Balneo fizio terapia buna pentru o durere de umar?

08-03-2011
santindra
Nu este medic/terapeut
santindra
Sa incep cu inceputul. Acum 3 ani am facut tratament cu interferon si ribavirina pentru hepatita C. Tratamentul a durat 1 an si viremia este pana in prezent nedetectabila. In timpul tratamentului, pe langa alte zeci de complicatii, am avut niste dureri insuportabile la umarul drept si la genunchiul drept. Dureri care au trecut intr-un final. De aproape 1 luna am aceleasi dureri la umarul drept. Au inceput usor, crezand initial ca am facut o miscare gresita, dar au continuat progresiv pana in situatia de acum, Am mobilitate redusa si dureri.. Astazi am constatat ca ma doare si omoplatul, ma simt de parca as avea un junghi acolo sau o apasare. Durerea este constanta. Cand dorm, imi amorteste mana, iar cand incerc sa o mut ma doare infiorator. Durerea se lasa si pe mana in jos. Am incercat sa iau calmante, dar fara efect. Am 22 de ani. Credeti ca poate fi vorba de reumatism? In alta ordine de idei, am fost sfatuita sa fac balneo fizio terapie. Ajuta in cazul meu?
6 comentarii
0
08-03-2011, ora 20:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Indicatia terapeutica depinde de diagnosticul precis.
Prin urmare, absenta unui veritabil diagnostic trebuie sa interzica orice procedeu terapeutic. Fizioterapia poate fi utila, dar numai dupa precizarea diagnosticului. Adeseori fizioterapia poate determina agravarea unei suferinte, prin urmare trebuie strict evitata.
Aveti nevoie de un diagnostic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
08-03-2011, ora 21:07
santindra
Nu este medic/terapeut
santindra
va multumesc din suflet pentru raspuns. intentionez sa ma duc la un doctor, dar sincera sa fiu nu stiu in ce directie sa ma indrept. ortopedie, chirurgie, reumatologie? ce ma sfatuiti?
0
08-03-2011, ora 21:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Ar fi ideal sa incepeti cu un ortoped supraspecializat in artroscopia umarului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
09-03-2011, ora 14:24
santindra
Nu este medic/terapeut
santindra
aseara nu am apucat sa citesc raspunsul dvs. De dimineata am fost la medicul de familie ( mai bine spus, asistenta de familie, pentru nu mi-am vazut niciodata medicul de familie|) care m-a sfatuit sa ma duc la un reumatolog. Mi se pare ca sunt cam mica pentru a avea reumatism. Stiu ca aceasta afectiune apare doar la persoanele peste 40 de ani. Voi lua in considerare sfatul dvs. Va doresc o zi buna si va multumesc pentru sfaturi
0
10-03-2011, ora 22:46
santindra
Nu este medic/terapeut
santindra
buna seara. astazi am ajuns la spitalul de reumatologie dar nu a existat un doctor care sa se ocupe de mine. astfel, dupa o asteptare indelungata am decis sa ma duc la urgenta la ortopedie, unde mi s-au facut 3 radiografii. din ele rezulta ca oasele sunt pozitionate corect, numai ca e umflat tesutul moale din jurul lor (cel putin astfel mi s-a explicat). Mi s-a recomandat Nimesil pliculete si am inceput tratamentul. am ciit prospectul medicamentului si mi se pare destul de puternic si chiar periculos pentru organism. Dvs. ce parere aveti? Exista vreun inlocuitor mai bland cu ficatul?
0
04-05-2013, ora 10:38
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
durerea de umar este legata de terapia pentru ficat, cititi despre patologia colecistului si ficatului, in litiaza biliara (pietre la fiere ) durerile de umar sunt insuportabile, am eu, sunt pietre care nu apar la ecografie, faceti totusi o ecografie si daca tot nu apar mergeti la un endocrinolog, ei stiu mai bine despre durerile de umar legate de colecist, probabil tratamentul urmat a generat colectarea de pietre, dar cu siguranta durerea este de aolo, eu am fost la o geniala doctora careia i-am spus ca aceste pietre imi dau si senzatie de nervi la stomac si m-a trimis la psiholog (genialaaaaaaaaaaaaaa).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Umărul blocat sau înțepenit
  •