Boala Leeg Calve Perthes (necroza aseptica de cap femural)

30-10-2011
FVFV
Nu este medic/terapeut
FVFV
Buna ziua !
sunt mama unui baiat de 12 ani cu inaltimea de 1, 72 si 69 kg care in urma cu doua saptamani a fost diagnosticat cu boala perthes la debut,
Diagnosticul a fost dat in urma radiografiei de sold si a RMN-ului. Motivul pentru care am ajuns la doctor a fost durerile suportabile pe care copilul le acuza in zona genunchiului si mersul schiopatat, tin sa mai mentionez ca copilul schioapata cam de 3 ani fara dureri, dar in urma controalelor precedente care le-am facut, l-au diagnosticat la primul consult cu propleme specifice perioadei de crestere tinand cont ca a crescut foarte repede, iar la al doilea consult a fost diagnosticat cu un inceput de scolioza primind recomandarea de a face kinetoterapie.
Acum cand a fost diagnosticat la Timisoara cu Boala Perthes la debut am primit recomandarea de a face acele forari decompresive in capul femural precum si imobilizarea la pat. Pentru a mai afla si alte pareri am consultat si un doctor din Szeghed (prof. doc. Toth Kalman), care nu ne-a recomandat aceste forari spunad ca e suficient sa-l tinem imobilizat la pat si sa facem si un RMN la genunchi pentru ca durerile pe care le acuza ne poate indica ca ar fi o problema si acolo, iar peste sase saptamani sa ne prezentam pentru un nou consult.
Mai precizez ca in urma radiografiei si RMN-ului precum si a consultului, doctorul de la Szeghed nu ne-a pus diagnosticul de Boala Perthes s-a legat mai mult de durerea pe care o acuza la genunchi, si ca ar fi fost ceva si la sold dar a trecut. Dupa ce i-am aratat si adresa de la RMN cu sugerarea de Boala Perthes, mi-a confirmat ca exista dar nu stie in ce stadiu e (de deput sau la final) precizand ca aceasta boala se trateaza cam in 3 ani.
Care sunt riscurile forari decompresive ?
Va multumesc !.. si astept orice sfat.
2 comentarii
0
30-10-2011, ora 15:02
FVFV
Nu este medic/terapeut
FVFV
in cazul acestei boli la debut, trebuie imobilizat in gips ? In cazul imobilizari la pat poate sa se intoarca, sa-si miste picioarele, sa stea in sezut ?, sau pur si simplu trebuie sa adopte doar o anumita pozitie.
0
30-10-2011, ora 16:08
niculaescu17
Nu este medic/terapeut
niculaescu17
cautati-l pe doctorul Ion de la Centrul de medicina hiberbara Constanta, nu va grabiti cu forarea intrati pe google
gasiti detalii sunt zeci de oameni care merg acolo si au scapat fara operatii;este foarte greu de luat o decizie cind este vorba de un copil;eu am gasit rezolvarea la Constanta pe alta problema, dar cei mai multi sunt veniti pe ceva similar ce are copilul dvsSa va dea Dumnezeu sa gasiti calea cea mai corecta, dar sa nu va lasati si nu va grabiti, cititi, recititi consultati mai multi medici, cautati pacienti care s-au vindecat de asa ceva, Aveti un drum lung, dar trebuie sa lupatati, sa sperati si sa aveti gindire pozitiva.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.