Basicute pe piele

11-05-2012
mitza0311
Nu este medic/terapeut
mitza0311
Azi dimineata m-am trezit si cand am fost la baie sa ma spal am observat niste besicute pe piele.Am avut 3 piept/ burta, 3 spate.Pe maini, picioare, zona genitala nu mi-a aparut nimic.Ma gandesc sa fie varicela, pentru ca am fost internat acum 2 sapt jumate la boli infectioase cu rubeola, amigdalita pultacee si vascularita alergica.Iar in prima zi zimineata m-am trezit cu cun copil de ~2-3 ani salon care a fost mutat tot in dupamiaza aceea pentru ca facuse varicele.
Eu am 17 ani si nu imi aduc aminte sa fi avut varicela(varsat de vant), dar totusi cand au avut 2 prieteni si verisoara mea(fata de care am stat foarte aproape) nu am facut si eu.
Basicutele nu sun rosii, sunt roz si contin un lichid transparent-galbui exact ca unele cosuri(nu puroi).Eu le-am spart, initial crezand ca sunt doar niste cosuri de la transpiratie etc. Zona nu este rosie, doar roz, dar in mijloc unde sunt putin rosii(cred ca din cauza ca le-am spart.
Una care cred ca s-a spart in somn avea urme de putin sange.
As vrea sa stiu care ar fi sursa acestor besicute, de asemenea am si o mica durere de cap si o febra slaba(nu am pus termometru dar nu este insuportabila, doar molesitoare).
Sper sa nu am varicela pentru ca nu imi pot permite sa lipsesc de la scoala tocmai acum( deja am fost de 2 ori in spital semestrul asta - flegmon prima data si ce am mentionat mai sus, a doua oara).
Nu stiu daca am besicute si in cap, dar ar fi posibil.
Astept raspuns cat mai curand.
Multumesc.

PS: daca poate survenii de la un medicament(alergie etc.), mentionez ca am facut 2 moldamin /1 pe sapt si mai am 1(+ ospen 3/zi 4 zile si aerius 1/zi 1 sapt la externare dar sunt cam ~2 sapt de cand le-am terminat). si momentan iau un supliment alimentar, carotenoid complex(am inceput acum 5 zile/ 3 pe zi).
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.