Balonari, dureri abdominale, stari de panica.

01-04-2018
Andrei0507
Nu este medic/terapeut
Andrei0507
Buna ziua,

Am 28 de ani si din luna ianuarie a acestui an am inceput sa am dureri in partea superioara a abdomenului (pe mijloc). Durerile nu au fost exagerate, la inceput nu le-am luat in seama dar dupa o saptamana am inceput sa ma simt foarte plin, balonat, fara pofta de mancare, senzatie ce a tinut o saptamana iar apoi, treptat au scazut pe fiecare zi mai mult aceste simptome. In acea perioada am fost constipat 4 zile dar mi-am revenit cand am luat ciocolax. Am si slabit cam 10 kg intr-o luna din cauza lipsei poftei de mancare (mancam doar 1 iaurt pe zi).

Am fost la gastroenterologie, speriat fiind de simptomele pe care le am, iar dl doctor m-a trimis sa imi fac niste analize printre care cea de helicobacter pylori (din fecale), rezultatul fiind unul pozitiv. Mi-au mai iesit transaminazele putin marite iar restul analizelor au fost perfecte.

Evident, mi-a facut o schema de tratament cu 2 antibiotice si un pansament gastric, rezultatele fiind bune initial, dar apoi, dupa 4 zile fara niciun simptom, au inceput sa reapara balonarile, starile de greata si moleseala generala.

Dupa o perioada am repetat testul de helicobacter si a iesit negativ dar simptomele nu au disparut. Dl doctor m-a diagnosticat cu Sindromul de Colon Iritabil si mi-a dat alta schema de tratament: Nexium 20mg, Duspatalin, Meteospasmyl si Debridat, toate dimineata si seara inainte de masa cu 30 de minute iar dupa masa Lagosa de 150mg (pentru transaminaze).

Cu acest tratament am observat o ameliorare (nu m-am mai balonat sever) dar simptomele nu au disparut complet. Inca simt o presiune in partea superioara a abdomenului, uneori simt intepaturi in aceasta zona, simt ca imi tremura stomacul, cateodata imi bolboroseste foarte tare. Am observat ca am inceput sa am stari de anxietate. Toate astea se manifesta seara cel mai rau.

Intr-un final am fost sa fac o endoscopie unde mi-a fost gasita o gastrita usoara (hiperemie parcelara la nivelul antrului) si o mica protruzie de 4 mm pe esofag (excizata complet cu ocazia biopsiei). Rezultatele biopsiei nu au iesit momentan dar nu cred ca acest polip are vreo legatura cu simtomele mai sus mentionate.

Am facut si o ecografie unde totul a iesit bine.

In momentul in care incepea sa imi fie foarte rau, am observat ca mi se usuca gatul, simt un nod in gat si senzatie de greata fara varsaturi, prea plin, balonare.

Din februarie nu am mai avut balonari severe dar discomfortul, intepaturile si senzatia de plin persista.

Oare de la ce sa fie aceste simptome? SCI? Gastrita? Dispepsie functionala?

Ce pot sa fac sa scap de ele?
2 comentarii
0
07-04-2018, ora 16:18
georgian321
Nu este medic/terapeut
georgian321
Medicina e in pom referitor la probleme de genul, poate ameliora doar anumite efecte, nu te vindeca de obicei. Poti incerca sa eviti E-urile (o parte sunt ok, dar nu poti sta sa faci cercetari ptr fiecare biscuite), mancarea procesata, dulciurile, cafeaua si alcoolul daca folosesti. E o moda acum cu multi care renunta la gluten si spun ca isi revin, deci poti incerca, desi trebuie macar 2-3 saptamani, ca cica la unii se vad mai intarziat rezultatele.
Iar daca intai a fost panica si anxietatea, problemele digestive pot fi legate, desi nu se stie care e sensul cauzalitatii dintre ele, care o declanseaza pe cealalta la tine, stresul stiind ca da peste cap digestia, dar si sistemul digestiv facut praf te poate termina psihic. Poti incerca legume fierte ca dieta si putina carne fiarta din cand in cand, cu mese mici si rare, poate isi revine sistemul digestiv. Poti incerca si probiotice, dar sunt o sabie cu 2 taisuri si alea, nu stiu daca te ajuta, depinde de situatie...
0
07-04-2018, ora 22:40
Andrei0507
Nu este medic/terapeut
Andrei0507
Iti multumesc pentru raspuns.

Prima oara au inceput neplacerile pe sistem digestiv si abia apoi cele pe sistem nervos.
Vad ca acum ma simt oarecum mai bine... a mai ramas doar un discomfort deasupra buricului, cateva intepaturi in stanga si dreapta tot in partea superioara a abdomenului si ciudat, niste arsuri pe piept (nu arsuri de reflux ci pe tot pieptul asa).

Nu am legat simptomele de o anumita mancare, am mancat si sanatos, si cate ceva interzis si nu am simtit nici o diferenta.

Tind sa cred ca am avut simptomele de la Helicobacter si dupa ce am eliminat bacteria si tot m-am simtit rau am inceput sa ma panichez si in consecinta sa imi provoc singur simptomele ulterioare.

Referitor la probiotice, iau de cateva saptamani dar parca nu e neaparat o diferanta.

Momentan iau tratament pentru motilitate... pare sa dea rezultate. Am luat deja o luna, mai am una.

Am sa merg pe 16 la Bucuresti. Daca si acolo mi se spune ca sunt sanatos, e clar, e pe sistem nervos!

Sarbatori fericite!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.