benessere 5ht

21-02-2010
filomena
Nu este medic/terapeut
filomena
a luat cineva acest antidepresiv natural? vroiam sa stiu daca este eficient.
multumesc frumos
4 comentarii
0
21-02-2010, ora 22:15
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hy!

Este eficient dar nu poate fi combinat cu niciun alt antidepresiv/anxiolitic, pentru că măreşte gama de reacţii adverse şi riscul de producere a sindromului serotoninic. Răspunsul pozitiv al organismului este dependent de: reacţia enzimatică (cea cu ajutorul căreia se transformă 5-hidroxitriptofanul în 5-hidroxitriptamină (metabolit activ al L-T - 5-HTP - 5-HT (serotonină), de influxul nervos şi de starea căii indolaminergice (transmisia serotoninergică encefalică).

Toate cele bune şi însănătoşire grabnică :)

În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
27-02-2010, ora 15:00
filomena
Nu este medic/terapeut
filomena
pana sa imi raspunzi tu am simtit-o pe pielea mea din cz unei psihoterapeute care m-a indrumat gresit.
0
27-02-2010, ora 15:01
filomena
Nu este medic/terapeut
filomena
tu ce stii nick se vindeca nevroza?
0
27-02-2010, ora 23:22
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată d-nă,

Îmi cei scuze pentru răspunsul tardiv. În ce sens v-a îndrumat greşit, d-na psihoterapeut?
Toate tipurile de nevroze se vindecă, inclusiv nevroza cardiacă, un tip de nevroză foarte refractară la tratament (nu răspunde la orice tratament) şi nevrozele cu substrat cenestopat şi anancastic (nevroza cu substrat cenestopat este însoţită de nelinişte continuă, disconfort şi senzaţii corporale anormale, iar cea cu substrat anancastic, este însoţită de diverse aspecte obsesionale; ambele sunt extrem de rezistente la multe forme tratament, dar pot fi tratate).

De reţinut! ORICE nevroză se tratează, dar cu tratament individualizat şi cu credinţă.
Toate cele bune şi însănătoşire grabnică
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul