biopsie col

02-04-2013
deni2000
Nu este medic/terapeut
deni2000
am facut biopsie si rezultatul este, , endocervicita cronica papilara cu atipie glandulara reactiva, displazie simpla exocervicala posibil indusa HPV, ,
mi s a dat tratament 3 luni cu isoprinosine sibetadine.
va rog sa imi spuneti cat de grav este si ce sa fac in continuare
1 comentarii
0
03-04-2013, ora 15:35
tatiana 08
Nu este medic/terapeut
tatiana 08
Buna, ,
isoprinisine ti s-a dat pentru infectia cu HPV daca o ai. Ai facut genotipare pt hpv, , , ? Doctorul nu ti-a explicat ce este cu acest diagnostic?

Si eu urmeaza sa fac o conizatie datorita papului care imi iese cu Asc-us celule atipice, adica 2 teste la rind, , , , , dar doctorul meu m-ia explicat ce si cum sta treaba. Nu m-a lasat asa fara sa stiu ce am de facut si ce inseamna conizatie.
In afara de biopsie ai mai facut ceva (erad, conizatie)? Ca dupa rezultat ti se spune ca e o displazie simpla care poate fi rezolvata printr-o conizatie ca si metoda de tratament. Adica se inlatura partea cu probleme si se duce la laborator pt a se vedea concret ce este.
Dar asta este o parere doar.
Iei frumos foaia cu analiza si te duci la doctorul tau si ii ceri sa te lamureasca pe indelete.Ai tot dreptul sa stii ce se intimpla cu tine. Nu te lamureste cum vrei tu, te duci la altul, care e dispus sa raspunda si la nelamuriri.

Daca vrei sami spui unde ai facut biopsia si cu ce doctor te tratezi?
Sanatate multa
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.