boala Hashimoto - care sunt medicamentele folosite in farmacii?

07-08-2011
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
care sunt medicamentele folosite in farmacii, care contin ca si substanta de baza levothyroxine si liothyroxine?care ar fi pretul practicat??va multumesc f. mult
7 comentarii
0
07-01-2012, ora 22:28
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dnă vasi-viorica,

Euthyrox®, L-Thyroxin şi Thyro-4 sunt medicamentele care conţin levothyroxinum (levotiroxină sodică T4).

Euthyrox-25(100 comprimate a 25 mcg (adică micrograme)) de la Merck KGaA costă aprox. 9, 5 Ron;
Euthyrox-50 (100 comprimate a 50 mcg) de la de la Merck KGaA costă aprox. 8, 5 Ron;
Euthyrox-100 (100 comprimate 100 mcg) de la de la Merck KGaA costă aprox. 11, 5 Ron;
Euthyrox-200 (100 comprimate 200 mcg) de la de la Merck KGaA costă aprox. 19 Ron;
L-Thyroxin(a) (100 comprimate a 25 mcg) de la Berlin Chemie costă aprox. 7 Ron;
L-Thyroxin(a) (100 comprimate a 50 mcg) de la Berlin Chemie costă aprox. 7, 5 Ron;
L-Thyroxin(a) (100 comprimate a 100 mcg) de la Berlin Chemie costă aprox. 10 Ron;
L-Thyroxin(a) (100 comprimate a 150 mcg) de la Berlin Chemie costă aprox. 15 Ron;
Thyro-4 (100 comprimate a 100 mcg) de la Faran costă aprox. 7 Ron;
Thyro-4 (100 comprimate a 200 mcg) de la Faran costă aprox. 8 Ron;
_

Tiroton este medicamentul care conţine liothyroninum (liotironină sodică T3)

Tiroton (60 comprimate a 100 mcg) de la Zentiva (fostul Sicomed) costa aprox. 10 Ron, dar nu se mai produce, din câte am înţeles;
_

+ combinaţii de levotiroxină şi liotironină (Novothyral şi Thyreotom)

Novothyral 100 (50 comprimate a 100 mcg levotiroxină + 20 mcg liotironină) de la Merk KGaA (nu ştiu cât costă nici măcar cu aproximaţie!);
Novothyral 100 (100 comprimate a 100 mcg levotiroxină + 20 mcg liotironină) de la Merk KGaA costă aproximativ 29 Ron;
Novothyral 75 (50 comprimate a 75 mcg levotiroxină + 15 mcg liotironină) de la Merk KGaA (nu ştiu cât costă!);
Novothyral 75 (100 comprimate a 75 mcg levotiroxină + 15 mcg liotironină) de la Merk KGaA (nu ştiu cât costă!);
Novothyral mite (50 comprimate a 15 mcg levotiroxină + 5 mcg liotironină) de la Merk KGaA (nu ştiu cât costă);
Thyreotom (50, 60 şi 100 de comprimate a 40 mcg levotiroxină + 10 mcg liotironină) de la Berlin Chemie (nu ştiu cât costă!);
_

Consultaţi un farmacist şi/sau un medic endocrinolog, pentru a primi mai multe informaţii.
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Un an nou fericit cu/în Lumină.
Toate cele bune, cu iubire creştină şi respect,
Mr. Nick
0
07-01-2012, ora 23:12
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
La multi ani, NICK, un an cu multa sanatate, bucurii, fericire, implinire si iubire.Iti multumesc pentru informatii.Esti un crestin, bine crescut si bine educat.Felicitari parintilor si celor care au contribuit la acest lucru.
0
09-01-2012, ora 16:33
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
@Dnă vasi-viorica, nu aveţi pentru ce să îmi mulţumiţi.
Mulţumesc pentru urări.
Numai bine,
Mr. Nick

Post SCriptum - Mă supraestimaţi!
0
11-01-2012, ora 22:16
ilona67
Nu este medic/terapeut
ilona67
Pt. dl. Nick
Am diagnostic Hashimoto din 2003, iau Eutirox 150mg/zi. Fac TSH si FT4 o data la 3 luni si sant OK.
Singurul lucru care ma deranjeaza este ca nu slabesc desi mananc dietetic. Am vazut pe prospectul de la Eutirox ca nu este indicat la pacienti obezi, si am intrebat de mai multe ori medicul despre asta dar mi-a zis ca e singurul medicament? Imi puteti da un sfat?
Va multumesc, Ilona 45 ani.
0
10-02-2012, ora 08:39
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dră/dnă ilona67, cu un astfel de diagnostic şi cu o astfel de medicaţie, singura modalitate prin care dv. puteţi slăbi este să faceţi mai mult sport şi să ţineţi o dietă alimentară (mai) STRICTĂ şi (mai) corectă concepută de un medic nutriţionist - dietă care să limiteze consumul de pâine, paste făinoase, carne şi derivate din carne (în special carnea de porc şi mezelurile); să raţionalizeze consumul de carne de pui şi peşte şi de lactate; să excludă total consumul de zahăr, dulciuri, preparate de patiserie, cofetărie, rotiserie şi prăjelile şi, nu în ultimul rând, să armonizeze combinaţia dintre legumele cu sau fără amidon (mazăre, cartof, fasole, salată, varză, roşie, broccoli etc.), fructele şi seminţele oleaginoase (măsline, fistic, alune, nuci de cocos, migdale, avocado, nuci, seminţe de dovleac, floarea soarelui etc.), fructele nonoleaginoase (mere, piersici, pere, caise, smochine, prune, portocale etc.) şi cereale (grâu încolţit, quinoa, ovăz verde etc.).
Mai multe despre alimentaţie citiţi accesând următorul link:
http://forum.romedic.ro/prod/Ave%C5%A3i_cuno%C5%9Ftin%C5%A3e
_despre_alimentele_de_baz%C4%83_%C5%9Fi_v%C4%83_alimenta%C5%A3i
_s%C4%83n%C4%83tos?_059396.html

Într-adevăr, Euthyrox este cam singurul medicament alopat indicat pentru dv. Există unele remedii naturopate pentru condiţia dv. medicală, cum ar fi tinctura de sânziene-galbene (Galium verum), dar pot fi administrate numai cu acordul unui medic cu competenţă în fitoterapie, gemoterapie sau homeopatie.
Consultaţi medicul (reconsultaţi şi un alt endocrinolog, eventual).
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Toate cele bune, cu iubire creştină şi respect,
Mr. Nick
0
12-12-2013, ora 13:15
furnisoara
Nu este medic/terapeut
furnisoara
Buna ziua, Mr. Nick,
Mi s-a recomandat euthyrox de 75mcg/zi, mi s-a spus ca de boala asta nu scap. Cum probabil stiti cu Dumnezeu toate sunt posibile, inclusiv vindecarea. Am intelesc ca e o dereglare a sitemului imunitar. Am mai citit ca se recomanda cura fara gluten. De vre-o doua saptamani am eliminat glutenul si zaharul. Am inceput sa beau ceiauri de cretisoara si sanziene.Dar am mai citit ca e bine sa iei si liotironină sodică T3 pe laga levotiroxină. Pot inlocui euthiroxul cu Novothyral ? In strainatate am inteles ca exista si Armour (contine hormoni de la porc?) Nu am gasit un doctor care sa-mi recomande altceva decat eutirox si sa-mi tot creasca doza cand analizele nu mai corespund.

Multumsc!!
God bless you!!!
Cristina
0
27-06-2022, ora 13:13
tensionart
Nu este medic/terapeut
tensionart
Tiroidita cronica autoimuna (Hashimoto) - sfaturi utile

Bună ziua! Vă împărtășesc mai jos experiența mea cu tiroidita cronică autoimună (Hashimoto), acumulată în mai mulți ani. Sunt câteva lucruri care ajută și altele care dăunează în această afecțiune.
- produsul "Vitamine și multiminerale" de la firma Alevia, poate ajuta, găsiți peste tot, farmacii, supermarket, plafar, costă în jur de 20-24 lei.
- produsul "Apitotal Royal" de la firma Albina Carpatina, găsiți la plafar, costă 20, 5 lei, din câte știu.
- consumați nuci în felul acesta: puneți seara o mână de miez de nucă într-un borcan, puneți apă multă peste ele, să fie volum de apă cam dublu față de volumul nucilor, le lăsați așa până dimineața, apoi goliți borcanul de apă, puneți apă proaspătă peste nuci și le spălați bine, apoi le puteți consuma, ajută mai ales la anemia cerebrală, memorie, somn, etc.
- consumați, dacă puteți, semințe de dovleac, puse o oră, două în apă; în general semințele de tot felul își sporesc efectele benefice daca sunt ținute în apă
- consumați semințe de susan, mai ales în post, au proteine.
- consumați alimente proteice, carne, ouă, pește și mai ales urdă.
- feriți-vă de sucuri acidulate, gen fanta, sprite, cola.
- iodul nu este deloc indicat; în exemplul de mai sus cu nucile, puse în apă, până dimineața se eliberează de iodul din ele; feriți-vă de sare iodată; feriți-vă de alte produse care conțin iod, gen alge marine, fructe de mare; feriți-vă să consumați în stare crudă legume crucifere (varza, brocoli, etc. lista completa o găsiți pe Internet; se pot consuma gătite). Feriti-va de: mărar, ridichii rosii, soia, ciocolată (sau doar in cantitate minima, este recomandata aceea neagra, cu peste 80% cacao, este una convenabila de la firma Heidi, are 85% cacao, in felul acesta are foarte putin zahar sau deloc), cola, cacao (puteți înlocui cu pudră de roscove), cafea, banane (puteti lua putin, de pofta). Feriți-vă de produsul numit Spirulina, favorizează dezvoltarea tiroiditei autoimune. Incercati de la plafar produsele "Rhodiola" și "Tirofix hypo" de la firma Herbagetica, sunt produse 100% naturale, luați-le în timpul mesei de dimineața, Rodhiola nu se ia după amiază, poate da insomnie; mâncați mai des și în porții mici, nu mâncați porții mari deodată, asta dă anemie în cazul acestei afecțiuni. Cred că ar fi bine să vă feriți de tratamentul oficial cu Levotiroxina, am auzit de persoane care au avut probleme. Feriți-vă de frig. dați-vă pe față și pe mâini cu o cremă bună (recomand Apidermin sau Apidermaliv), tiroidita autoimună tinde să afecteze pielea, mai ales în condiții de frig. De asemenea și părul este afectat.
- feriți-vă cât puteți de zahăr, pentru nevoia de dulce cred că o soluție sunt curmalele și mierea
- consumați mere
- consumați gutui
- feriți-vă de alimentele foarte sărate, gen pufuleți
- faceți mișcare zilnic în parc, sau în alte părți unde aveți aer curat
- faceți sport zilnic, elimină cortizolul (hormonul de stres) din organism;
- stați zilnic la soare, fortifică organismul și ajută la eliminarea disfunctiilor erectile la bărbații afectați de tiroidita Hashimoto
- mâncați natural
- mâncați zilnic cel puțin un cățel de usturoi și ardei iute (acesta din urmă întărește imunitatea)
- feriți-vă să consumați prăjit, mai bine fiert sau la cuptor
- dacă puteți, mâncați pâine integrală, nu albă, spre exemplu pâine integrală de la firma Grewe, se găsește la Mega Image și la hypermarketuri
- beți apă plată, o soluție bună (mai bună decât cea din magazine, la pet) este cea de la robinet filtrată de dvs acasă, găsiți la Metro căni de filtrare și filtre.
- cerealele, acelea tip musli, sunt recomandate zilnic, anulează durerile din zona glandei tiroide; se pot consuma înmuiate in iaurt, sana, lapte vegetal (dar nu de soia, este bun acela de orez);
- consumați iaurturi, sana, chefir;
- nuci braziliene (nu obligatoriu, dar sunt bune, contin mult seleniu, problema este prețul mare)
- Caju, este bun pt oase
- migdale, înmuiate câteva ore in apă, sunt bune pt inimă
- consumați ficăței
Suntem diferiți și avem reacții diferite la ce mâncăm, de aceea cred că este bine să observăm reacția organismului la fiecare aliment și în funcție de asta știm ce avem de făcut. O zi frumoasă!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: