boala necunoscuta..

15-07-2013
daykatana
Nu este medic/terapeut
daykatana
Intai de toate incep cu ineputul - cand eram mic (bebelus) am avut convulsii, din spusele parintilor mei, la 'vorbele' unor 'atotstiutori' in ale leacurilor ai mei au oprit tratamentul la timpul respectiv astfel incat tratamentul nu a reusit sa fie complet. Toate bune si frumoase pana cand am ajuns in jurul varstei de 13 ani, am inceput practicarea unui sport de performanta care totodata a dus la caderea mea. La inceput erau manifestari de genu inclestarea pentru 3-4 secunde a fetei si a mainii de obicei (din ce imi aduc aminte) de aici si pana la crizele normale cu care ma confruntam a fost doar o mica perioada. Astefel crizele sunt asa: de obicei incepe cu o mica ameteala si continua cu focalizarea imaginii (de parca as avea ceva in ochi si mi-ar deranja vederea in permanenta) dupa ce imi revine focalizarea incepe sa zic incoerenta la vorbit ( in sensul ca stiu ce vreau sa zic realizeze ceea ce doresc dar parca cuvintele nu au nici un sens de parca nu as sti ce inseamna respectivul cuvant desi il gandesc sau in loc sa zic acel cuvant vorbesc un cuvant anagramat fara rost) imi trece aceasta faza continua cu amortirea mainii sau a fetei (de obicei toate acestea se intampla pe partea dreapta a corpului) iar toata 'sedinta' dureaza circa 2 ore ( de obicei iau imediat de la inceput un calciu gluconic - si de multe ori reusesc sa mai reduc din acest timp de cca 2 ore nu am incercat fara calciu gluconic sa vad daca trece de la sine sau nu ) Totodata sunt sub tratament cu carbamazepina - 1 pastila de 200/zi iar daca nu 'uit' sa iau tratamenutul nu am probleme cu aceste crize, acestea facandu-si aparitia dupa cca 1-2 saptamani de 'uitare' a tratamentului. Totodata dupa un EEG efectuat in octombrie, impreuna cu medicul de familie s-a decis oprirea in timp a carbamazepinei prin reducerea dozei astfel ca in ianuarie am ajuns sa renunt la tratament. Toate bune si frumoase pana in luna iunie cand criza a revenit si eu am revenit la carbamazepina.
Pana de curand eram convins ca e o forma de epilepsie, la ultimul neurolog si la analizele EEG si RMN pe care le-am facut toti medici au fost uimit ca eu am fost diagnosticat cu aceasta boala si ca simptomele nu au nici o legatura cu epilepsia.
La RMN a iesit o sinuzita cronica si o deviatie de sept in rest toate futnctiile cica sunt normale. EEG-ul a iesit perfect
analizele de sange si ele au iesit perfect (mai putin VSH-ul care a iesit putin marit parca)

Daca ma poate ajuta cineva cu ce as putea avea si cum s-ar putea trata sau voi fi urmarit mereu de acest tratamen... eu stiu acum un lucru sunt bolnav de 19 ani si nu stiu ce am.
1 comentarii
0
15-07-2013, ora 23:45
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
S-ar putea sa fie o anxietate, mai ales daca aceste crize se petrec inainte de a pleca undeva in afara casei.
Carbamazepina nu se da numai in epilepsie. Ci este si un stabilizator de dispozitie. Din acest motiv va facea bine, chiar daca nu aveti epilepsie.
Documentati-va pe net despre afectiunea numita anxietate si vedeti daca va confruntati si cu alte simptome ale ei.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.