Biluta in ochi

09-05-2009
faralimite
Nu este medic/terapeut
faralimite
Salut. Va de aproximativ 2 ani ca un fel de "celula" in ochiul stang. Cand misc privirea se misca si ea. Are aproximativ 0.5% din suprafata ochiul si este matuita. Are cineva idee cum pot scapa de ea. Am fost la doctor oftamolog dar nu a reusit sa imi zica deoarece el pe aparatele lui nu vedea nimic. Cand mi-a dilatat pupila a disparut. Seara nu o mai vad.

Multumesc anticipat
3 comentarii
0
11-05-2009, ora 23:09
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara ! Ce varsta aveti? Aveti miopie? Alte probleme de sanatate?Sa inteleg ca sunt normale corneea, cristalinul, vitrosul si retina? Ati facut si o ecografie oculara, un camp vizual? M-as putea gandi la o decolare posterioara de vitros care apare la 50% din pacientii peste 50 de ani, rar sub 45 de ani, de obicei, ca urmare a traumatismelor si a corioretinitei; Faceti si investigatiile de mai sus ;Va recomand evitarea eforturilor mari, un regim alimentar bogat in fructe si legume proaspete, un fruct proaspat sau o leguma prospata in fiecare zi, Vitreoclar 1 tb pe zi, 6 luni, apoi cura lunara repetata la 3 luni; numai bine
0
12-05-2009, ora 00:47
faralimite
Nu este medic/terapeut
faralimite
Buna seara. Multumesc ca mi-ati raspuns. Am 19 ani. Nu am miopie sau probleme de sanatateSunt intradevar gras (100 de kg). Am o viata activa, mananc sanatos. Problema asta o am de cand era mic de la 7-8 ani dar abia acum a devenit stresanta si din cate zic eu a evoluat. Am fost la un medic bun din Galati si mi-a zis ca nu am nimic ce ar putea sa evolueze. Parintii mei, respectiv sora mea poarta ochelari cu o dioptriie cat de cat avansata dar stabila (mama si tata). Multumesc din nou.
0
13-05-2009, ora 13:49
cipuin
Nu este medic/terapeut
cipuin
salut.am 13 ani si de cateva zile am si eu aceeasi problema.Totul a inceput intr-o ora de la scoala cand am inceput sa vad un punct negru, apoi am inceput sa vad in ceata si m-am speriat.Am cautat si eu pe net ce as putea sa fac cu acest lucru(stau destul de mult la calculator si la televizor).dar fata de faralimite eu o vad tot timpul si este stresant:(
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: