blocare muschi

05-12-2007
Undertaker
Nu este medic/terapeut
Undertaker
am 14 ani si cam de vreo 2 ani am observat ca uneori cand fac miscari bruste sau pur si simplu stau mi se blocheaza(contracta) muschii laterali din zona cefei.(nu chiar des- o data sau de doua ori pe luna. este ceva anormal??? dupa o perioada mi sa intamplat chiar sa mi se blocheze muschii de sub maxilarul inferior cand mananc sau mestec guma. de 1-2 ani am inceput sa practic culturism(fara sa intrec masura) poate sa fie aceasta cauza??? si as mai avea o problema...de un an doi mi sa inflamat un ganglion de sub maxilarul inferior in urma unui varsat iar dupa cateva luni in urma unei raceli mai miau aparut doi ganglioni pe partile laterale ale zonei de sub maxilarul inferior. am luat antibiotic dupa prescrierea medicului iar infectia sa localizat sub masea sub forma de abces. am fost la stomatolog si am tratat-o iar infectia a disparut dar dupa un timp cei trei ganglioni au reaparut...ce pot sa fac??? daca mai iau o serie de antibiotic imi va trece??? ce cauzeaza acesti ganglioni si ce urmari pot avea??? va rog mult sa-miraspundeti la cele doua intrebari. multumesc anticipat!!!
4 comentarii
0
19-12-2007, ora 00:00
dan vlad
Identitate neconfirmată
dan vlad
Problema musculara semnifica o spasmofilie, adica o concentratie insuficienta de Calciu si Magneziu in organism.
De facut injectii (nu pe gura pt. ca ai tulburari de absorbtie) cu gluconolactat de calciu si magneziu 1fiola / zi, intramuscular, impreuna cu Vit. B1 si B6, timp de 10 zile de 5 ori pe an.
Chestia cu manacat lactate e perimata, se stie ca nu se absoarbe mai nimic din lapte, iar din branzeturile fermentate doar grasimile.
Branza de vaci e buna nu pt. ca ar avea calciu absorbabil, ci pentru ca are un anumit aminoacid esential.
Cu ganglionii nu e de glumit: trebuie facut urgent un examen hematologic cat mai complet si pe urma mai discutam.
0
19-12-2007, ora 00:00
dan vlad
Identitate neconfirmată
dan vlad
PS. Presupun ca mai ai si o parazitoza intestinala, fapt care poate determina, de asemeni, a proasta absorbtie intestinala a mineralelor.
acest fapt poate explica, pana la un punct, problema ganglionilor prin aceea ca parazitozele (lamblia, giardia, oxiuri etc.) provoca o depresie a sistemului imunitar.
Acelasi de mai sus.
0
19-08-2010, ora 10:53
marinik75
Nu este medic/terapeut
marinik75
Buna ziua
ma numesc Marian am 35 ani, de o saptamana am blocat sau nu stiu ce un muschi in spate mai sus de plamani
am luat pastile m am dat cu crema dar pe zi ce trece ma tine tot mai mult
de la plamani nu este cred ca respir normal, cand ma frec cu crema simt ca este muschiu cotractat(sau cum se zice.scz)ce pot sa fac??multumesc
0
20-08-2010, ora 14:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu inteleg deloc care este sediul anatomic al problemei. Ceea ce descrieti D-voastra se poate regasi in zeci de mii de afectiuni.
Va rog detaliati, prezentand atat antecedente, sediul anatomic al durerii, tipul si intensitatea acesteia, legatura cu efortul etc etc.
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: