bebe mananca foarte des!!!

31-12-2011
Adriana Maia
Nu este medic/terapeut
Adriana Maia
Buna fetelor!Am o prietena care are un baietel de 1 luna si 3 zile.bebe este alaptat cu lapte formula.Problema este ca mananca foarte des, din ora in ora(uneori si 150ml), iar daca nu suge este agitat si cauta cu gurita biberonul!!!Cat timp suge este linistit apoi din nou agitat in cautarea biberonului.Care este cauza?Screti-mi va rog pareri!Sanatete la pitici si la mamici!!:)
2 comentarii
0
31-12-2011, ora 11:44
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Vorbeste cu medicul pediatru. Nu trebuie invatat sa stea cu suzeta in gurita si nici sa ii dai asa des mancare.
Vezi ce altceva ii distrage atenta, stai cu el in brate sau pune-i gigele la patut.
Deasemenea, uita-te in gurita lui, poate are ceva de tot vrea biberonul, sau poate are lipsa de vitamine si de aceea sa ii fie foame.
Ai grija, ca asa cum il obisnuiesti asa il ai! Nu trebuie sa isi creeze dependente, deoarece mai tarziu o sa ai mari probleme in a-l dezvata de suzeta.
Acum doar plange, dar cind va fi mai maricel, va merge si se va tavali pe jos, urland dupa suzeta...cred ca iti poti imagina scenariul!!!
Trebuie sa fii atenta la detalii, poate suzeta il face sa taca dar problema sa fie din alta parte.
Vezi daca se umfla burtica si strange piciorusele la burta, poate are colici.
Daca duce manuta la ureche, poate il doare urechea.
Dar, daca il alaptezi cu lapte praf, sa nu aiba carente de vitamine. Nu l-ai alaptat deloc?
Poate il doare gatul si de aceea vrea sa bea des. Vorbeste cu pediatrul, poate este nevoie de un consult orl.
Are nasucul infundat? Ochii ii curg? Astea ar fi indicii ca ar avea ceva bacterian.
0
24-02-2013, ora 03:44
maraanton
Nu este medic/terapeut
maraanton
eu le-am dat copiilor mei suzeta, si a fost de ajutor de ajutor in perioada aceea; am scos-o in jurul varstei de in an si opt luni; in doua trei zile au uitat de ea, nu am avut probleme.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: