blefarita alergica.. inca mi se inroseste ochiul | Forumul Medical ROmedic

blefarita alergica.. inca mi se inroseste ochiul

29-12-2009
danuta30
Nu este medic/terapeut
danuta30
buna, numele meu e dana, am 30 de ani si ma confrunt cu o problema suparatoare
pe scurt-acum 5 ani am fost operata de glaucom.nu am mai avut probleme dar cam de un an pleoapa stanga mi se umfla si am senzatie de mancarime.medicul de familie apoi un oftalmolog m-au diagnosticat cu BLEFARITA ALERGICA si mi-au recomnadat FLUMETOL S.o perioada a trecut dar la cateva luni iara apare.folosesc compresie cu ceai de albastrele iar azi la farmacie mi s-a recomandat TOBRADEX.insa mi se roseste ochiul dar senzatia de mancarime dispare.sa mai continui cu acest unguent?sau ce altceva imi recomandati?
va multumesc si astept raspunsuri
5 comentarii
0
30-12-2009, ora 11:48
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! De obicei, manifesterile alergice sunt la amandoi ochii; in cazul dermatitei de contact, este afectata o singura pleoapa; evitati produsele cosmetice care nu sunt hipoalergenice;V-as sugera administrarea unui antihistaminic: Ketotifen ( Claritine) 1 tb pe zi seara, 10 zile si apoi la nevoie( cand apare senzatia de mancarime si pleoapa se umfla); v-as sugera si administrarea pentru 1 luna, dupa igiena locala cu un sampon pentru bebelusi " No Tears" a pleoapelor si fetei, de Blephagel-se aplica dimineata si seara la nivelul marginilor plapebrale( se inchid ochii si se ung genele ); ar fi bine sa faceti si un examen bacteriologic al secretiei conjunctivale, evidentierea Ag chlamydial, un examen pentru fungi;
0
30-12-2009, ora 12:37
danuta30
Nu este medic/terapeut
danuta30
multumesc de raspuns
pe data de 13 ian m-am programat la un consult oftalmologic la un spital particular
0
13-01-2010, ora 17:25
danuta30
Nu este medic/terapeut
danuta30
dupa consult am fost diagnosticata cu blefaroconjunctivita si ca si tratament Flumetol picaturi plus Flucidin unguent.peste o saptamana revin la consult
0
15-03-2010, ora 14:09
cristitraian
Nu este medic/terapeut
cristitraian
buna ziua..cum este dupa tratament? va simtiti mai bine? si eu am aceeasi problema si am incercat f. multe tratamente la f. multi medici dar fara rezultat...multumesc
0
15-03-2010, ora 14:50
danuta30
Nu este medic/terapeut
danuta30
buna
da, este mult mai bine.la o anumita perioada mai ma ung cu crema dar nu mai e ca atunci
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Numărul de cazuri de orbire din cauza glaucomului a crescut îngrijorător
  • Un nou test ar putea detecta glaucomul mult mai devreme
  • De ce mi s-au înroÅŸit ochii ÅŸi ce trebuie să fac?
  • Ochiul roÈ™u la copil - cauze È™i afecÈ›iuni posibile
  • Cel mai bun test de diagnostic pentru pacienÈ›ii cu glaucom
  • Ochi înroÈ™iÈ›i
  •