Boala Graves-Basedow cu tireotoxicoza.Gusa polinodulara

09-10-2017
lori2010
Nu este medic/terapeut
lori2010
Buna ziua! Am primit diagnosticul de Boala Graves-Basedow cu tireotoxicoza.Gusa polinodulara dupa ce am slabit 18 kg in decurs de 1 an si am facut analize cu urmatoarele rezultate TSH 0, 100 mUI/ml ( val. de ref. 0.39 -6.16), FT4 6.30 ng/dl (val.de ref. 0, 8-2), LATS - Ac. antireceptori TSH 17, 360UI/I (limita de decizie clinica: 1.75 UI/l). La ecografie rezultatul este : 2 noduli de 8 si 13 mm in LTD, hipoecogeni si unul de 26 mm izoecogen, cu halou, in LTS si cu 2 calcificari de 9 si 5 mm in interior. Mi s-a dat tratament cu THYROZOL 10mg 1-1-1 (10 zile si apoi 1-0-1 si ELGILOK 25mg 1-0-1. Mi s-a spus ca un nodul este puternic vascularizat si ca dupa tratament..poate dupa un an sa-l scot. Sunt foarte speriata. Cum se poate trata aceasta boala? Trebuie nodulul scos obligatoriu? Cum poti afla daca e malign sau benign? In afara de punctie se poate face vreo analiza de sange pt vreun marker tumoral pentru a afla acest lucru? Rog un medic in specialitate sa ma sfatuiasca sau daca s-a confruntat cineva cu aceste probleme. Va multumesc din suflet!
1 comentarii
0
20-10-2017, ora 23:26
lori2010
Nu este medic/terapeut
lori2010
Chiar nu ma poate sfatui nimeni? Precizez ca am 59 ani.
Adaugă un comentariu / răspuns

Aplicația Activ (by ROmedic)
Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
Acest site foloseste cookies. Continuand navigarea va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii OK