Boala Cusing

20-06-2009
Lavinia R
Nu este medic/terapeut
Lavinia R
Numele meu e Lavinia.
Am 20 de ani si dupa un sindrom cusingoid pus neurologic acum 2 ani de zile, datorita incompetentei viitorilor mei colegi, acum cel mai probabil e vorba deja de boala cusing...
Cortizolul e peste lumitele maxime... (am e pana in 25 mg maxim) la mine e aproape 30 + hipotiroidie, hiperinsulinism, si hipersecretie de testosteron plasmatic insotit de sindorom de ovare micropolichistice. Hipoton ie musculatura neteda, abdomen destins asemanator unui abdomen de femeie gravida. dincolo se asta vascularizatie accentuata si retentie hidrica. Edeme multip le cu simptomatologie de edem cerebral(vedere neclara uneori ameteli greturi varsaturi incapacitate de concentrare) care la admininstrarea de diureti ce precum furosemidul se amelioreaza.

Stau sa ma intreb in acest caz cum trebuie sa reactionez...
Pe langa aceste lucruri am facut o tetanie cronica, probabil de natura neurologica... contracturi multiple cu tendinta de fibrizare a tendoanelor... calciul seric este relativ in limite normale... totusi repartitia... lasa mult de dorit de moment ce am aceasta simptomatologie...
In speranta unui sfat constructiv... multumesc anticipat
Cu stima si respect
Lavinia R. Oradea
1 comentarii
0
21-08-2009, ora 16:02
teona27
Nu este medic/terapeut
teona27
sfatul meu este sa te duci de urgenta la un medic endocrinoloc, iti recomand din tot sufletul pe D-na Vulpoi Carmen- Iasi spitalul Spiridon.Eu am suferit de sindromul acesta, sunt operata de 4 luni, ma simt f.bine am slabit 17 kg era in faza incipienta- nici nu aveam multe simpome- doar oboseala, stari de panica, m-am ingrasat 17 kg dar la inaltime mea nu se cunosteau etc, semne pe care le are toata lumea.Am facut un CT, si aveam un chist pe glanda suprarenala, pe care l-am scos.Bafta multa sanatate !!!!!! si urmeaza-mi sfatul!!!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.