Balbismul la adulti, poate fii ameliorat?

03-06-2014
Sabin70
Nu este medic/terapeut
Sabin70
Buna--am 44 ani, si sufar de o forma de balbism cronic;in copilarie am fost la logoped si m-a pus sa stau ca barza intr-un picior, am ridicat dreptul.mi-a zis ca sant stangaci din nastere.se pare ca este o disfunctie la creier, posibil ceva genetic(emisfera dreapta este hiperactiva).nu ma bilbai efectiv, doar am BLOCAJE IN VORBIRE.cu toate conseciintele de rigoare:evit sa dau explicatii, evit telefonul de multe ori, pronunt greu cuvinte care incep cu P, T.in plus, in ultimii 3-4 ani am perioade de Depresie care tin cam 1 saptamana, iau 5 HTP pt. cresterea serotoninei si e OK.se pare ca depresia o pot controla cu medicinali Homeopati gen 5htp, Rhodolin, Nadh(ultimele 2 nu le-am incercat)--ceea ce ma preocupa e Balbismul-Blocajele de vorbire:m-ar interesa un medicament de "Intretinere" gen luat 1 pastila dimineata, doza mica, care sa inlature cat-de-cat aceste blocaje pe timpul zilei(30-40% pozitiv, a-r fii ok).in cazul meu cred ca nu poate fii vorba de CURA de medicamente, doar de 'intretinere'-dar am o dilema:vad ca toate medicamentele anti-balbism-blocaje gen:Haldol, Risperidona, Serenase, Sycrest sant inhibitori de Dopamina.dar avand si depresia asta periodica, se pare ca am deficit de dopamina-serotonina.aici e problema..pina acum nu am luat nimic in afara de 5hpt.nu sant genul agresiv, sant calculat, nici 'fricos'-nu adrenalina i-mi lipseste, doar aceste blocaje in vorbire ma exaspereaza-I-l rog frumos pe d-l Scarface, sau d-l Mr. Nick sa-mi dea niste sfaturi mai aprofundate.Multumesc--inca ceva ce m-a surprins:in trecut am facut 2 operatii simple dar cu anestezie totala.in momentul cand m-am trezit eram euforic, dar aveam chef de vorba, si blocajele au disparut!nu-mi pot explica exact fenomenul
3 comentarii
0
06-06-2014, ora 21:13
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Sfaturile cele mai pertinente ar putea veni din partea profesionistilor, psihoterapeutii ar putea sa va raspunda daca problema dvs.poate fi diminuata sau rezolvata printr-un anumit gen de terapie sugerat de ei.Posibil ca programarea neuro lingvistica sa va ajute-(NLP)-exista sanse.
Aici sunt niste exercitii pt copii cu probleme mai grave, dar puteti sa le evaluati singur:
http://www.autism.ro/forum/viewtopic.php?t=186

Daca sunteti receptiv si deschis vizionati, aprofundati si decideti: Tehnica Eliberarii Emotionale-EFT:, exista manual gratuit si marturii favorabile, daca nu vi se pare interesant pur si simplu ignoarti informatia

https://www.youtube.com/watch?v=kZ1L5iOKXA8

Despre Mr.Nick-nu mai activeaza pe forum, dar puteti sa-i scrieti in privat, iar scarface a fost banat, va trimit in privat un link cu site-ul lui despre -homeopatie, remedii floarle Bach
0
07-06-2014, ora 13:29
Sabin70
Nu este medic/terapeut
Sabin70
Merci Mister C.V-mess-ul privat care m-i l-ai trimis, e foarte interesant;sper sa pot sa-l conctactez pe mr Scarface.O zii buna
0
07-06-2014, ora 14:29
Sabin70
Nu este medic/terapeut
Sabin70
intre timp, am citit zeci de articole de specialitate stuttering/adulti in SUA-ITALIA, si m-am cam edificat:genul de adulti cu balbuzie+depresie, ca mine, trebuie sa ia 5ht, Rhodolin(pt cresterea sorotoninei)+eventual GABA-SECOM(pentru cresterea Acid-gamaaminobutiric)+un antagonist GABA(accelereaza impulsurile GABAenergetic la nivelul cerebelului prin deschiderea canalelor, elimina putin blocajele de vorbire);asa actioneaza Bensodiazepinele(Xanax, Diazepam, Pagoclone)--Intrebarea mea a-r fii:EXISTA Medicinali-Homeopati care sa accelereze aceste impulsuri GABAenergetice in creier??-EXISTA persoane/balbute, care se balbaie deoarece emisfera dreapta produce exces de DOPAMINA:pentru acestea se folosec medicamente care inhiba(scade) Dopamina, gen:Haldol, Serenase, Sycrest, Risperidone-dar daca suferi si de depresie, nu poti lua asa ceva!:intra in contradictie cu 5 HTP, RHODOLIN, NAHD.Atentie!--Cazurile de Balbism difera de la o persoana-la-alta, daca nu stiti exact problema dumneavoastra, consultati un profesionist in domeniu Psihiatru-Psihanalist--inca o data intrebarea mea:EXISTA MEDICINALI-HOMEOPATI, ALTI AGENTI, CARE ACCELEREAZA/ACCENTUAZA IMPULSURILE GABAenergetic IN CORTEXUL CEREBRAL?Multumesc, o zi buna la toti
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: