Bebe 3 luni mananca putin

21-01-2017
Tia17
Nu este medic/terapeut
Tia17
Buna ziua
In urma cu 2 saptamani, ddintr-o data, fetita a refuzat biberonul. Cand o atingeam cu biberonul incepea sa urle si nu primea. Ii dadeam lapte praf Lactana Topfer 1. Limba este curata, nasucul curat, vioaie, radea dar refuza sa manance. A fost consultata de catre 2 medici si totul ok. Mi s-a spus sa-i dau 7 zile Debridat 1, 5 ml de 3 ori/zi si Protectis. i-am schimbat si laptele cu Humana. Dupa cateva zile nu a mai zbierat dar mananca f putin, aprox 500-550 ml/zi, max 70ml/masa. In ultima sapt nu a luat deloc in greutate.
Medicul de fam mi-a spus ca e normal, stagneaza, de la 3 luni nu mai mananca asa mult. Pediatrul mi-a vb despre greva suptului la 3 luni.
Va rog mult sa-mi spuneti daca este normal
Multumesc
18 comentarii
0
23-01-2017, ora 10:57
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna dimineata
Intrucat fetita dumneavoastra a fost declarata sanatoasa de doi medici, si are vivacitatea pe care o descrieti, nu va ingrijorati, isi va redobandi apetitul. De altfel de la varsta de 3 luni si jumatate trebuie sa incepeti diversificarea alimentatiei si situatia se va remedia.
0
27-01-2017, ora 16:51
Dr. Burza Bianca
Pediatrie, Cluj-Napoca
Dr. Burza Bianca
Buna ziua!
Daca fetita a fost declarata sanatoasa dupa cele doua vizite la medic, nu vad rostul Debridatului si nici al Protectisului. Si, de asemenea, mi se pare ca schimbarea formulei de lapte s-a facut prea usor.
Nu ati specificat in textul dumneavoastra un lucru foarte important, si anume cate kilograme are fetita. Deduc in schimb ca daca mananca aproximativ 70 ml/masa si totalizeaza 550 ml/zi, are cam 7-8 mese in 24 ore. La varsta aceasta, ar trebui sa manance cam 100-120 ml/kg corp/zi. De aceea ma intereseaza in mod special greutatea ei.
Va rog din suflet, nu incepeti diversificarea mai devreme de 4 luni si jumatate, avand in vedere ca este alimentata artificial (adica strict cu formula de lapte praf).
0
28-01-2017, ora 10:37
Tia17
Nu este medic/terapeut
Tia17
Buna ziua
Multumesc pt raspunsuri
Au avut loc cateva schimbari, si anume: de la laptele Humana s-a constipat tare, am fost nevoita sa revin la Topfer, (deci nu a fost laptele de vine), acum s-a reglat scaunul. A inceput sa manance mai bine si anume 630-670 ml /zi. La 3 luni si aproape 2 sapt are 5400 gr. Saptamana trecuta a dat jos cateva zeci de grame, acum a recuperat si a inceput sa puna.
Debridat si Protectis - inca are gaze, o mai doare burtica.
Multumesc.
0
28-01-2017, ora 10:39
Tia17
Nu este medic/terapeut
Tia17
Diversificarea...as vrea nu mai devreme de 5, 5 luni
0
30-01-2017, ora 15:49
Dr. Burza Bianca
Pediatrie, Cluj-Napoca
Dr. Burza Bianca
Acum am inteles rostul medicamentelor.
Daca fetita dumneavoastra mananca intre 630-670 ml lapte/zi si cantareste 5400 g, inseamna ca per masa ii revin cel putin 116 ml/zi. Deci este foarte bine.
In ceea ce priveste diversificarea, ghidurile actuale recomanda a se astepta pana cel putin pana la varsta de 4.5 luni pentru a o initia, in cazul sugarilor hraniti artificial. Personal, atitudinea dumneavoastra, de a astepta pana la varsta de 5.5 luni mi se pare cea mai buna :)
0
30-01-2017, ora 17:43
Tia17
Nu este medic/terapeut
Tia17
Multumesc f mult pt raspunsuri
0
19-06-2017, ora 01:43
Ana maria 27
Nu este medic/terapeut
Ana maria 27
Buna, am um bebe de 2 luni si 8 zile care cantareste 5, 800g si a fost nascut cu 4, 210g
pana acum o saptamana a mâncat foarte bine ajungand la 750-850 ml de lapte pe zi, acum mananca undeva la 550-650ml pe zi in 24 de ore si 1sau 2 scaune pe zi.
Ingrijorarea mea este ca a pus in Ultima saptamana doar 70 de grame.si Nu mai mananca asa Cu pofta ca inainte.
In Rest este foarte activ, rade, gangane doarme bine.semne ca Il doare cv Nu are, Nu plânge decât atunci cand ii este foame sau cand vrea suzeta.si Nu inteleg lipsa brusca de laptic. ?Tin sa precizez ca Il hranesc Cu formula Humana pre ( Cu scris albastru Nu portocaliu)
Multumesc!
0
29-06-2017, ora 16:02
Tia17
Nu este medic/terapeut
Tia17
Buna ziua
Nu am mai scris de mult timp
Acum avem 8, 5 luni iar mami are nevoie de psiholog/psihiatru
8, 5 luni si 6850 gr nascuta 3100 gr.
Am continuat sa papam lapticul la fel de greu, cu seringa, si cum am putut doar sa pape. La 5 luni am inceput diversificarea sperand ca va fi mai bine, dar la fel, de la 2, 5 luni nu mananca deloc si nimic de buna voie, nu plange niciodata de foame, nu deschide gura, papa mancarea cu suzeta. Nu conteaza cat timp sta nemancata...nu vrea, nu are rabdare sa stea locului sa pape, iar eu sunt in ultima faza a disperarii.
Rumena in obraji si din cale afara de activa. Doar rade si activitate non stop.
Mananca putin, ce mananca consuma
Nu stiu ce sa mai fac.
0
29-06-2017, ora 16:07
Tia17
Nu este medic/terapeut
Tia17
Laptele la fel de rau si niciodata mai mult de 130 ml.
Tot timpul se ridica sau se intoarce pe burtica si se fereste de biberon.
0
03-07-2017, ora 22:51
Dr. Burza Bianca
Pediatrie, Cluj-Napoca
Dr. Burza Bianca
Buna seara!
Greutatea fetitei dumneavoastra este intr-adevar mica. La varsta aceasta ar trebui sa aiba in jur de 8 kg.
Avand in vedere ca apetitul este practic inexistent chiar in contextul diversificarii si ca nu manifesta interes pentru nici un aliment, o cauza trebuie sa existe cu siguranta. Si in acest sens ma gandesc in primul rand la o patologie digestiva (posibil un reflux gastro-esofagian)
De aceea, va sfatuiesc neaparat sa consultati un medic pediatru specializat in probleme digestive (preferabil intr-un centru universitar) care sa o investigheze amanuntit pe micuta.
Cu ceea ce va confruntati dumneavoastra se confrunta foarte multi parinti. Nu e usor deloc. Dimpotriva, e ingrozitor de frustrant si te incearca pe rand o multime de stari, inclusiv disperare si anxietate (pot spune cu mana pe inima acest lucru, fiind si eu la un moment dat in aceeasi situatie cu fetita mea).
Fiti increzatoare si consultati neaparat un medic in aceasta problema!
Astept update-uri pe parcurs
0
04-07-2017, ora 22:36
Tia17
Nu este medic/terapeut
Tia17
Acesta este rezultatul unui test de digestie:

Proba de digestie

Fibre musculare nedigerate
Fecale / Default

absent

Fibre musculare digerate
Fecale / Default

rar

Grasimi neutre, trigliceride
Fecale / Default

< 1

Acizi grasi liberi, sapunuri
Fecale / Default

< 1

Amidon
Fecale / Default

frecvent

Celuloza digerabila
Fecale / Default

rar

Comentarii
Fecale / Default

Scaun cu aspect si consistenta normale. Frecvent amidon partial si complet digerat. Absenta flora iodofila.
0
21-07-2017, ora 12:27
Tia17
Nu este medic/terapeut
Tia17
Buna ziua
Am fost la Cj la clinica pedi 2, consult medic pediatru gastroenterolog; ni s-au facut analize de sange, toate au iesit bune, nici un dr nu gaseste nimic dar noi in continuare nu deschidem gura si lapte deloc. Ni s-a spus ca sunt multe cazuri si majoritatea comportamentale. Se fereste de biberon, nici nu apuca sa simta daca e lapte sau ceai sau ce e in sticluta.
A avut 2 zile in care a papat ca lupul apoi din nou, deloc. Nu ii e niciodata foame. Singurul aliment la care deschide gura este painea. Dar paine goala, daca o inmoi in lapte sau iaurt refuza.
In cate o zi reusesc sa-i dau cu greu doar un iaurt si o banana.
Nu stiu ce sa mai fac si cum sa o alimentez.
Aceeasi fire vioaie, energica, la 9 luni si o zi s-a ridicat in picioare.
Ati mai intalnit cazuri?
Multumesc
0
20-12-2019, ora 23:47
Giulia19
Nu este medic/terapeut
Giulia19
Buna ziua!As și eu o bebelina in vârsta de 4 luni, problema și mare mea îngrijitoare este ca îmi mănâncă foarte puțin.In 24 h ea îmi mănâncă in jur de 470 ml(circa 7 biberoane).Are 6800 grame, pediatra a zis ca e perfecta.Dar eu totuși sunt îngrijorată.Ar putea cineva sa ma sfătuiască și pe mine va rog!!
0
24-12-2019, ora 10:45
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna ziua Giulia 19
Fetita Dvs. poate avea greutatea, considerata normala pt varsta sa, conform curbelor internationale de dezvoltare, cuprinsa intre 5000 g si 7000 g. Mai are sens ingrijorarea ? Sarbatori fericite si sa va bucurati de sanatate alaturi de fetita Dvs. !
1
09-04-2020, ora 21:01
bubicoo
Nu este medic/terapeut
bubicoo
Buna seara. Si bebelusa mea de 3 luni si jumatate mananca greu..ori adoarme in timp ce mananca, ori trage 2, 3 guri si ramane "gura casca"uitandu.se pe pereti. Mie mi se pare ca nu inghite bine, se aude ceva in gat cand inghite ca si cum ceva ii blocheaza acolo lapticul, nu stiu cum sa explic (la adulti de exemplu cand sunt raciti si au secretii in gat) se aude zgomotul asta si cand nu mananca si pur si simplu sta intinsa. Nu.mi dau seama ce ar putea fi. Nascuta prematur 33 sapt, 2400g greutate la nastere, in prezent 5700g, alaptata cu formula topfer. Ea are si un reflux depistat la o ecografie (medicul ecograf a denumit.o hernie hiatala). De multe ori dupa ce mananca ii vine lapticul inapoi dar nu il varsa, il inghite inapoi. Sa fie asta cauza pt care mananca greu, se aude ceva in gat ca o obstructie? Multumesc anticipat pt rasp. Am mai avut o postare si nu am primit raspuns din pacate
0
13-04-2020, ora 12:27
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna ziua bubicoo
Da, v-ati formulat singura raspunsul.Faptul ca feita a crescut bine in greutate este un fapt incurajator si, care sugereaza ca, pe masura ce va creste, va scapa de inconvenientul, se pare minor, cu care a venit pe lume. Sanatate si Sarbatori Pascale fericite in familie !
0
30-07-2020, ora 17:24
Manuandreea
Nu este medic/terapeut
Manuandreea
Buna ziua. Bubicooo te rog frumos lasă-mi un număr de tel sau o adresa de email. Vreau sa iau legătura urgent cu tine.
0
11-11-2020, ora 21:03
Alinu2828
Nu este medic/terapeut
Alinu2828
Buna ziua! Am un bebe de 7 luni jumate care manaca foarte putin! Manaca aproximativ 400-500 ml lapte pe zi și 250-300 mancare solida(mic dejun+prânz+cina), de obicei manaca in jur de 90 ml lapte la o masa, rareori 120 ml.problema este ca in ultimele doua săptămâni a slăbit 80 grame și are scaune predominant verzi de când am început diversificarea, la 6 luni. S-a născut cu 3.2 kg și acuma are 7.3 kg. Este foarte activ si vesel, iar la masa uneori se joaca, ma refer cand ia masa solida? Nu prea are rabdare sa manace. Va rog dacă poate sa ma ajute cineva cu un sfat, care ar fi motivul pentru care mănâncă așa puțin?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul