Bebe prea slab?

06-08-2012
crisa_sas
Nu este medic/terapeut
crisa_sas
Buna ziua, fetita mea are 7 luni si 2 saptamani si este foarte slaba desi sa nascut cu o greutate de 3300 si o lungime de 52cm iar in prezent are 6390kg si 70cm este foarte slaba am facut si analize si are o usoara anemie 10.3, ia nu are nici pofta de mancare, e foarte iute sta in fund si in picioare e foarte agera, Multumesc
7 comentarii
0
06-08-2012, ora 20:02
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Am o cunostinta a carei fetita cantarea 7 kg la 11 luni si era perfect sanatoasa, era si inaltuta pentru varsta ei. Daca analizele sunt OK si fetita nu arata ca sufera de ceva, nu ar trebui sa fii ingrijorata.
0
07-08-2012, ora 12:12
crisa_sas
Nu este medic/terapeut
crisa_sas
Multumesc pt rasuns, fata nu are nik e sanatoasa, dar sti ca mama cand vezi alti copii de seama ei mai grasuti, ti ai dori si u si al tau sa fie asa. Ma gandeam ca poate exista ceva sai dau sa se ingrase putin.
0
17-08-2012, ora 22:01
Dr. Mariana Gruia
Pediatrie, Focşani
Dr. Mariana Gruia
eu cred ca lucrurile nu stau bine. nu trebuie sa considerati ca e doar mai slaba decat ceilalti copii şi atat. copilul trebuie investigat. trebuie vazut de cand nu mai creste bine, daca a stagnat in greutate dupa ce ati diversificat-o, daca a stagnat sau a scazut, daca are episoade de diaree sau scaune mai moi, sau alte probleme. asocierea anemiei este un indiciu ca nu asimileaza cum trebuie. cred ca ar treui sa consultati un pediatru. copiii mai slabi se imbolnavesc mai usor si se vindeca mai repede, fac rahitism şi au probleme cu imunitatea. aveti nevoie de investigatii complexe. greutatea pe care o are acum ar trebui sa o aiba la 4 - 5 luni.
0
22-08-2012, ora 17:14
crisa_sas
Nu este medic/terapeut
crisa_sas
Am facut analize complete de doua ori si nu nea iesit decat o usoara anemie, prima data 10.3 iar la cea de a doua 10.6 (valoare normala a spus ca ie 11) in rest toate rezultatele sun inregistrate in valori normale pt varsta ei asa mia spus medicul de familie cat si cei de la laboratorul de analize. Cei drept acu am inceput sa avem scaune diareice mai proaste dar sau pus pe seama aparitiei primilor dintisorii, pe care o tratam cu recomandarea medicului de familie. intrebarea mea era ce as mai putea sa fac sa se mai ingrase si ia macar un kg, ias da si vitamine si as face orice...
0
26-01-2013, ora 03:02
otyllia
Nu este medic/terapeut
otyllia
Buna ziua, am un baitel de 7 luni si jumatate.pana la 4 luni i am dat doar piet, iar apoi am inceput diversificarea alimentatiei ptr ca a inceput sa ia putin in greutate, cam 250-300 gr pe luna.mananca bine+san.s a nascut la termen cu 3150 iar acum are 7690.este un copil vioi si iute.este bine sau sa ma preocup cu greutatea?
0
27-01-2013, ora 01:37
ela_azahar
Nu este medic/terapeut
ela_azahar
sofia a fost la fel de iute si, in aceste conditii, este normal sa nu se puna pe ea ce mananca. s-a ridicat repede in fundulet, apoi in picioruse... la 1 an si 2 luni are 9.500 kg. si este perfect sanatoasa.
cand am fost sa verificam (caci aveam aceeasi problema ca si tine), mi s-a spus ca acele grafice de greutate sunt de obicei calculate pe formula, nu san si de aceea ar fi mai mari cifrele.
0
26-10-2015, ora 21:53
flory_flory182@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
flory_flory182@yahoo.com
A mea are 4luni 3 sap si are 6 kg nascuta cu 2700kg si 47 cm
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul