Bazofile, Monocite si volum trombocitar mediu-crescute

13-08-2007
teocezi
Nu este medic/terapeut
teocezi
Am 34 de ani, 1.65 cm, 55 kg. In urma cu un an am suferit un atac de panica si fac psihoterapie cu succes. Problemea este ca am probleme cu respiratia, adica respir numai pe gura deoarece pe nas am impresia ca nu intra suficient aer, am deseori palpitatii fara motiv, adesea respir greu dand senzatia ca oftez. Mi-am facut analizele de sange si : bazofile 2.2%(0.0-1.0), monocite 13.1%(2.0-9.0), monocite 1.1*10 3/uL(0.1-0.8) si volum trombocitar mediu 5.4fL(7.4-10.4) - as dori sa stiu ce inseamna acestea. Sunt suspecta de hipotiroidism si prolaps de valva mitrala. Va multumesc anticipat.
24 comentarii
0
04-09-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Dupa datele pe care le-ati expus imi dau seama ca aveti in jur de 8400 leucocite, din care 1100 monocite si 184 bazofile. Acestea pot creste in diverse afectiuni de natura inflamatorie – boala inflamatorie a intestinului, boli ale cailor aeriene superioare, dermatite cronice etc; in infectii virale, endocardita infectioasa; in boli mieloproliferative. Bazofilia poate fi prezenta, de asemenea in dezechilibre hormonale, hipotiroidism (de care spuneti ca sunteti suspecta).
Volumul trombocitar mediu scazut nu pune probleme, aveti trombocite mai mici ca dimensiuni, insa aceasta nu are importanta atat timp cat acestea au functiile pastrate.
Cel mai bine ar fi sa investigati mai bine functia tiroidei (disfunctiile tiroidiene pot cauza si o parte din manifestarile pe care le prezentati)si acel prolaps de valva mitrala prin ecocardiografie; puteti repeta dupa un timp si hemoleucograma sa vedeti daca au aparut modificari.
Numai bine!
0
04-09-2007, ora 00:00
teocezi
Nu este medic/terapeut
teocezi
Va multumesc pentru lamuriri. Intre timp am mai facut si freeT4=17.8 si TSH=0.92 precum si ecocardiograma la care mi s-a spus ca de fapt nu am PVM, deoarece valvele se inchid normal si nu exsta nici un fel de regurgitare. Acum sunt in tratament pentru o rinita cronica.
Va multumesc inca o data pentru bunavointa. Toate cele bune!
0
12-06-2009, ora 17:19
georgeta.ior
Nu este medic/terapeut
georgeta.ior
Buna ziua, recent am facut analizele de sange si am cateva nelamuriri. In primul rand, RDW este de 15.1, vol tromb mediu este de 9.07, trombovite 253, , neutrofilele 3.36.. Mai mentionez ca am si lipsa de calciu adica 7.6 MG/DL. As dori un sfat, sunt normale aceste fluctuatii? Multumesc mult. GEORGETA 44 ANI
0
17-09-2009, ora 18:26
katt
Nu este medic/terapeut
katt
va rog mult de tot sa -mi spuneti daca am probleme grave daca...volumul mediu trombocitar este de 11.8, si plachetocrit este 0.311 si latimea distributiei eritrocitare [ CV ] este de 15.0 ?? ptr ca la analizele efectuate la aceste trei aspecte au semnalate nereguli si doresc sa imi spuneti dumneavoastra ce parere aveti?? va multumesc mult..cu respect Katy
0
29-09-2009, ora 20:07
gigi
Nu este medic/terapeut
gigi
buna ziua, am 20 de ani si mi-am facut de curand analizele de sange si mi-au iesit bazofile 1.20[0-1], monocite10.50 [3-10] si rezultatul urinei la densitate 1030 [1015-1025].Ati putea sa imi spuneti daca este ceva grav?
va multumesc anticipat-gigi
0
24-02-2010, ora 21:27
dannna
Nu este medic/terapeut
dannna
buna ziua, am si eu o intrebare, fetita mea, in varsta de 2 ani, are volumul trombocitar mediu scazut 5.6 ce inseamna asta si cat de grav este?si volumul eritrocitarmediu este scazut 69.9 iar limfocitele si monocitele crescute 55.5 si5.7, eritrocitele crescute 6.14 si eozinofilele crescute 5.1, sunt ingrijorata, va rog sa-mi raspunde-ti.cu stima si respect dannna
0
25-02-2010, ora 22:55
dannna
Nu este medic/terapeut
dannna
SUNT DANNNA, VA ROG SA-MI RASPUNDE-TI LA INTREBARE.MULTUMESC DIN SUFLET!
0
26-02-2010, ora 16:36
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Pentru Danna - volumul trombocitar mediu nu pune probleme atat timp cat trombocitele sunt in numar normal si au functie normala; pentru monocite un procent de 5.7 nu este mare; referitor la limfocite, copiii mici au in mod normal un numar crescut de limfocite, ne intereseaza mai mult valoarea absoluta a acestora si nu procentul; eozinofilele putin crescute ar putea indica fie o alergie, fie o parazitoza - puteti face eventual examen coproparazitologic; eritrocitele in numar mare si de marime mica ar putea indica uneori existenta unei forme de talasemie. Avand in vedere ca nu ati zis nimic de hemoglobina si hematocrit pot trage concluzia ca acestea sunt normale... asa ca nu trebuie sa ne ingrijoram prea tare. Oricum ar trebui urmarit acest lucru referitor la eritrocite, eventual unele teste suplimentare cum ar fi examen frotiu sange, sideremia, feritina, electroforeza hemoglobinei... e posibil ca dvs. si sotul dvs sa fiti purtatori de gena talasemica. E posibil ca si fetita sa fie tot purtatoare si sa nu prezinte probleme. Dar mai intai trebuie vazut daca este vorba intr-adevar de aceasta varianta.
Numai bine!
0
26-02-2010, ora 16:42
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Pentru Gigi: daca valorile absolute ale bazofilelor si monocitelor sunt in limite normale nu aveti de ce sa va faceti probleme pentru un procent putin peste limita... Densitatea urinara crescuta fara alte modificari poate aparea datorita hidratarii insuficiente, deshidratarii prin varsaturi, diaree si/sau consumului crescut de proteine.
Numai bine!
0
26-02-2010, ora 16:56
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Pentru Katy: toate aceste modificari nu au mare importanta daca restul valorilor sunt in limite normale. Despre indicii trombocitari am discutat si mai sus, RDW la limita superioara arata ca eritrocitele au marimi variate, lucru care nu ne deranjeaza atat timp cat nu aveti anemie.


Pentru Georgeta: e valabil ceea ce am mai spus mai sus... Pentru lipsa de calciu e bine sa faceti tratament cu Calciu + Vitamina D3.


Imi cer scuze de la toata lumea pentru intarziere si va doresc multa sanatate!
0
28-02-2010, ora 10:06
dannna
Nu este medic/terapeut
dannna
Va multumesc, pt raspunsul dvs, o sa refacem examenul parazitologic dar cred ca este vorba de o alergie, deoarece fetita mea a avut bronsolita care a recidivat si acum suntem in tratament cu singulair, o sa facem teste suplimentare alergologice.va multumesc din suflet si multa sanatate!
0
10-03-2010, ora 15:36
katt
Nu este medic/terapeut
katt
Nu conteaza ca a venit raspunsul cu intarziere.se spune ca niciodata nu este tarziu...va multumesc mult doamna doctor pt raspuns. multa sanatate va doresc si succes in ceeace factei!
0
12-04-2010, ora 20:38
anca mateescu
Nu este medic/terapeut
anca mateescu
La ultimele analize de sange la hemoleucograma mi au iesit niste valori modificate, unele au crescut altele au scazut, si anume - Lim% 14, 90, Mon% 10, 10, Neu% 69, 80, Eos% 5, 20, de asemenea volumul mediu trombocitar a crescut la 10, 6.fl. Medicul de familie mi a spus ca valorile sunt oricum normale si sa nu mi fac probleme.. In urina am prezenti niste corpi cetonici. Oare ce sunt acestia? Eu ma simt bine in afara de stresul de la serviciu si viata aiurita si plina de probleme pe care o traim unii dintre noi in zilele noastre.
Cu multumiri Anca, 49 de ani.
0
16-04-2010, ora 20:43
elena3110
Nu este medic/terapeut
elena3110
Buna, ziua. Am 37 de ani. Am facut analizele de laborator si sunt semnalate urmatoarele valori:
- monocite% - high 13, 4%
- fibrinogen- 389, 7 mg/dl
- urina- densitate mare peste 1030
- pH - low 5, 5
- Electroforeze proteica: Alfa 2 - low 8, 5
Beta - low 9, 9


Am citit pe diverse site-uri si am vazut ca aceste valori sunt normale, numai ca pe buletinul de analiza apar ingrosate si cu mentiunea high sau low.
Am avut o conjuctivita alergica si am tratat-o inainte de analize cu cca 2 saptamani, cu Maxidex, contine cortizon. Am rinita alergica, tratata cu Rinocort pana de curand.

Celelate valori se inscriu in limitele normale, la el si rezulatele privind probele de sange pentr endocrine.

Ce poate fi?
0
27-04-2010, ora 09:06
NYcolle89
Nu este medic/terapeut
NYcolle89
Buna ziua, am vacut si eu niste analize, totul a iesit perfect mai putin monocitele - 10.7, intervalul de referinta fiind intre 2.0 - 10.0.Ma puteti ajuta spunandu-mi care ar putea fi cauza si eventual un remediu / tratament.
va multumesc
0
17-07-2010, ora 15:21
darkboy
Nu este medic/terapeut
darkboy
am bazofilele de 16, 2 % am tot repetat tot felu de seturi de analize nu mi sa sescoperit nimic si fibriogenu crescut... acum le repet iara in 1 saptamana ce as putea sa am... nu imi gasesc nimic dar numarul enorm de crescut ma sperie. posibil sa fie de la un reumatism sever ? am avut o mana degerata acum 4 ani.
0
08-09-2010, ora 12:18
MARIS MONICA
Nu este medic/terapeut
MARIS MONICA
Buna ziua, am 35 ani mi-am facut analizele si am urm valori:
neutrofile 1, 94,
neutrofile% 36, 80 %
trombocite 276
volum mediu trombocitar 11, 10, celelalte valori sunt in limite normale, dar ma ingrijoreaza acestea mai ales pt ca motivul pt care am facut aceste analize este o durere in partea stanga fata sub coaste, am facut si o ecografie abdominala dar totul pare sa fie in regula. Ma puteti ajuta va rog, ma cam speria durerea asta, e sporadica dar tot mai accentuata
0
14-09-2010, ora 10:34
auradiana
Nu este medic/terapeut
auradiana
Buna ziua,
Am un baiat de 7 ani jumate, i-am facut analizele ieri si am unele nelamuriri cu unele analize care nu prea sunt in regula. Vsh 1 h - 20 si Vsh 2 h - 40.
TGO - 49 ( 8-50 limita) si TGP - 44 ( 9 - 66 limita ) nu sunt totusi cam mari? Electroforeza proteinelor serice, bilirubina, gama t sunt in regula, aslo - 100 ( limita 225) Hemoglobina este 13.7 ( 14-18 limita), Hematocrit 38.4 ( 39-51 limita ), granulocite 60.5 ( 62-71 limita ) restul hemoleucogramei este in regula. Sideremie, calcemie, glicemie sunt in regula.
Are un dinte si o masea cu carie dar nu cred ca Vsh-ul este asa de mare din cauza asta. Exdatul nu l-am facut acum dar intotdeauna a iesit negativ. Amigdalele le-a avut dintotdeauna marite si cred ca are si polipi. Ar putea fi asta o cauaza a vsh-ului mare. Antibiotice a baut in luna iunie. ( Klacid ). Transaminazele totusi mi se par cam mari, chiar daca sunt la limita superioara?Urocultura este sterila. Coproparazitologicul prima proba negativa, urmeaza sa le ducem pe urmatoarele 2.
VA rog sa-mi spuneti si parerea dumneavoastra,
0
14-10-2010, ora 19:08
bigi_lola
Nu este medic/terapeut
bigi_lola
Buna ziua! Am 43 de ani. In aceasta vara am slabit cateva kg.Ceva mai multe decat ar fi trebuit.Nu m-am ingrijorat pentru ca am mancat echilibrat si pentru ca ma simt bine.Totusi am facut un set de analize.Majoritatea sunt bune.Cateva insa sunt ingrosate avand valori crescute sau scazute.Este cazul sa imi fac griji?Analizele cu probleme sunt: MPV:11.6 fL, WBC:4.79/mm cub, NE:2.14/mm cub, NE%:44.7, MO%:13.2%, SIDEREMIE:224ug/dl.Toate celelalte sunt in limite normale, inclusiv VSH-ul.Va rog spuneti-mi daca este cazul sa imi fac griji?
Pentru bigi_lola.Multumesc.
0
26-10-2010, ora 16:24
un_mimi
Nu este medic/terapeut
un_mimi
buna ziua! am 21 de ani si mi-am realizat de curand o hemoleucograma in urma careia am observat ca procentul de monocite este crescut (in loc de 3-8 este 10.3) ar trebui sa ma ingrijorez? stiu ca poate fi vorba de o infectie dar sunt ingrijoratori parametrii? ar trebui sa merg inainte cu alte investigatii?
0
30-07-2011, ora 21:43
sylvyca06
Nu este medic/terapeut
sylvyca06
ma numesc silvia am 39 ani si sunt din galati. de 2 luni nu ma simt bine. am ameteli, stare de lesin, greata aproape in permanenta, oboseala. am si slabit cateva kg. am mers si am facut analize si ggt este putin peste limita 51 iar bazofile 2. am facut electroforeza si a iesit ok. am mers si am facut si o ecografie si mi sa scris asa ficat : lhs 61 mm, lhd 129 mm, ecostructura neomogena aspect.si aici nu mai inteleg. nu mi a explicat nimic si nu stiu incotro sa ma indrept.am facut si o endoscopie si am o gastrita antrala.
daca se poate o indrumare as fi recunascatoare.
multumesc!
0
07-10-2011, ora 11:37
flav1us
Nu este medic/terapeut
flav1us
buna ziua numele meu e marian am 23 ani si am mare nedumerire sunt ingrijorat de starea mea de sanatate de 1 luna si jumatate viata mea sa schimbat radical intr-o seara dintr-o data simteam ca ma sufoc cad de pe picioare o caldura si nod in gat am chemat salvarea iar ei au zis ca e atac de panica.A doua zi mi-am facut un ekg ecografie(aveam intepaturi cu mult timp inainte) totul e ok apoi m-am dus la orl sa uitat in gat nimic mi-a dat distonocalm, mai m-am dus la altul si ala nimic, apoi m-am dus la un dr de interne si mi-a dat niste analize sa imi fac eram suspect de tbc aveam flegme albe, mi-am facut film la plamini, exudat faringian, test candida, cultura sputa, aslo, spirometrie, ceva injectie care se vede daca ai tbc se vede dupa 72 ore parca, toate mi-au iesit bune in afara de aslo care era 251 si normal era 200, si mi-a gasit la test candida prezent candida albicans pe limba, mi-a dat ceva pastile flucovim, vreo 2 saptamini mi-a fost mai bine dar acum iar mie rau ma balonez din orice si am dureri in partea stanga crampe uneori tot stomacul si am temperatura 37 cu 1, 2, 3 mai mult nu e, si e oscilatorie acum am 37 cu 2 si peste 30 min am 36 cu 8 sau 9(din knd in knd aveam arsuri pe stomac in urma cu un an si jumatate dar rare)nu mai am pofta de mancare am slabit 3 kg, m-am dus iar la doctor gastroenterologie si interne mi-am facut ecografie abdominala toate organele doar pancreas partial acoperit cu gaze aparent structura normala( ficat vp cbp vc aorta abdominala colecist rinichi stg, dr splina 94mm vezica urinara)sunt ok mi-a dat motilium no spa controloc iar dupa 5 zle sa revin, starea mea e tot asa, m-am dus la altul sa imi faca ecografie abdominala acela nu vede nimic in neregula decat colon iritabil la palpare(nu am sangerari in scaun nu sa schimbat nici urina )mi-a dat sa imi fac iar niste analize hemoleucograma, vsh, uree serica creatinina serica, proteina c reactiva aslo, glicemie, coprocultura, toate mi-au iesit bine sau la limita decat monocite 9, 04% iar normal e 3-7, bazofile1, 96 normal 0- 1vsh care e 15mm la 1h normal 2-10 aslo 260 care sa mai marit, nu stiu ce sa mai ma fac unde sa mai ma duc ca nu sunt nici asigurat si problema e ca fiecare iti da medicamente iar mie nu imi trece
0
07-10-2011, ora 11:40
flav1us
Nu este medic/terapeut
flav1us
de la ce ar putea fi?ce ma sfatuiti sa fac?
0
13-10-2011, ora 11:30
mihai377
Nu este medic/terapeut
mihai377
am o fetita de 13 ani si la recentele analize a rezultat un volum trombocitar mediu de 4.4 si limfocite 44.5. in rest totul este intre valori normale. as dori sa stiu daca este cazul sa ma ingrijorez sau nu. va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Atacul de panică
  • Un alt posibil efect al menopauzei: scurtarea respirației?
  • Tratamentul tulburărilor tiroidiene ușoare în sarcină nu ar avea beneficii
  • Laptele de vacă interferă cu absorbția levotiroxinei
  • Cum recunoști atacul de panică?
  • Hipotiroidismul crește riscul de fistule după laringectomie
  • Sindromul de oboseală cronică ar putea fi dat de scăderea nivelului de hormoni tiroidieni
  • Terapia cu levotiroxină și calitatea vieții la pacienții cu hipotiroidism
  • Palpitații - când ar trebui să-ți faci griji?
  •