Betaserc+pramistar

05-05-2014
buza
Nu este medic/terapeut
buza
BUNA ZIUA, iata pe scurt problema tatalui meu. A fost operat acum 1, 5 ani de tumora pe creier, glioblastom. A urmat tratamentul prescris de doctori:radioterapie, chimioterapie. Ultimul tomograf ne-a adus vesti bune, tumora s-a diminuat ca dimensiune, la jumatatea celei ramase de dupa operatie. Acum face chimioterapie de intretinere, ca sa zic asa. PArtea proasta este ca de curand, a facut un mini atac cerebral:urmari:scurte pierderi de memorie, mers mai ingreunat, confuzie usoara. A primit tratament cu betaserc si tramistar. Dar situatia lui nu prea e..roz.. Toate cele de mai sus s-au accentuat. NE intrebam acum, daca, oare, tratamentul pe care il ia, este cel corect. ar trebui sa consultam un alt medic neurolog, ptr o alta parere?Multumesc din suflet!
7 comentarii
0
05-05-2014, ora 14:45
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
FELICITARI PT REZULTATE
Eu sunt tot pacient de cancer cu mai multe metastaze si in tratament, si pastilele mele de chimio pot da printre altele infarct, comotie cerebrala, hemoragie interna, probleme cu esofagul si multe altele, si doctorul meu a vrut sami intrerupa tratamentul pt ca ii era frica sa nu fac infarct sau comotie si ma trimis sa fac un HOLTER adica sa stau cu un tensiometru 24 de ore si sa se vada cum fructueaza tensiunea din 30in 30 minute, si dupa acest test mi sa recomandat o pastila cu care tin tensiunea sub control( inainte aveam tensiune mare continuu).
Luati legatura cu medicul curant si intrebati acest aspect sau cititi prospectul dar tot este indicat sa luati legatura cu medicul curant si sai cereti sfatul.
0
05-05-2014, ora 16:15
buza
Nu este medic/terapeut
buza
Multumesc ptr raspunsul, Marton.Sa nu credeti ca nu dam buzna peste medicul curant de fiecare data cand starea tatalui se schimba, stim prospectele pe de rost..dar...tot am vrea inca o opinie, sa stim ca tata face tratamentul corect. A fost o avalansa de evenimente in ultimul an care ne-a coplesit
0
05-05-2014, ora 20:05
Dr. Todorescu Arta-Melania
Neurologie, Timisoara
Dr. Todorescu Arta-Melania
Cred ca termenul "atac cerebral" trebuie putin clarificat. Din punctul de vedere al doctorului, atacul cerebral se refera la accidentul vascular cerebral, ischemic sau hemoragic. Vi s-a spus de catre medic ca s-a infundat sau spart vreun vas? Si ca acest lucru s-a intamplat din cauza glioblastomului? Sau tatal Dvs mai are si alte boli... HTA, diabet. Simptomele-mers ingreunat, confuzia, au aparut brusc (pledeaza mai mult pt atac cerebral) sau treptat? Incercati sa discutati despre aceste aspecte cu medicul neurolog la care ati mers, poate a fost numai o neintelegere, o intrevedere prea scurta; daca nu sunteti multumit, puteti sa mai cereti o parere... Glioblastomul este "boala inselatoare" si greu de manuit, sa speram ca nu este de la acesta...
0
05-05-2014, ora 20:36
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Atata timp cat tumora se diminueaza inseamna ca tratamentul este corect, si nu trebuie decat sa sunati medicul curant si sai relatati aceste probleme si sa cereti parerea lui pt ca el stie cel mai bine cazul, si va spun din proprie experienta ca va va chema sigur la el ca sal vada pe tata, doctora care ma are in tratament asa face cand o sun sa intreb de o stare sau ceva aparut pe corp de la chimio mereu vrea sa vada si este normal, iar daca este ceva banal imi explica la telefon, asa si doamna cardiolog care ma supravegheaza si la care fac HOLTERUL.Mai bine sa il deranjati degeaba decat sa se agraveze.
0
12-02-2015, ora 12:30
lmiruna
Nu este medic/terapeut
lmiruna
buna ziua, tatal meu a fost diagnosticat cu glioblastom. as vrea sa discut pe privat cu buza pt informatii suplimentare privind medicamantatia si regimul alimentar. te rog mult sa-mi raspunzi. multumesc din suflet
0
13-02-2015, ora 20:11
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
IMIRUNA mai dami un mesaj pe privat cu o adresa de mail sau un numar de telefon de preferat cosmote, si iti voi trimite multe informatii utile si povestea mea ca sa vezi ce am facut eu sau alti pacienti, numai ca noi avem in alte zone dar tot cancer este.
0
20-02-2015, ora 12:47
Dr. Macsuta Vlad
Neurologie, Bucuresti
Dr. Macsuta Vlad
Pentru cat timp i s a prescris Pramistar+Betaserc?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.