balonare si/sau durere in partea dreapta

19-04-2018
CR.SZ.
Nu este medic/terapeut
CR.SZ.
Buna ziua,

De mai bine de un an de zile am din cand in cand, o durere IN PARTEA DREAPTA (cel mai des) sau IN PARTEA STANGA (mai rar) - cateodata chiar IN zona de MIJLOC a partii drepte/ stangi, cateodata FOARTE PUTIN MAI SPRE SPATE;
Durerea nu este intensa ci mai degraba ca o fierbinteala interna in acea zona cu un pic de durere si apare fie la ceva timp dupa masa (o ora jumatete – doua), fie asa din senin in timpul zilei, altadata daca sunt stresata sau obosita;
- cel mai des ma balonez destul de tare tot asa la o ora - o ora jumatate dupa masa si simt ca balonarea incepe de obicei din stomac - cu zgomote in stomac dupa masa, cateodata ma simt balonata in partea dreapta, cateodata in patrea stanga, sau si in zona stomacului si intr-una dintre parti.
- cateodata balonarea in partea dreapta sau stanga e insotita de acea durere descrisa mai sus - fie e doar balonare, fie e doar durerea fie ambele.
Alte simptome in afara de cele enumerate mai sus (balonare si/ sau durere) nu am. Aceste manifestari nu sunt permanente si nici nu apar zilnic, cam de 3 ori pe luna...

Am facut in august 2017 electroforeza proteinelor serice (Ser / Hydragel - electroforeza in gel de agaroza), cu urmatoarele rezultate:
- Albumina% - 62 % - 53.8 - 65.2
- Alfa 1 gl% - 1.4 % - 1.1 - 3.7
- Alfa 2 gl% - 13.4 % - 8.5 - 14.5
- Beta gl% - 12.1 - 8.6 - 14.8
- Gamma gl% - 11.1 % - 9.2 - 18.2
- A/G - 1.63 - 1.2 - 2.23

Credeti ca ar putea fi o afectiune hepatica ? sau la pancreas ? sau la intestinul gros ?
Mii de multumiri pentru ajutor !
2 comentarii
0
27-04-2018, ora 06:22
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Faceti o ecografie abdominala.
0
04-05-2018, ora 13:42
CR.SZ.
Nu este medic/terapeut
CR.SZ.
Buna ziua,

Multumesc !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici