Basicute cu lichid pe talpa

12-05-2010
Georgette24
Nu este medic/terapeut
Georgette24
Buna!
De vreo 2 ani ma tot chinui cu niste basicute de pe talpa carora nu stiu ce tratament sa le aplic. Am observat ca apar de obicei primavara, vara si toamna, insa iarna nu imi creeaza probleme. Sunt basicute mici, insa am tendinta de a ma scarpina in somn, caci altfel incerc sa ma controlez, iar dupa asta devin rani deschise. Am fost la medic, la Dermatologie, la Spitalul Colentina, pentru un tratament importiva unei alergii la Algocalmin. I-am aratat si problema de la picior si mi-a zis sa revin intr-o saptamana pentru a-mi recolta probe. Numai ca atunci cand am mers din nou la medic a zis ca nu mai e nevoie de probe, ca stie ce am, si mi-a prescris Betadine unguent. Care, bineinteles, ca nu mi-a fost de folos. Pot doar sa spun ca descuameaza pielea, insa asta dupa ce ma scarpinam in somn iar basicutele se spargeau, pentru ca altfel nu au recidivat in niciun fel datorita unguentului.
Mai am o problema, la maini. Imi apar pete rosii, aproximativ rotunde, care ma mananca ingrozitor. Pe masura ce ma scarpin, in aproximativ 2 zile, incepe sa se descuameze pielea de la interior spre exterior, iar mijlocul lor devine alb, ma rog, culoarea pielii. raman doar marginile rosii, care trec intr-un final apoteotic.
Intrebarea mea este daca mi se poate recomanda un tratament, daca mi se poate pune un diagnostic orientativ sau macar daca mi se poate recomanda un medic dermatolog bun?
Multumesc anticipat!
Georgiana
4 comentarii
0
13-05-2010, ora 12:22
lauraioana
Nu este medic/terapeut
lauraioana
Servus,
Eu am exact aceeasi problema ca tine de multi, multi ani. Tot asa imi apar, primavara si vara, mai ales.
Incearca cu DERMOVATE unguent. Te dai cu el seara si dimineata. Nu e scump, doar 8.5 lei. Acum o saptamana l-am cumparat.
Sper sa-ti fie de ajutor. Mie imi este.
Succes :)
Laura
0
13-05-2010, ora 20:50
Georgette24
Nu este medic/terapeut
Georgette24
Dermovate a fost prima chestie pe care am incercat-o, la sugestia medicului de familie. Nu a avut niciu efect... Multumesc mult oricum. Pana la urma tot la medic trebuie sa ajung, numai ca nu imi prea permite programul...
0
14-05-2010, ora 11:31
vasiv
Nu este medic/terapeut
vasiv
buna
de un an si ceva am niste basicute in talpa cu un lichid, acum am ajuns sa am talpa piciorului toata rosie ca si cum ar fi carne vie si in ultimul timp a inceput sa am si mancarimi pe lateral.
pielea se crapa si incepe sa-mi dea sangele daca nu dau cu vre-o crema care sa o mentina mai umeda.
acum am observat ca a inceput sa-mi apara si pe picior in sus niste bubute rosi care ma mai mananca.
acelea-si basicute cu lichid imi mai apar si in palma din cand in cand si devin si dureroase daca nu le sparg.
am fost la un medic dermatolog si mi-a dat doua creme si niste pastile dar nu au avut nici un efect si nu mai stiu ce sa fac si cu ce sa ma mai dau.
problema este ca eu nu sint in tara si aici nu sunt cabinete particulare ca sa pot merge si am fost la spital la urgente si acolo mi-a spus ca sar putea sa am vre-o infectie in sange.
poate ma puteti ajuta cu niste informati sau idei.
0
05-06-2015, ora 15:14
adadeea
Nu este medic/terapeut
adadeea
Si eu am mici basicute pe talpi sau in palme din cand in cand nu conteaza iarna sau vara. Ma mananca dar suportabil ca le tot fac de cativa ani.nu am idee ce sa fac sa scap de ele
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: