Blefarospasm palpebral - exista remediu?

17-04-2009
coltalb
Nu este medic/terapeut
coltalb
As dori sa stiu daca exista un remediu pt aceasta boala.
4 comentarii
0
18-04-2009, ora 09:45
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
In blefarospasmul benign esential, rezultate bune se obtin prin injectii cu toxina botulinica( de exemplu, preparatul Dysport); aceste injectii trebuie repetate la 3- 6 luni; numai bine
0
30-07-2009, ora 22:29
Linda D.
Nu este medic/terapeut
Linda D.
As dori un sfat medical pentru mama mea, asistent medical pensionar, in varsta de 62 de ani. Ea a fost diagnosticata cu blefarospasm, acum cateva luni. Face tratament cu tiapridal, gingko biloba, prescrise de medicul neurolog. Tratamentul nu este foarte eficace, iar din cauza spasmelor a inceput sa nu mai vada. Din cauza blefarospasmului, pleoapele i se inchid, are dificultati in a tine ochii deschisi. Precizez ca nu are nicio afectiune oftalmologica. Mi-e frica sa o las singura pe strada sa nu pateasca vreun accident. Pentru ca nu mai vede bine, are probleme in a-si indeplini treburile casnice, ceea o supara foarte tare. Medicul neurolog i-a dat o recomandare pentru medicul psihiatru, care i-a recomandat la randu-i, tratament cu tranxene, serlift. Insa rezultatele intarzie sa apara. Dintr-o persoana foarte activa a ajuns sa-si petreaca timpul mai mult in pat, si nu stiu sa procedam si la cine sa apelam ca sa fie din nou bine. Ce e de facut?
0
27-02-2010, ora 13:36
emidana
Nu este medic/terapeut
emidana
buna LINDA D. sunt disperata in aceeasi situatie ma aflu si eu cu mama mea, daca este posibil astept niste vesti de latine cu ce solutie a-ti gasit tu sau alte persoane in aceeasi situatie.multumesc anticipat
0
03-03-2010, ora 11:25
Linda D.
Nu este medic/terapeut
Linda D.
Mama mea se simte mult mai bine dupa ce a fost la neurolog. Se pare boala ei este una de natura neurologica, de cauza necunoscuta. Doctorul i-a prescris Rivotril, Romparkin, Vitalin, tratamente care sunt recomandate si in alte boli neurologice. Tratamentul este eficient, iar mama se simte mult mai bine, a inceput sa vada si merge pe strada neinsotita. Spasmele s-au rarit vizibil. Sfatul meu este sa mergi cu mama ta la un medic neurolog pentru ca sa-i prescrie dozele potrivite. Tratamentul este mai indelungat, dar cu rezultate f bune. Nu incerca tratamente naturiste a caror eficienta nu a fost dovedita in aceasta boala si nici botox! Multa sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Zvâcnirea pleoapelor ochiului - de ce mi se zbate ochiul?
  •