Boala mea Von Willebrand

24-10-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
In primul rand multumesc pentru informatiile care mi le-ati dat.
As dori sa-mi aflu tipul bolii.
Eu sunt din Timisoara in prezent sunt sub supravegherea Doamnei Doctor Hortensia Ionita de la Spitalul Clinic nr.1 din Timisoara
Doamna doctor m-a sfatuit sa i-au legatura cu Clinica din Fundeni Bucuresti in vederea efectuarii unor analize amanuntite pentru aflarea tipului de boala pe care il am eu.
am trimis deja doua scrisori la Fundeni si nu am primit nici un raspuns
marea mea problema este transmiterea acestei boli la copii care imi viitor imi doresc sa-i am.
mentionez ca nu imi cunosc tipul bolii.
Daca se poate sa ma ajutati cumva in acest sens v-as fii recunoscatoare
Va multumesc!
Cu multe salutari, Alina
1 comentarii
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Boala von Willebrand este ereditara, adica se mosteneste; ea apare cu o frecventa de 1 caz la 800-1000 de persoane.. Tipul I si tipul II se transmit la fiecare generatie in proportie de 30-60%, copiii fiind afectati mai usor decat parintele bolnav (daca acesta are un partener fara boala). Transmiterea tipului III de boala poate sari o generatie; provine din parinti cu tipul I usor de boala, foarte usor afectati sau asimptomatici si are frecventa de 1/1.000.000.
Analizele necesare pentru a afla tipul bolii sunt mai speciale si nu se pot efectua decat in cateva centre. Noi nu te putem ajuta in acest sens, noi fiind din Iasi. Mai incearca la Fundeni, eventual mergi personal - poate ai mai mult succes. Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Boala von Willebrand

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vârsta are un rol esențial în diagnosticul bolii von Willebrand
  •