Balanita Candidozica

13-06-2009
alecs22
Nu este medic/terapeut
alecs22
Buna seara, acum o luna de zile am fost diagnosticat cu balanita candidozica, mi-a fost prescrisa crema Biazol(10 mg/g)...urmez tratamentul cu strictete de o luna insa se pare ca situatia este in mare parte aceeasi...am avut vreo 4 zile in care parea ca se amlioreaza senzatia de usturime si roseata din jurul uretrei, insa simtomele au revenit cu aceeasi intensitate ca la inceput. Sincer nu stiu ce sa mai fac...ma afecteaza psihic, suferind si de psoriazis de vreo doua luni...va dati seama sunt la un pas de a merge la un cabinet psihologic!va rog din suflet sa-mi spuneti ce ash putea sa fac, merg din nou la medic, il rog sa-mi prescrie altceva...?va multumesc, sa aveti o seara frumoasa!
2 comentarii
0
15-06-2009, ora 20:05
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Cumpara-ti de la farmacie Nidoflor crema, Betadine pentru spalaturi si un comprimat de Diflucan de 150mg.Ia o singura pastila, spala-te si unge-te, abtine-te de la relatii sexuale 7-10 zile si poarta lenjerie numai din bumbac. Sa se trateze si partenera ta [ ea sa mearga la ginecolog ].Numai bine!
0
19-06-2009, ora 03:49
multiplex
Nu este medic/terapeut
multiplex
Buna ziua doamna doctor.Incerc aici sa va prezint situatia in care ma aflu solicitand un sfat din partea dumneavoastra.Acum vreo 2 luni am avut un contact sexual neprotejat cu o persoana cunoscuta.In urma acestuia, la vreo 4 zile a aparut pe gland o iritatie sub forma de bubite mici cat varful unui ac, dese dar nedureroase, insotita de o pata rosiatica abia vizibila sub forma de arsura.Pielea ce acopera glandul era rosie dar nu aveam scurgeri de nici un fel.Am fost la un medic dermatolog, care mi-a pus diagnostic herpes in remisiune, cu toate ca nu trecusera decat vreo 8 zile si nu avusesem pana in acel moment manifestari mai pronuntate decat atunci.Am fost la un alt medic care m-a diagnosticat cu balanita candidozica si mi-a recomandat TRIDERM si Diflucan 150 2 caps, 1 pe sapt.Dupa asta, cam la vreo 1 luna am fost din nou la control.Nu se observau semne clare de vindecare, si medicul mi-a spus ca daca nu am scurgeri si nu ma doare sa incetez tratamentul.De atunci, adica de vreo 2 saptamani, singur am luat decizia sa ma ung cu Nidoflor.Parca bubitele isi pierd din intensitate iar pielea nu mai e rosie.Deasemeni fac spalaturi zilnic cu ceai de galbenele.Totusi, am oarecare mica jena cand am erectie, ma doare foarte putin pielea ce acopera glandul.Ce puteti sa imi recomandati in aceasta faza?Sa continui cu Nidoflor?Poate altceva?Repet, nu am nici un fel de scurgeri, bubitele abia daca se mai vad.Am intra pe net si am vazut cam cum arata un herpes dar ma indoiesc ca am asa ceva, nu seamana.Astept va rog un raspuns.Multumesc.La farmacie nu am gasit Diflucan 150, am luat Flucovim.Dupa cat timp cu Nidoflor ar trebui sa se observe o imbunatatire evidenta?Citesc pe forumuri si de alte unguente, puteti sa imi recomandati?Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.