiu ce sa fac / clotrimaziol nu, daktacort cu hidrocortizon 1% 7 zile nu, fluconazol pastile nu, analizele au iesit negative peste tot asa ca am scos din calcul ceva obtinut pe cale sexuala, ma gandesc la
Gelurile de dus folosite sau detergent folosit la lenjerie intima sau la transpiratia de la sala.
Sa folosesc o crema cu propolis ? Va rog dati o parere nu mai suport situatia asta de luni de zile.
0
07-02-2019, ora 18:34
Grigore 1
Nu este medic/terapeut
Grigore 1
Simptome balanita :
usturime/arsura gland penis continuu
Coroana gland penis inflamata si vanata
Gland penis rosu
Arsura cedeaza putin la bai calde

Ma confrunt de peste o luna cu aceste simptome. Sunt de la balanita ?
1
07-02-2019, ora 20:12
RobinsMan
Nu este medic/terapeut
RobinsMan
Crema minune cu propolis nu mi-a functionat deloc, nici argila activa, nici spalaturi cu bicarbonat sau cu ceai de galbenele, ba mai mult crema minune cu propolis mi-a cauzat si mai multa roseata si iritatie in doar cateva ore de la aplicare.
Trebuie sa detectezi intai, e candidoza sau balanita candidozica, mai rar candidoza sau balanita cauzata de zaharul in sange.

Daca problema ta este transmisa sexual atunci :

fluconazol o singura doza 150mg - primele semne se vad in 3 zile.
Ori cu crema clotrimazol aplicat de 3 ori pe zi timp de 7 zile, de mentinut ca amandoi partenerii trebuie tratati in acelasi timp.

Nu trece cu acestea este balanita candidozica cauzata de factori iritanti precum masturbare prea dura si frecventa pe uscat, penis spalat cu tot felul de geluri suspecte care au o mie de ingredienti atunci ai 2 posibilitati din nou :

Crema care contine steroid 1% si miconazol impreuna ( Daktacort ), 7 zile aplicat de 3 ori pe zi ( semne bune dupa 2 zile 3 ).

Nu trece nici asa este clar ca infectia este bacteriana si trebuie tratata cu Antibiotice : Amoxicilina 500g / 7 zile de 4 ori pe zi sau Flucloxacilina 500mg la fel 7 zile de 4 ori pe zi / daca esti alergic la Penicilina atunci Eritromicina este alternativa, evita lactate pe toata perioada tratamentului, termina cursul prescris de medic chiar daca te simti bine dupa 3 4 zile pentru ca altfel urmatoarea infectie va fi si mai greu de tratat.

Nu sunt medic si chiar recomand consultarea lor insa ce observ este ca treaba asta este greu de diagnosticar, nu se fac analize adecvate si se prescrie medicatie doar la vederea simptomului ( dau tratament prin eliminare ) , m-am luptat cu treaba asta 4 luni de zile si am trecut prin toate etapele de mai sus, doar antibioticul a vindecat comparativ cu tot ceea ce am incercat.
0
07-02-2019, ora 20:41
Grigore 1
Nu este medic/terapeut
Grigore 1
Care au fost simptomele?
Usturime gland penis ?
Penis vanat?
0
07-02-2019, ora 21:14
RobinsMan
Nu este medic/terapeut
RobinsMan
Mancarime, usturimi senzatie de gadilare, roseata care persista orice ai face sau se agraveaza la masturbare si la sex. Nu toti avem aceleasi simtome de ex culoare vanata, unele persoane sunt asimtomatice sau au doar 1 din simtome.
De obicei boala ataca tesuturile moi si umede vagin sau preput.
Cel mai important este sa ti locul uscat si curat, sa porti lenjerie intima din bumbac si nu stramta, orice frictiune o agraveaza, abtine-te de la orice activitate sexuala, singur sau cu partener.
0
11-02-2019, ora 16:55
Devins
Nu este medic/terapeut
Devins
Robinsman, ai postat pe 5 febr daca iti recomanda cineva crema propolis, iar pe 7 febr, la numai 2 zile, ai venit cu concluzia ca propolisul nu este bun si ai venit cu tratament bazat pe antibiotice. Intrebarea mea este: Cum ti-ai dat seama ca propolisul nu functioneaza in doar 2 zile, iar tot in aceleasi zile ai spus ca functioneaza tratamentul cu antibiotic, care, conform spuselor tale, trebuie sa le iei 7 zile? E ceva necurat la mijloc, iar daca gresesc, imi cer scuze, insa vino cu dovezi asa cum au facut si ceilalti. Cine ti a spus de tratamentul respectiv?
1
11-02-2019, ora 18:51
RobinsMan
Nu este medic/terapeut
RobinsMan
Am facut 2 aplicari cu crema de propolis si am abut reactie fulminanta in doar cateva ore, tratamentul a fost propus de medic specialist dupa cultura luata si a determinat ca balanita este cauzata de bacterie, sunt in a 4-a zi si nu mai am nimic, mai am doar 3 ramase.
0
11-02-2019, ora 20:52
Devins
Nu este medic/terapeut
Devins
RobinS, am înțeles acum. Cum se numește testul de cultura? As dori sa il fac si eu, imi poti spune denumirea testului si o clinică bună, te rog? Sau eventual doctorul?
1
11-02-2019, ora 21:21
RobinsMan
Nu este medic/terapeut
RobinsMan
Testul este numit Antifungigrama si se face la orice clinica unde au urologie si dermatologie.
Sunt mai multe tipuri de bacterii care cauzeaza candida si mai multe creme din class Azol care la unele functioneaza sau nu. In functie fe bacteria respectiva ti se da tratamentul corespunzator al bacteriei si ai terminat problema.
0
11-02-2019, ora 22:06
Devins
Nu este medic/terapeut
Devins
Iti mulțumesc mult! O sa fac testul si o sa relatez aici tot ceea ce mi s a întâmplat si cum am rezolvat problema dupa ce sunt sigur de eficacitatea tratamentului. Am luat astazi o capsulă de Fluconazol, si as vrea sa fac testul dupa 7 zile, dupa ce se duce efectul Fluconazolului, pt a nu afecta rezultatul.
0
11-02-2019, ora 23:07
RobinsMan
Nu este medic/terapeut
RobinsMan
Ai incercat fluconazol la 3 zile timp de o saptamana sau fluconazol 1 la saptamana timp de 1 luna ?
0
12-02-2019, ora 05:02
Devins
Nu este medic/terapeut
Devins
Am luat doar 1 singura capsula ieri
0
12-02-2019, ora 07:51
Devins
Nu este medic/terapeut
Devins
Sa fac testul acum sau sa astept dupa ce trece efectul Fluconazolului? Ce imi recomanzi?
Adaugă un comentariu / răspuns
56 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.