bebele nu vrea sa vina, ajutor!!!!

04-09-2007
cocolino2008
Nu este medic/terapeut
cocolino2008
Am 28 de ani si imi doresc enorm un copil. Acum 5 ani am luat pilule contraceptive, tip de un an. Dupa ce le/am intrepurt am avut probleme mari ci ciclu, in sensul ca nu imi venea deloc. Am luat mai multe serii de duphaston si imi venea regulat. Acum o luna si ceva am terminat ultima serie de duphaston si nu mi/a mai venit ciclu. Mi/a intarziat 17 zile. Mi/am facut graficul de temperatura bazala si conform acestuia temperatura nu creste foarte mult intr/o anumita perioada, adica nu exista o zi cu o temperatura maxima. Acum insa de doua zile am dureri la nivelul sanului drept, mai exact la nivelul mamelonului exista o sensibilitate. Mi/am facut un test de sarcina si a iesit negativ. Ce sa fac? Nu am ovulatie? E posibil sa fiu gravida iar rezultatul testului sa fie eronat? Va rog dati/mi o solutie.
3 comentarii
0
06-09-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Ovulatia exista din moment ce ati avut ciclu sub Duphaston, dar probabil, nu apare la intervale regulate. Faceti echogarafie ovariana pentru a vedea daca sunt chisturi sau poate sarcina si dozari hormonale de Estriol, Progesteron, FSH si LH pentru a vedea care este profilul hormonal. Poate ca trebuie facut un tratament mai de durata cu Duphaston - cam 6 luni (insa in timpul tratamentului nu se recomanda sa ramaneti insarcinata). Exista injectii care stimuleaza ovulatia, dar ele sunt rezervate cazurilor mai serioase, nu cred ca e cazul. Multu succes
0
06-09-2007, ora 00:00
cocolino2008
Nu este medic/terapeut
cocolino2008
Va multumesc mult ca mi/ati raspuns, e foarte important pentru mine sa stiu ce se intampla de fapt. o sa va mai dau cateva informatii, cred eu, importante. Mi/am facut ecografie si toate analizele hormonale, acum 2 luni si toate valorile sunt in parametrii normali. Am facut mai multe serii de duphaston, serii de cate 3 luni, perioada in care ciclu venea la timp. In luna iulie s/a terminat tratamentul, iar ciclu care trebuia sa vina in 17 august nu a mai venit nici pana acum. Ce mi se pare important este ca pe graficul temperaturii bazale, unde verificam eu ovulatia in intervalul 12/16 nu aparea o crestere a temperaturii, insa doua luni la rand temperatura a crescut foarte mult in ziua 20, cea mai mare valoare din grafic. Momentul ovulatiei poate aparea si in ziua 20? Simptomele pe care le am acum sunt urmatoarele: dureri slabute la nivelul sanilor si mici dureri de spate. Este posibil ca testul de sarcina sa fie fals negativ? Mai mult, eu cred, dupa simpomele legate de mucusul cervical, ca am avut ovulatie (ciudat) in cam in 20 august (teoretic ar fi a 30 zi de ciclu, in conditiile in care nu mi/a venit in data de 17) Daca atunci a fost ovulatie si testul de sarcina l/am facut acum doua zile, adica aproximativ 13 zile dupa presupusa ovulatie, e posibil sa fie facut prea devreme? ma leg foarte tare de aceste dureri pt ca eu nu le/am avut niciodata, inainte sa imi vine ciclu, de exemplu. Va multumesc mult pentru informatiile oferite si va rog sa imi rapundeti.
0
07-09-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Ovulatia apare de obicei intre ziua 11 - 17, dar exista variatii individuale, deci e posibil si in ziua 20. Daca au trecut 13 zile, in cateva zile puteti face o echografie si se poate evidentia sacul ovular daca e sarcina, ceea ce e un diagnostic de certitudine; testul de sarcina poate fi fals negativ. Mult succes!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testele de sarcină
  •