boala de reflux gastro-esofagiana

29-12-2011
gina2323
Nu este medic/terapeut
gina2323
Buna seara dna.dr.!
Numele meu este Tutunaru Gina, am 25de ani si locuiesc in Bucuresti.
Mi s-a recomandat efectuarea unei endoscopii digestive in urma numeroaselor controale la sectia ORL, deoarece am in permanenta o mucozitate in gat si de 5 ani de zile tot incerc sa aflu cauza acestor secretii.Medicul Orl-ist mi-a recomandat endoscopia suspectand un reflux.

Acesta este rezultatul cosemnat pe biletul de externare de la gastroenterologie:

Acesta este rezultatul : nu s-a depistat la endoscopia digestiva(boala de reflux gastro-esofagian endoscopic NEGATIVA), dar la EPICRIZA din biletul de externare este scris urmatoarele:
'Pacienta, fara APP semnificative, se interneaza ptr.investigarea unei simptomatologii persistente compatibile cu un posibil reflux gastro-esofagian.
Obiectiv si biologic-in limite normale.
Echografie abdominale-fara modificari patologice ale viscerelor examinate.
EDS-Esofag cu mucoasa hiperemica, in special distal;stomac-fete si curburi libere;staza biliara in cantitate redusa;bulb, d2-aspect normal.Bio.prepiloric ptr.H.p.-absent.'
RECOMANDARI:
1.regim igienico-dietetic:fara condimente, alcool, bauturi carbo-gazoase, mancaruri grase, prajeli;nu va consuma lichide in timpul mesei;mesele vor fi fractionate;nu va sta culcata cel putin 1, 5 ore dupa ce mananca;va dormi cu capul mai sus decat restul corpului(pe 2 perne).
2.tratament cu Emanera 20 mg, 1 cp/zi, cu 30 min. inainte de masa, timp de 2 saptamani.
3.monitorizare in reteaua MF.


Va rog frumos sa-mi explicati cat de grava este problema mea in privinta refluxului gastro-esofagian si ce alimente pot consuma sau nu, referindu-va la rezultatul analizei.
Va multumesc anticipat.O seara buna!
16 comentarii
0
31-12-2011, ora 00:25
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Din ce scrie, nici nu ai reflux gastro-esofagian, ai doar esofagul iritat, probabil de la tuse sau jena pe care o simti. Ce ti s-a recomandat este pentru ca sa se evite refluxul de acid in esofag, inclusiv noaptea.
Exudat ai facut de curand?
Deci nu ai de ce sa te panichezi, nu ai ceva grav, trebuie doar sa ai grija ce mananci ca sa nu se produca si mai multa aciditate decat e cazul. Medicul tau de familie ce ti-a recomandat?
Sanatate!
0
02-01-2012, ora 00:50
gina2323
Nu este medic/terapeut
gina2323
buna seara!
multumesc frumos pt.rasp. teodora m.
am consultat numerosi medic(in special orl-isit) pt.problema pe care o am de 5 ani, dar nici unul nu m-a putut ajuta sa scap de aceste secretii din gat.
m-am operat in iunie 2011 de deviatie de sept, sperand ca se va rezolva problema, atunci am facut si EXUDAT FARNGIAN, iar rezultatul a fost negativ, nu s-a dezvoltat nici o bacterie timp de 3 zile, cat a stat in incubatie(sper ca m-am exprimat bine)
de la orl am ajuns sa-mi fac analize la stomac, apoi la plamani si chiar ecografie cardiaca
toate analizele mi-au iesit bine, medicii mi-au spus ca am un exces de mucus care se formeaza intre faringe si rinofaringe, dar ca nu ma pot ajuta in legatura cu problema mea
am luat medicamente de la plafat pe sistemul imunitar si redigest, pentru digestie, fac aromoterapie cu ulei volatil de rozmarin, eucalipt si busuioc si ceaiuri din aceste plante
deasmenea am tinut un regim alimentar foarte strict aproape 1 luna de zile, dar degeaba
medicul de familie mi-a spus sa nu mai consum toate alimentele care sunt interzise in boala de reflux, gastrita, ulcer..pe acolo...
dar daca la mine nu este grava problema cu stomacul, ce rost are sa nu consum acele alimente?
acum ma gandesc daca este vorba despre candida in cazul meu.
medicul de la orl mi-a spus ca nu am candidoza bucala, de aceea intrebam daca la endoscopia digestiva se vede daca ai aceasta problema, ca sa stiu sa exclud si aceasta optiune.

multumesc!
0
02-01-2012, ora 15:19
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
La exudat ar fi trebuit sa arate daca este vorba de candidoza. Poti sa repeti daca ai facut mai demult, sa ceri si antibiograma, antifungigrama. Tot ce e posibil sa fi si o candidoza.
Nu inteleg de ce medicul de familie nu ti-a explicat ca nu ai probleme "grave" la stomac...
Incearca sa iei picaturi de tinctura de echinaceea, cu putina apa, daca n-ai interdictie la alcool. Este excelent ptr probleme locale si reface imunitatea.
Inteleg ca endoscopie digestiva ai facut, n-are rost sa repeti. Oricum, daca repeti, iti poti face endoscopie numai la nivelul esofagului.
0
02-01-2012, ora 16:38
gina2323
Nu este medic/terapeut
gina2323
Buna ziua si multumesc frumos pentru raspuns Teodora!
medicul orl-ist mi-a zis in legatura cu rezultatul exudatului faringian ca este negativ, analiza am facut-o in luna iunie 2011.
toti medicii la care am fost in ultimii 5 ani nu m-au putut ajuta sa scap de aceste mucozitati pe care la expectorez in permanenta pe gura, INCLUSIV MEDICUL DE FAMILIE.Am luat comprimate de Echinaceea, 30 de pastile, dar voi urma si sfatul dvs.

Va scriu aici istoricul problemei mele, poate ma puteti ajuta cu un sfat:

Incep prin a va spune ca este vorba despre o mucozitate pe care o am in permanenta in gat, o expectorez din 10 in 10 min.
Aceasta mucoasa este alba, spumoasa dar de cele mai multe ori este si verzuie-purulenta, in special atunci cand racesc.
Cum va spuneam, problema a aparut in urma cu 5 ani si inca de atunci am consultat numerosi medici, orl-isti in special dar nimeni nu m-a putut ajuta.
La primul control la orl, in urma cu 5 ani mi s-a spus ca este vorba despre o raceala mai puternica si mi s-a prescris antibiotic -amoxicilina si niste comprimate pe baza de plante.
Inca de atunci am fost la diverse spitale, printre care si Spitalul Institutul de fono-audiologie si chirurgie functionala o.r.l. prof. dr. DORIN HOCIOTA(fostul spital Panduri), spitalul Coltea, spitalul Universitar de Urgenta Bucuresti(Municipal) si spitalul Elias, iar la cel din urma m-am operat in iunie 2011 de deviatie de sept, sperand ca se va rezolva problema odata cu aceasta interventie chirurgicala.

Din pacate in urma operatiei nu am scapat de aceasta mucoasa persistenta din gat.Deasemenea am facut si Exudat Faringian dupa operatie, dar rezultatul a fost negativ, nu s-a dezvoltat nici o bacterie in timpul de incubatie(va rog sa ma scuzati daca nu ma exprim corect).

De-alungul timpului, am urmat diverse tratamente, numeroase comprimate pe baza de plante si spray-uri nazale, cum ar fi:eurespal cp, symphoral cp, augmentin 1, 2 g. ;spray-uri:vibrocil(+picaturi), aqua, avamys, biorinil, vitamina a uleioasa, olynth, nasonex(ultimele doua mi-au fost recomandate dupa interventia chirurgicala).
Precizez ca am folosit si cate 2 bucati din aceste produse, multe comprimate pe care le-am luat in acesti ani, toate la recomandarea medicului.Nu am efectuat pana acum teste alergologice, dar precizez ca stranut foarte rar, nu ma mananca nasul si nici nu-mi lacrimeaza ochii.Nu am avut niciodata aceste probleme.

Dupa operatie, dl.doctor vazand ca nu scap de aceasta mucoasa din gat, mi-a recomandat sa fac o endoscopie digestiva, suspectand un reflux gastroesofagian.

Acesta este rezultatul : nu s-a depistat la endoscopia digestiva(boala de reflux gastro-esofagian endoscopic NEGATIVA), dar la EPICRIZA din biletul de externare este scris urmatoarele:
"Pacienta, fara APP semnificative, se interneaza ptr.investigarea unei simptomatologii persistente compatibile cu un posibil reflux gastro-esofagian.
Obiectiv si biologic-in limite normale.
Echografie abdominale-fara modificari patologice ale viscerelor examinate.
EDS-Esofag cu mucoasa hiperemica, in special distal;stomac-fete si curburi libere;staza biliara in cantitate redusa;bulb, d2-aspect normal.Bio.prepiloric ptr.H.p.-absent."
RECOMANDARI:
1.regim igienico-dietetic:fara condimente, alcool, bauturi carbo-gazoase, mancaruri grase, prajeli;nu va consuma lichide in timpul mesei;mesele vor fi fractionate;nu va sta culcata cel putin 1, 5 ore dupa ce mananca;va dormi cu capul mai sus decat restul corpului(pe 2 perne).
2.tratament cu Emanera 20 mg, 1 cp/zi, cu 30 min. inainte de masa, timp de 2 saptamani.
3.monitorizare in reteaua MF.

Vreau sa va spun ca am respectat recomandarile medicului, dar nu s-a simtit nici o ameliorare.
Dl.Dr. ORL-ist spune ca este o problema cu acest reflux si ca, o parte din aceasta mucoasa provine de aici: "EDS-Esofag cu mucoasa hiperemica, in special distal".

De curand, am facut radiografie pulmonara si spirometrie si nu am nici o problema la plamani.Deasemenea am facut si o ecografie cardiaca si la fel, nu este de acolo problema mea.Toate aceste analize le-am facut la sfactul medicilor, incercand sa aflu cauza problemei mele.

Pe data de 30.11.2011 i-am spus medicului orl-ist sa-mi fac o radiografie SAF si mi-a spus ca mai bine fac o CT.
Asadar, am facut o EXAMINARE CT CEREBRAL(SINUSURI) FARA SUBSTANTA DE CONTRAST
REZULTAT:
Sinusurile maxilare, sfenoidale si celulele etmoidale au aspect CT normal.
Sinusurile frontale sunt aplazice.
Septul nazal este deviat in "S" si cornetele nazale sunt usor hipertrofiate, predominant de partea stanga.
Celulele mastoidiene sunt normale.
CONCLUZII:
Deviatia septului nazal in "S" si hipertrofia cornetelor nazale.

in urma CT dl dr.mi-a spus ca este clar ca nu am sinuzita.., sinusurile sunt foarte curate.. se vede perfect, dar in schimb este iritata mucoasa faringelui.., limba incarcata..

si acea secretie se formeaza pe mucoasa din rinofaringe si faringe

Timp de 3 saptamani(in luna decembrie 2011) am tinut un regim foarte stict, nu am mai consumat urmatoarele produse alimentare care irita glandele salivare si sunt producatoare de mucus:
-produse lactate:laptele, smantana, untul, branza, cascaval, inghetata, iaurtul

-prajeli, grasimi, mezelurile, carneatocata, oua, icre, maioneza, cipsuri, pizza, orez, fulgi de cereale, malaiul, faina.

-muraturi, otet, bors
-dulciuri(de orice fel, in special ciocolata, cacao)

-condimente:piper, mustar, ardei iute, sare in cantitate mare, hrean, menta, scortisoara, boia, foi de dafin,

-legume:ceapa, usturoi, ridichi

-fructe citrice:portocale, lamai, mandarine, clementine, grep-fruit, banane verzi, masline verzi, prune, banane, struguri, mere, kiwi
-arahidele

mi-am luat de la plafar urmatoarele:
-REDIGEST
-ULEI DE CATINA
-ULEI VOLATIL DE ROZMARIN, EUCALIPT, BUSUIOC si fac aromaterapie cu ele, am cumparat si o candela pentru asta.
-CEAI DE ROZMARIN, EUCALIPT SI BUSUIOC cu care voi face inhalatii si gargara.
-PSYLLIUM TARATE(produs de Sano Vita)-folosesc 2 linguri intr-un pahar de apa si-l beau imediat.

deasemenea timp de 2 saptamani nu am mai consumat deloc carne, doar legume(in special salata verde)si fructe(pere, ananas, mango)

Va rog frumos sa-mi spuneti daca mai trebuie sa continui cu acest regim alimemtar, deoarece l-am tinut timp de 17 zile si nu se cunoaste nici o ameliorare, nu am scapat de aceasta secretie.

Credeti ca ma poate ajuta un alt tratament, sau va trebui sa ma obisnuiesc cu ideea ca nu se poate rezolva problema mea?

Va multumesc anticipat!
O zi buna!
0
02-01-2012, ora 18:29
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Iti spun cum as proceda, cu atat mai mult cu cat am trait si eu ceva asemanator (mi-a curs nasul, numai o nara, timp de 7 ani de zile fara intrerupere).
M-as duce la Institutul Cantacuzino (nu spital!) care este cam vizavi de Opera si mi-as face acolo analiza secretiei din gat+antibiograma si antifungigrama (cerut expres). Este cel mai bun laborator de profil din tara si inteleg ca esti din Bucuresti, deci este accesibil.
Inainte de recoltare, macar 2-3 zile sa nu pui nimic in gat, nas si macar 10 zile dupa orice tratament cu antibiotic.
Poti intreba la institut daca ti se poate face autovaccin in cazul in care iese ceva la culturi.
Apoi as face de vreo 5 ori pe zi gargara cu apa in care am dizolvat argila alba, curata. Dupa gargara nu as bea nimic, daca mai merge in stomac nu strica, ci din contra. Dar acest tratament il faci numai daca il urmezi sigur macar 21 de zile. Argila tinde sa scoata orice infectie si daca stopezi dupa numai cateva administrari face mai rau.
Apoi, de 3/zi as pune in lingurita 10 piaturi de tinctura de echinaceea si as clati bine gatul, chiar inghitind. Mai ales seara inainte de culcare.
La doua zile as lua 10-15 picaturi de Bitter suedez (numai din ala Bano, original, cu alcool!) cu care as clati bine, tot gargara.
Este imposibil sa nu existe o cauza, trebuie aflata si apoi indepartata.
Bineinteles ca te poti testa si alergolog, chiar ar fi indicat, desi se testeaza la vreo 10 alergeni, in general.
Sigur, sigur exista un remediu!
Inca ceva, daca ai partener cu care te saruti sau pesoane care folosesc tacamurile tale trebuie sa fii constienta ca exista riscul ca daca e ceva microbian, te poti reinfecta permanent.
Poti sa mai dai semn aici daca ai mai rezolvat ceva.
Sanatate deplina!
0
03-01-2012, ora 01:50
gina2323
Nu este medic/terapeut
gina2323
multumesc frumos pt.raspuns si sfaturi
ecelasi lucru m-a mai sfatuit cineva, in legatura cu Cantacuzino si cu vaccinul.
pastram legatura!
sanatate si dvs!
0
18-01-2012, ora 20:28
gina2323
Nu este medic/terapeut
gina2323
Buna seara!
Ma scuzati ca va deranjez, dar as vrea sa ma ajutati cu interpretarea rezultatelor unor analize pe care le-am facut zilele trecute, daca se poate.

BULETIN DE REZULTATE:

- Denumire: Cultura fungi din raclat lingual(cu antifungigrama dupa caz)

Cultura fungi raclat lingual: PE MEDIUL SABOURAUD - NU S-AU DEZVOLTAT COLONII DE CANDIDA SPP.

- Denumire: Cultura exudat faringian(cu antibiograma dupa caz)

Cultura exudat faringian: STREPTOCOCCUS PYOGENES - ABSENT
PREZENTA FLORA BACTERIANA FARA SEMNIFICATIE PATOGENA.

- Denumire: Cultura secretie nazala(depistare portaj)

Cultura secretie nazala: PE MEDIILE DE CULTURA NU S-AU DEZVOLTAT FLORA BACTERIANA PATOGENA( STAPHYLOCOCCUS AUREUS, STREPTOCOCCUS PNEUMONIAE, STREPTOCOCI BETA-HEMOLITICI, HAEMOPHILIUS SPP., MORAXELLA CATARRHALIS, ENTEROBACTERIACEAE, PSEUDOMONAS AERUGINOSA).

Din cate vad, rezultatele analizelor mele sunt bune, nu-i asa, dr.dr?

PROBLEMA ESTE LA LOGODNICUL MEU, IN VARSTA DE 24 DE ANI.
Acesta este buletinul lui de analize(a facut doar analiza de raclat lingual):

- Denumire: Cultura fungi din raclat lingual(cu antifungigrama dupa caz)

Cultura fungi raclat lingual: PE MEDIUL SABOURAUD S-AU DEZVOLTAT COLONII DE CANDIDA ALBICANS(+)

Fungigrama:
AMPHOTERICINE B SENSIBIL
FLUCONAZOL SENSIBIL
MICONAZOLE SENSIBIL
KETOCONAZOLE SENSIBIL
ITRACONAZOL SENSIBIL
5- FLUOROCYTOSTINE SENSIBIL


Imi puteti spune va rog cat de grava este problema lui?specific ca aceste analize le-am facut ca sa excludem varianta de candidoza bucala in cazul meu, el nu are simptome grave, doar limba incarcata.

IMI PUTETI RECOMANDA UN TRATAMENT PENTRU LOGODNICUL MEU, VA ROG FRUMOS?aceasta afectiune poate fi transmisibila si prin sarut, nu?
vrem sa inceapa tratamentul cat mai curand
Va rog sa-mi spuneti daca trebuie sa renunte la anumite alimente, el consuma zilnic branza, lapte si nu stiu daca sunt sau nu contraindicate pentru afectiunea aceasta.

VA MULTUMESC ANTICIPAT !
O SEARA BUNA!
0
18-01-2012, ora 21:18
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Da, asa cum ai presupus, tu nu ai nimic patogen. Nici la nivel nazal, nici la faringe, nici la limba. Nu iti trebuie tratament.
Logodnicul tau are, intr-adevar, candida. Nu este ceva grav, este foarte des intalnita la nivelul mucoaselor, mai ales limba si vaginal la femei. Da, se poate lua usor, desi daca are de mai mult timp se pare ca tu ai imunitatea buna si nu ai luat. Trebuie sa ia unul din cele sase substante din antifungigrama, nu stiu ca denumire ce medicament, ii poate spune farmacistul/ORL-istul. Sa evite dulciurile.
Sanatate!
0
19-01-2012, ora 06:18
gina2323
Nu este medic/terapeut
gina2323
multumesc fumos pt.rasp. "teodora m" !
eu ma bucur ca mi-au iesit bine si analizele acestea, dar din nou nu am aflat cauza acestor secretii din gat care ma deranjeaza.
maine voi consulta pentru a nu stiu cata oara un alt medic orl-ist(ma duc iar la spitalul de orl, "dr.Dorin Hociota"), ii voi arata toate analizele pe care le-am facut in tot acest timp si sa sper ca voi avea noroc.
va doresc multa sanatate si va multumesc inca o data.
o zi buna!
0
22-01-2012, ora 19:34
elenastancu66
Nu este medic/terapeut
elenastancu66
buna seara.Am o problema ffff suparatoare ;pe 1 noiembrie anul trecut am facut endoscopie digestiva si am fost diagnosticata cu esofagita gradul 2 -3 am luat 14 zile tratament cu venter 2 dimineata 2 sera, la o ora o pastila de nolpaza de 40 mg dupa masa de pranz doua gaviscom si 2 sera la culcare.dupa o luna si jumatate...am tinut si regim..fara prajeli, bauturi acidulate si mentolate, ciocolata, cafea ceapa, usturoi, piperat...am facut o alta endoscopie la care diagnosticul a fost...vindecat si mi s-a dat inca 30 de zile LANZUL.de 5 zile le iau dar problema este alta...nu am problema cu stomacul.mananc, nu am dureri in schimb am stare de greata aproape permanent o hipersalivatie, saliva spumoasa si vascoasa...ma ustura gura...uneori ma arde, , , mi-a dat viata peste cap.Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac.nu stiu la ce medic sa merg.nu mai pot dormi si cand vreau sa dorm imi zvacneste limba in gura si salivez excesiv.ma inec cu saliva si nu mai pot respira, MENTIONEZ CA PROBLEMA CU ARSURILE IN GURA AU INCEPUT IN IUNIE ANUL TRECUT...am fost si la ORLam facut exudat faringian...mi a iesit stafilococul auriu..am facut 7 zile tratament cu jentamicina...in a 7 zi am facut soc anafilactic, , , dupa 14 zile am repetat testul.mi a iesit negativ...asta se intampla in luna august a anului trecut.Acum nu stiu unde sa merg...va rog.spuneti-mi ce pot sa iau sa nu mai salivez atat...multumesc anticipat.Cu stima...ELENA STANCU.
0
22-01-2012, ora 20:03
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Refa exudatul faringian, dar mai degraba ai simptomele tot de la hiperaciditatea care ajunge pana sus. Consulta gastroenterologul pentru un tratament sustinut si de durata, chiar daca endoscopia arata ca te-ai vindecat. Mai ales primavara si toamana sa ai grija, toate afectiunile digestive sunt mai pronuntate.
Sanatate!
0
23-02-2012, ora 20:28
marculescu d
Nu este medic/terapeut
marculescu d
eu cred ca discutiile aici sunt dintr-o publicitate idioata
0
23-02-2012, ora 21:31
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Esti liber sa crezi ce vrei, pacat ca nu se intelege si ce vrei sa exprimi, , ,
Adica cum "dintr-o" publicitate idioata?
0
27-04-2012, ora 16:17
eleeena
Nu este medic/terapeut
eleeena
..PT DOAMNA DOCTOR...()( Gina 2323...ai rezolvat problema ta cu secretiile???)Am si eu tot ceva de genul asta de 1 an de zile ma confrunt si eu cu niste secretiipe faringe care tot le scuip in permanenta...am fost si eu pe la diversi orl-sti, , diferite tratamente...doar ca mie mi-a iesit cand stafiloc auriu, cand candida, pe care bineinteles ca le-am tratat cu antibiotic dupa antibiograma...intr-un final am renuntat sa mai fac ceva pt ca mi-am intoxicat corpul cu atatea medicamente...mi-am facut si eu o analiza cu bariu la stomac nu mi-a iesit ca am reflux..ceva o inflamatie a esofagului si mi-a dat pt 1 luna sa iau emanera 40mg pe zi dimineata(o capsula pe zi)...Doar ca eu am gatul in permanenta rosu, si am si niste mancarimi care se duc spre urechi, si un miros ciudat pe limba, cateodata cu gust amar in gura, si parca mi se strasnge pielea in gat nu stiu exact cum sa ma exprim.sunt atat de enervante si de ciudate aceste simtome incat te termina fizic si psihic...secretiile dimineata scuip cevca moro din gat, dupa in timpul zilei sunt mai deschise la culoare...momentan de maine incep tratamentul cu emanera, si mai iau de 2 zile tinctura de propolis in ceai..Sincer nu stiu ce sa mai fac si undde sa merg sa scap de secretiile astea din gat, dc puteti sa ma sfatuiti in vreun fel...oricum va multumesc anticipat...sa fac din nou exudate gat, nas, limba???? sa vad ce bazaconii mai imi ies??? E ceva ciudat si cu laboratoarele aste de analize.la unul unde imi fac imi iese mereu stafiloc auriu si lipsa candida, , , iar la altul cand merg imi iese invers candida si lipsa celalalte??? cum ar trebuie sa procedez??? ca dc faci tratament pt stafiloc cu anibiotic prea mult faci candida, si dc ai de fapt candida si nu ai stafilococ si tu faci tartament pt stafiloc e cam nasolAstept totusi un raspuns.o indrumaremultumesc.
0
24-01-2019, ora 03:01
NekoKoNeko
Nu este medic/terapeut
NekoKoNeko
vreau sa stiu daca exista sa mori de la boala aceasta. O am acuma, si am avuto de cateva luni. Ieri, Flegma era a tare si nu puteam sa respir. Ieste un tratament fara prescriptie ca un ceai care pot sa ieau?
0
19-02-2019, ora 16:22
Emma1980
Nu este medic/terapeut
Emma1980
gina2323 ati reusit sa descoperiti vreo solutie?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Medicamentele antiacide asociate cu risc crescut de deces
  • Efectele adverse ale medicației anti-acide la sugari
  • Medicamentele împotriva acidității gastrice pot favoriza apariția bolilor hepatice
  • Alimente care pot provoca reflux și probleme digestive
  • Refluxul gastric în timpul somnului - cauze, tratament și recomandări
  • Tratament pentru reflux gastroesofagian - medicamente și remedii
  • Arsurile gastrice - cauze, tratament, dietă, remedii și sfaturi
  •