bebelusi 9 luni are otita?

25-10-2009
ionela86
Nu este medic/terapeut
ionela86
Buna ziua, ma numesc Ionela si am o fetita in varsta de 9 luni perfect sanatoasa pana acum o saptamana am observat ca ii curge urechia la inceput am crezut ca este ceva normal la bebelusi, 2 seri la rand a avut febra si nu putea sa doarma era foarte agitata si plangea.Am fost cu ea la doctor si mi s-a spus ca a avut o punga de puroi care i s-a spart si sa asteptam sa i se curete urechea de puroi pentru a consulta.Este normal ca un bebelusi sa aiba asa ceva ?Care sant consecintele, ce este de facut ?vreau sa precizez ca nu i s-a administrat nici un medicament mi s-a spus doar sa o feresc de apa cand i se face bae.Va rog sa ma sfatuiti ce trebuie facut, Multumesc.
5 comentarii
0
25-10-2009, ora 16:55
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Ce alimentatie primeste bebelusul ?
0
25-10-2009, ora 17:06
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Nu este normal! Mergi cu bebelusul la medic! Sanatate!
0
25-10-2009, ora 17:07
ionela86
Nu este medic/terapeut
ionela86
Am alaptat doar pana la 6 saptamani pentru ca nu am avut lapte, de atunci pana azi ea mananca nan de la 5 luni am inceput sa ai dau si cereale de gru nestle si legume pasate de la 8 luni nu a mai vrut lapte decat noaptea si o singura data ziua intre mese, pot sa spun ca mananca mai detoate carne legume fructe pasate
0
25-10-2009, ora 17:59
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Atunci nu-i de mirarcae ca face otita (aici in forum aproape tori bebelusii cu probleme primesc lapte praf, indeosebi Nan) caci provine de la laptele nan, care este plin de chimicale
care infunda canalele fine din ureche si nu numai.

Va recomand sa mergeti cu copilul la un medic homeopat, exista remedii homeopate fara efecte adverse cu care puteti repara aceasta dauna si ajuta si la eliminerea cum trebuie a puroiului pe cale naturala. Evitati pe viitor acest acest "lapte" si inlocuiti-l cu lapte pasteorizat de vaca care este cel mai bun care se poate cumpara.
0
25-10-2009, ora 18:20
cristina_mec
Identitate neconfirmată
cristina_mec
Faptul ca a facut temperatura demonstreaza ca e vorba de o infectie si mai mult ca sigur trebuie sa ii se dea un antibiotic pt a rezolva aceasta problema, mergi la un medic pediatru cat mai rapid si ai grija pt ca e foarte periculos la copii temperatura mai ales daca este mare (deshidratare si convulsii).

Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Evaluarea sugarului de două luni
  • Evaluarea sugarului de trei luni
  • Evaluarea sugarului de patru luni
  • Evaluarea sugarului de cinci luni
  • Evaluarea sugarului de șase luni
  • Evaluarea sugarului de șapte luni
  • Evaluarea sugarului de opt luni
  • Evaluarea sugarului de nouă luni
  • O nouă tehnică pentru tratarea infecţiilor urechii medii
  •