Boala Hodgkin

29-05-2009
ovidiuteaca
Nu este medic/terapeut
ovidiuteaca
Am un prieten, Eugen Oprica (prietenii ii spun Gelu) care are o boala numita Hodgkin. Este un cancer al sistemului limfatic. Pentru ca are nevoie de bani pentru a face un tomograf PET/CT am purces la crearea unei pagini web pe care am postat-o la adresa http://www.eugen-oprica.home.ro

Pagina este acum in prima faza si urmeaza ca pe parcurs sa contina tot mai multe informatii despre Gelu si despre boala cu care lupta. Are 37 de ani, e invatator, casatorit si are o fetita de aproape 7 ani.
Sper ca topicul acesta sa adune informatii utile despre tratamente care au dat roade in cazul acestei boli.
Multumesc anticipat tuturor celor care vor putea ajuta in orice mod pe aceia dintre noi afectati de aceasta maladie.

Vizitati si pagina http://www.eugen-oprica.home.ro

Motivul pentru care am specificat adresa este ca ea sa fie vazuta de cat mai multi oameni.

Iata si cateva adjuvante in lupta impotriva cancerului recomandate de cateva persoane:

Culevit - un stimulator al imunitatii pasive. Dupa o lunga activitate stiintifica in care s-a studiat comportamentul celulei canceroase, s-a constatat ca aceasta este foarte avida si ca lacomia ei poate duce la declansarea unui mecanism natural de autodistrugere. Astfel, s-a pus la punct o mixtura de aminoacizi, vitamine si glucide intr-o anumita proportie, care "ajuta" celula canceroasa sa se autodistruga.
Shark Aid (cartilaj de rechin macinat sub forma de pudra) - in patologia rechinului nu se intalnesc deloc tumori maligne. Rechinii nu se imbolnavesc de cancer deoarece cartilajul lor contine 6-7 tipuri de proteine care inhiba dezvoltarea retelei vasculare, actionand ca substante antiangiogenetice. De asemenea, anumite glucide din componenta cartilajului, denumite mucopolizaharide, au, pe langa rolul imunomodulant, si un efect antiinflamator.
Coenzima Q10 (ubichinona) este o substanta prezenta in toate celulele organismului si este indispensabila desfasurarii normale a proceselor biologice si biochimice.
Polinesian Noni (Regele fructelor) este un sirop. Remarcabilele sale proprietati de vindecare sunt cunoscute de peste 2000 de ani in Polinezia, China, India etc., fiind considerat un panaceu folosit in peste 101 probleme de sanatate. Printre componentele sale se afla si damnacantalul, care are actiune anticancerigena prin inhibarea multiplicarii celulelor precanceroase si prin stimularea formarii celulelor T ale sistemului imunitar.
Produsele respective sunt indicate in terapia naturista a oricarui tip de cancer.

Computerul tomograf, denumit PET/CT, cel mai bun tomograf din lume, se află in Romania din 2008, la Oradea şi la Bucureşti. Supertomograful poate depista cancerul in stadii precoce, dar poate spune si cat de agresiva este boala el putand fi folosit si in diagnosticarea bolilor cardiovasculare.

Tehnica PET/CT combină tomografia computerizata, deja existenta in Romania, cu tomografia cu emisie de pozitroni (particule ale unei substante). In comparatie cu imaginile obtinute cu un computer tomograf obisnuit, care arată doar prezenţa tumorii, PET/CT-ul arată si directia in care aceasta se raspandeste si cat de agresive sunt celulele.

O investigaţie folosind acest tomograf costă peste 1000 de euro.
4 comentarii
0
07-03-2010, ora 00:14
eugen.
Nu este medic/terapeut
eugen.
Am reusit sa fac tomograful la Oradea care a confirmat faptul ca tratamentul a dat roade! Am terminat tratamentul in iunie 2009 si de atunci sunt in remisie completa. Am reinceput serviciul si ma simt foarte bine, lucru la care nu speram atunci cand imi era foarte, foarte rau! Pagina pe care am avut-o nu mai este dar cat de curand voi posta o noua pgina mai completa. Celor care au aceasta boala le spun sa fie optimisti si cu credinta in Dumnezeu si in fortele lor. DOAMNE AJUTA!
-*

(*modificat de administrator)
0
13-07-2011, ora 21:06
cony 71
Nu este medic/terapeut
cony 71
salut eugen
poti sa imi spui ce boala ai avut si ce simtome aveai banuiesc ca este vorba de limfom daca da ce fel de limfom si unde ai avut adenopatiile
0
14-12-2011, ora 17:02
eugen.
Nu este medic/terapeut
eugen.
salut cony
am avut boala hodgkin cu scleroza nodulara, stadiul 3
au inceput sa se manifeste in zona inghinala
simptomele :dureri de spate, temperatura, o mancarime groaznica a pielii din cap si pana-n picioare, scadere in greutate, transpiratii abundente, oboseala.
in vara fac 3 ani de cand am terminat tratamentul si ma simt foarte bine
0
14-12-2011, ora 17:03
eugen.
Nu este medic/terapeut
eugen.
scuze pentru acest raspuns intarziat dar nu am mai intrat demult pe acest forum
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: