Bătătură vineție și cu sânge la osul degetului mijlociu de la picior

23-02-2018
Ioana170
Nu este medic/terapeut
Ioana170
Bună ziua!Dintotdeauna am avut probleme cu bătăturile și rănile la piciorul drept, mai ales că-mi place sa port tocuri cât mai des. De vreo lună mi-am cumpărat niste cizme si cea de la piciorul drept mă strângea puțin în spate, din cauza ca am piciorul drept mai mare puțin decat cel stâng, mereu am avut probleme doar cu el. Am început sa port cizmele, făcând doua rani, una in spate mai în sus de calcai si una pe degetul mijlociu. Cea din spate mi.a trecut, insa cea de pe deget nu, este chiar la jumătatea lui, localizata pe os. Mi.am băgat piciorul in apa calda cu sare, bicarbonat, dar nu exagerat, punandu-mi plasture pe deget in fiecare zi când luam cizmele, si lăsând plasturele pe deget. După vreo săptămână batatura s-a umflat puțin si sub piele a apărut o vinețeală, desigur ca nu am luat in seamă deoarece nu ma durea rău, simțeam ceva durere când mergeam. Nu i-am mai dat atata importanță, si am continuat sa port cizmele respective, dar in loc de plasture mi.am pus șervețel pt ca plasturele nu mai făcea fata, si prin șervețel doare puțin la mers, dar de cum când îmi dădeam cizma jos de pe picior. Astazi m-am uitat la ea si m-am speriat, am făcut diferenta intre degetul acesta si cel de la celălalt picior care e sănătos. S-a umflat foarte tare bătătura, cu deget cu tot, degetul fiind dublu față de celalalt, vinețeala s.a mărit si s.a înroșit, facandu.se o cojita deasupra, pe care am fost curioasă sa o ating, si când am tras puțin de ea a iesit un lichid asemănător sângelui, doar ca un roșu mai închis puțin, dar nu lichid ca sângele normal, ci mai gros, ca puroiul. Am vorbit cu cineva si mi-a spus ca e posibil sa fie infectat, nu am luat in serios ca ar fi așa grav, dar când am văzut ce iasă de dedesubtul coajei, si degetul mi.e dublu...de durut nu ma doare, sa persiste durerea continuu, doar cand port încălțăminte, si daca nu ma sprijin pe el si tin piciorul in aer, relaxat, tot ma doare, e o durere continuă atunci, si acum nu mai port plasture, mi.l înfășor cu vata sau șervețel dar degeaba, e umflat rau si batatura roșie spre vineție, cu un lichid dedesubt. Am zis să-mi iau ceva de la farmacie, dar mi-e frica sa mai si umblu sa nu se agraveze mai rău, gen sa mi se umfle si piciorul de la deget, sau sa ajung la chirurgie...oare scap de povara asta dacă îmi cumpăr ceva unguente sau spray de la farmacie? Nu vreau sa merg la spital, ca mi-e frică sa nu intervina chirurgical...niciodată nu am mai pățit ceva așa urat la picioare...
1 comentarii
0
23-02-2018, ora 13:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Situatia actuala se datoreaza conflictului picior-incaltaminte.
Prin urmare, logic, se poate rezolva numai gestionand corect incaltamintea.
Trebuie sa purtati ceva ultra-extra-larg, care sa nu atinga deloc zonele inflamate.
Nu se pune problema de spray, unguente sau pastile, ci doar de gestionarea incaltamintei.
Daca sunteti interesata, puteti gasi pe site-ul meu o pagina dedicata "bataturilor", unde incerc sa explic tratamentul.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.