Bebe 6 luni

22-06-2016
Monica Stefan
Nu este medic/terapeut
Monica Stefan
Buna ziua! Am o fetiță de 5 luni și 3 săptămâni care mănâncă lapte formula din două în două ore, câte 60-70 ml, uneori și mai puțin. Si noaptea se trezește la un interval de maxim trei ore pentru a mânca. Am început diversificarea, adora fructele si iaurtul, mai puțin cerealele si deloc legumele si supele/piureurile. Pe formula de lapte scrie ca bebe ar trebui sa aibă 5 mese/zi a cate 210 ml, ori între asta si cat mănâncă bebelușul meu e o mare diferență. Ce e de făcut? E vreo problema? Cum o pot ajuta?
Menționez că fetița s-a născut cu 3000 g/50 cm, iar acum o săptămână cântarea 6650 g/63 cm.
Vă mulțumesc și aștept din suflet un răspuns!
2 comentarii
1
05-07-2016, ora 10:08
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Raportul talie/greutate/varsta este corect, deci dezvoltarea fetitei este normala. Continuati in aceeasi parametrii ! Succes!
0
09-12-2016, ora 20:57
Monica Stefan
Nu este medic/terapeut
Monica Stefan
Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Formulele de lapte preparate în biberoane gradate necorespunzător pot afecta sănătatea copilului
  • Sugarii sunt frecvent hrăniți cu lapte nerecomandat lor, arată un studiu
  •