Bebe cu reflux nu papa nimic decat putin laptic in somn

25-05-2010
raluca radu
Nu este medic/terapeut
raluca radu
Buna! fetita mea acum are 5 luni jumate si de la inceput am avut probleme cu ea. A fost nascuta prematur la 2, 700 kg. Mi-a luat putin in greutate. Am fost acum aproape 2 luni internata cu ea in spital pt ca nu vroia sa manance nimic. A fost diagnosticata cu reflux gastro-esofagian. Vomita mult. Am incercat toate marcile cunoscute de lapte, dar singurul pe care l-a tolerat a fost Humana AR. Vomita mai putin de la el, dar de mancat tot nu vrea, decat in somn. Cu lingurita nu prea mananca mai deloc, pt ca nu prea stie sa inghita, decat putin iaurt sau piureuri de fructe si legume. I-am dat de curand si Infatrini despre care se spune ca are multe vitamine si ca este pentru recuperarea greutatii, dar la fetita mea deocamdata nu s-a observat nicio imbunatatire. Manca in 24 ore foarte putin, adunat laptele cu cereale intre 670 - 780 ml. Nu stu ce sa-i mai fac. Astept raspunsurile dvs. Vreau sa stiu daca este cineva care mi-ar putea face vreo recomandare, unde as putea merge cu ea si ce i-as putea face. Are si sistemul imunitar slabit si in aceste ultime luni mi-a si racit (rosu in gat + otita) dar s-a vindecat, in schimb i-am dat multe antibiotice. In ciuda faptului ca ea nu mananca, mai vomita, are reflux si a fost racita si nu ia in greutate ( la 5 luni avea 6 kg, acum n-am mai cantarit-o) totusi este un copil tare vioi care n-are stare, sta apropare singura in fundulet. Astept sa-mi scrieti!
4 comentarii
0
26-05-2010, ora 10:45
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Incercati sa mergeti la un medic homeopat cu fetita.Homeopatia nu are efecte secundare, este foarte eficienta si ieftina pe deasupra.Nu mai asteptati, pt ca fetita se va deshidrata daca nu mananca asa cum trebuie, mai si vomita pe deasupra.
Sanatate!
1
27-05-2010, ora 19:10
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Eu am avut in tratament un copil de 7 luni pentru boala de reflux. A primit urmatoarea reteta de la clinica de gastroenterologie pediatrica din Iasi ; bebelusul s-a simtit foarte bine si acum nu mai are probleme digestive. Tu noteaz-o si incearca la farmacie, poate ca ti-o va prepara. Este vorba despre
Motilium 10 mg X
Losec 20 mg XIII
Lactoza 15 g
D.s.i.p.eg. prafuri XC [90 ]
D.s.int.1 praf x3 /zi
Sau mergi cu copilul la o clinica de gastroenterologie pediatrica dintr-un oras universitar.
0
28-05-2010, ora 13:14
raluca radu
Nu este medic/terapeut
raluca radu
va multumesc mult D-na Doctor, dar as vrea sa stiu daca din toate acestea se un produs preparat si daca stiti sa-mi spuneti cu se administeaza. Eu am fost cu fetita internata la pediatrie si acolo i-a fost administrat Zantac diluat in ser fiziologic 0.5 ml la 12 ore timp de peste o luna.
0
29-05-2010, ora 21:23
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Din acele medicamente se prepara prafulete si se da la copil cate 1 praf de trei ori pe zi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum acționează bicarbonatul de sodiu asupra arsurilor gastrice?
  • Medicamentele antiacide asociate cu risc crescut de deces
  • Efectele adverse ale medicației anti-acide la sugari
  • Medicamentele împotriva acidității gastrice pot favoriza apariția bolilor hepatice
  • Alimente care pot provoca reflux și probleme digestive
  • Refluxul gastric în timpul somnului - cauze, tratament și recomandări
  • Tratament pentru reflux gastroesofagian - medicamente și remedii
  • Arsurile gastrice - cauze, tratament, dietă, remedii și sfaturi
  •