Boala??????

05-05-2009
lulu2009
Nu este medic/terapeut
lulu2009
Simt o apasare sub coaste atit in partea dreapte cit si in stinga.Am facut ex.tomografic:FICAT-diametre moderat marite, ecostuctura difuz disomogena, reflectivitate usor crescuta cu tendinta la atenuare posterioara-steatoza:lob hepatic dr.=156.5mm, lob hepatic st.=73, 4mm, lob caudat=40, 2mm.Marginea anterioara a ficatului abordabila ecografic la 1, 5cm sub rebordul costal.Nu se vizualizeaza cai biliare intrahepatice destinse si nici procese inlocuitoare de parenchim hepatic.COLECIST:-moderat destins, pereti reflectivi, cudat infundibulo-cistc, faracalculi.CBP-5, 2mm-liber.
PANCREAS-dimens.normale, contur mai neregulat, inomogen, hiperecogen-corp=16, 6mm.STOMAC-cu moderat continut gazos si lichidian.SPLINA-diametre normale:ax long=106, 5mm, gros=50, 9mm, omogena cu mici dilatatii venoase in hil.RINICHI-dimens si pozitie normala, corticala de grosime si ecostr. normala, cu sistemul pielo-caliceal accentuat, cu ecogenitati de 0, 5-1mm(nisip), fara distensie de cai urinare.VEZICA URINARA-pereti ecografic normali.PROSTATA-dimens.normale, volum 23cmcubi(40, 6/32, 6/30, 5mm), ecostructura relativ omogena si simetrica cu santul median posterior conservat.Accentuata aerocolie.Fara lichid in abdomen.
Ag Hbs-negativ.Anti HCV*2-negativ.TGO-22.TGP24.Monocite-8, 2.Neutrofile-50.Eosinofile-6, 0.
Ce parere aveti?Mi s-a spus de med.de familie ca este suficient regim alimentar ptr. ficat.
2 comentarii
0
08-05-2009, ora 10:02
lulu2009
Nu este medic/terapeut
lulu2009
Ce spuneti ??
Poate cineva, preferabil si avizat sa-mi dea un raspuns??
0
18-05-2009, ora 22:19
lulu2009
Nu este medic/terapeut
lulu2009
Nu am cerut decit un sfat de la cineva:membru al acestui forum sau din echipa de moderatori dar nimic.
Mi s-ar fi parut normal daca nu primesti un raspuns de la membrii forumului sa ti se dea un raspuns totusi de catre moderatori.
De ce mi s-a cerut sa-mi fac un cont aici daca oricum nu te baga nimeni in seama???Daca doream doar sa citesc ce au scris altii nu aveam nevoie de un cont aici.Deci revin cu intrebarea:"De ce mi-ati cerut dragi creatori ai acestui site sau dragi moderatori sa-mi fac un cont pe site-ul dumneavoastra?"

Cu stima,
Un simplu membru al acestui forum.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici