BOINC - cercetarea cancerului

09-03-2011
raducelu
Nu este medic/terapeut
raducelu
Am vazut multe persoane cu cancer si aici pe forum la fel. E dureros. Probabil ca putini stiu ca pot face cercetare oncologica de la ei de acasa, mai bine zis sa lase calculatorul sa cerceteze.
Universitatea Berkeley din California a dezvoltat un program de computer care utilizeaza resursele unor calculatoare pentru a face anumite calcule matematice si experimente virtuale. Mai exact, trimite o sarcina/experiment unui calculator de exemplu calculatorul meu, pentru a fi rezolvata. Rezolvarea problemei dureaza ore bune. Cand rezultatul e gata, e trimis catre managerul proiectului pentru analizare. Programul utilizeaza procesorul calculatorului.
Proiectul World Community Grid foloseste acest program de calculator pentru a ajuta la progresul stiintei in oncologie, hiv/sida si alte domenii.
De ce nu folosesc cercetatorii propriile computere? Pentru ca simularea atator experimente ar dura sute sau mii de ani.
Programele incluse in World Community Grid care v-ar putea interesa sunt:
Help Fight Childhood Cancer - cercetare pentru descoperirea de noi tratamente pentru combaterea cancerelor specifice copiilor, cum ar fi neuroblastomul. Acest proiect are nevoie de 9000 de ani de experimente!!! Prin utilizarea BOINC se spera ca timpul sa scada pana la 2-3 ani.
Help Conquer Cancer - cercetare pentru descoperirea de terapii care sa faca perfect tratabile si curabile cancerele metastatice, precum si noi abordari in oncologie.
Human Proteome Folding phase 2 - cercetare pentru descoperirea de noi tratamente pe baza de proteine existente deja in corpul uman. Poate avea un potential mare in tratarea diferitelor boli cum sunt si cancerele.
Stiu ca majoritatea celor care sunt pe sectiunea asta a forumului ar vrea rezultate rapide si vizibile pentru ei si pentru cei dragi lor care sufera de boala asta perfida. Din pacate rezultatele folosirii acestui program nu vor fi imediate ci abia peste cativa ani. Dar fara ajutorul nostru, al oamenilor de rand, rezultate asemanatoare vor aparea abia peste decenii bune sau chiar secole.
Cei care vor sa se inscrie pentru a ajuta la progresul cercetarii in oncologie (si nu numai), pot sa caute pe google "world community grid". Va inscrieti pe acel site si descarcati programul BOINC, iar din program alegeti proiectul "world community grid".
Sunt deja peste 2 milioane de persoane care au instalat BOINC si ajuta programe de cercetare din diferite domenii cum sunt fizica, medicina, astrologia, chimia si altele.
Chiar si posesorii de calculatoare nu foarte performante se pot inscrie. Orice ajutor conteaza. Putin cu putin se face mult!
Sper ca admin-ul sa nu stearga post-ul pentru ca nu fac reclama vreunei firme sau site. Ci fac reclama stiintei si avansului oncologiei.
Pentru cei care doresc lamuriri suplimentare, doar sa intrebe aici.
12 comentarii
0
09-03-2011, ora 17:23
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Te felicit pentru postare, foarte interesant, ma bucur ca ai impartasit cu noi toti, aceasta informatie. Descarcarea si instalarea programului este conditionata de ceva/ in speta in cazul cercetarii oncologice poti ajuta cu ceva si daca nu ai boala, tu sau un membru de familie ?
0
09-03-2011, ora 18:18
raducelu
Nu este medic/terapeut
raducelu
Utilizarea programului nu e conditionata de nimic, doar dorinta celui care vrea sa ajute si de performanta calculatorului. Minimum fiind un calculator cu procesor 500 MHz, 64 MB RAM si 20 MB liber pe partitia unde doresti sa instalezi programul.Unele proiecte au nevoie de peste 100 mb liber pe partitie. Functioneaza pe Windows Xp sau variante mai noi cum sunt Vista sau 7. Din cate stiu nu functioneaza prea bine sau deloc pe versiuni mai vechi de windows cum sunt Millennium, 98, 95. Functioneaza si pe Linux sau Mac.
Nu conteaza daca e PC sau laptop. Pentru utilizatorii de laptop exista o optiune prin care se poate opri automat rularea programului cand laptopul e doar pe baterie pentru ca aceasta sa nu se descarce prea repede.
Cei care doresc sa participe pentru cercetarea oncologica si indeplinesc minimum cerut trebuie sa urmeze 3 pasi:
1. Inscrierea pe site-ul World Community Grid completarea datelor personale, parola, etc.
2. Instalarea programului BOINC e simpla. Dar cine nu se descurca poate sa ma intrebe.
3. Se deschide programul BOINC, apasati "add project", next, alegeti proiectul World Community Grid din lista care apare si completati cu datele proprii de identificare.
4. Daca doriti sa ajutati doar in domeniul oncologic, mergeti pe site-ul de la World Community Grid, va identificati (log in) si alegeti de la My Grid optiunea My Projects. Lasati bifate doar programele pe care le-am prezentat mai sus. Puteti si sa participati la toate proiectele din acea lista si sa nu fie nevoie de debifarea acestora.

Cine mai are nelamuriri doar sa intrebe. Voi intra zilnic.
0
10-03-2011, ora 16:43
raducelu
Nu este medic/terapeut
raducelu
Corectare: 3 pasi, al 4-lea e optional.
Sunt doar 6.000 de romani inscrisi in programele de cercetare care folosesc BOINC spre deosebire de SUA care are 500.000 de inscrisi, Germania cu 300.000, etc. Ungaria, tara cu populatie de 2 ori mai mica decat a Romaniei are 17.000 de inscrisi. Bulgaria, tara cu populatie de 3 ori mai mica decat a Romaniei, are aproape atatia utilizatori ca Romania. Slovacia, tara de 4 ori mai mica, are putin peste numarul de utilizatori romani.
Nu stiu de ce in Romania sunt atat de putine persoane care vor sa participe la dezvoltarea stiintei. Poate din lipsa de informatii sau nepasare. Poate din cauza traditionalismului dus la extrem si a scepticismului in stiinta. Nu stiu.
0
10-03-2011, ora 19:53
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Cred ca lipsa informatiei este de vina dar poate si un pic de nepasare ( pana ti se intampla) ca si viata zbuciumata a romanului, vevoit sa se ia la tranta zilnic cu atat de multe probleme, ca sa nu mai vorbim de sistemul sanitar care se duce de rapa, lipsa de educatie sanitara 9 in curand lipsa de educatie pur si simplu). Personal am dat copy/paste postarea dat si am trimis-o mai departe tuturor din lista mea de contacte cu rugamintea de a face acelasi lucru. Sanatate.
0
11-03-2011, ora 01:06
raducelu
Nu este medic/terapeut
raducelu
Multumesc, Armina! Daca macar 2-3 persoane se hotarasc sa se alature atunci e bine. Dar din cate vad proiectele astea nu sunt foarte populare nici macar aici pe site-ul asta unde sunt multi oameni bolnavi si rudele lor care ar face multe sa-i salveze. In afara de dvs, Armina, nimeni nu s-a mai aratat interesat. Sper doar ca sunt persoane care n-au avut nimic de spus dar s-au hotarat sa contribuie la aceste proiecte.
Poate ca sunt unii care cred ca nu are rost sa contribuie pentru binele altora. Nimic mai gresit! Se zice ca peste jumatate din oamenii care traiesc in momentul acesta pe Terra vor muri de cancer si complicatiile lui. Programul e ca un teledon, donezi resurse pentru ajutorul cuiva. Doar ca de data asta nu in folosul unor sinistrati sau oameni napastuiti, ci in folosul tuturor oamenilor care vor prinde acele vremuri: copii, tineri, adulti, batrani, chiar si persoane nenascute inca. Toti vor beneficia de roadele acestor cercetari.
Sunt o sumedenie de medicamente anti-cancer care s-au obtinut printr-un stil asemanator de cercetare, doar ca erau la o scara mult mult mai mica. Si acele medicamente sunt considerate revolutionare. De exemplu terapiile tintite. Ganditi-va care ar putea fi rezultatul cercetarilor de asemenea anvergura. Poate sute de noi tratamente anti-cancer care sa ofere sute de noi sanse pentru fiecare bolnav.
Si eu cred ca romanii nu sunt constienti de existenta acestor proiecte, de aceea am si deschis acest subiect.
0
09-05-2011, ora 14:22
dellameloria
Nu este medic/terapeut
dellameloria
Am citit cu atentie mesajele voastre si, sincer m-au durut cuvintele arminei cand se referea la lipsa de educatie sanitara si de viata sbuciumata a romanului, ca sa nu mai zic cat adevar este in faptul ca sistemul sanitar din Romania decade pe zi ce trece, atat din punct de vedere tehnologic cat si a serviciilor oferite.
Doresc pe aceasta cale sa informez toti pacientii care au fost diagnosticati cu cancer ca o sansa exista pentru fiecare, in tara sau strainatate.
Eu ma numesc Valentina Buda, lucrez ca mediator lingvistic-cultural la Istituto Nazionale Tumori, Fondazione Pascale din Napoli, ptr cei care nu stiu acest spital fiind renumit in studiul si tratarea cancerului.
Vin in ajutorul celor care doresc sa vina aici ptr interventie chirurgica si tratament post operator, cu specificatia ca acest spital nu este privat, deci nu se percep costuri, ptr strainii comunitari facandu-se o asigurare medicala numita ENI.
Ptr mai multe informatii va stau la dispozitie de luni pana vineri, intre orele 10-15, -*


(*modificat de admin)
0
20-05-2011, ora 19:18
eloise
Nu este medic/terapeut
eloise
Buna Valentina,
Am cautat in disperare mesajele tale, pentru ca retinusem ca ai intervenit in discutii in cateva randuri pentru a oferi a sprijin unor pacienti romani.
De curand am aflat ca o colega de serviciu a fost diagnosticata subit (fara simptome, in prealabil) la un control de rutina, se pare, cu cancer la san stadiul 4.
Nu stim cu exactitate informatiile medicale legate de boala ei, tot ce stim este ca am vrea sa ii oferim o cale de iesire din uluiala pe care acest diagnostic i-a indus-o, si ne-am gandit sa apelam la tine.
Care pacienti s-ar califica pentru a fi tratati la acest Institut din Napoli?
Putem sa o indrumam catre tine? Are 46 de ani si un copil. Este de necrezut ca unei fiinte atat de calde si placute i se poate intampla asa ceva, dar noi nu putem decta sa ii oferim sprijin moral si sa ne rugam pentru ea sa depaseasca aceasta incercare.
Mentionam ca inca nu a inceput vreo schema de tratament. oncologic.
0
20-05-2011, ora 20:41
dellameloria
Nu este medic/terapeut
dellameloria
-*
aici putem vb detaliat, imi trebuiesc anumite detalii si-ti voi spune si ce e de facut
te astept.Valentina
PTR ELOISE


(*modificat de admin)
0
23-05-2011, ora 13:51
dellameloria
Nu este medic/terapeut
dellameloria
ptr eloise
Am tot intrat aici in speranta ca gasesc un mesaj de la tine dar...nimic.
Nu stiu de acest "admin" modifica mereu mesajele, nu fac publicitate, nu cred ca as putea fii rau intentionata voind sa ajut dar...cine sunt eu sa ii judec pe altii???
-*
Mi-ar face mare placere sa pot fii de ajutor.
Un calduros salut ptr tine si prietena ta, nu o parasi in astfel de momente, are nevoie de sprijin moral mai mult ca oricand.
Valentina


(*modificat de admin)
0
23-05-2011, ora 15:50
eloise
Nu este medic/terapeut
eloise
am salvat-o, la timp!
Multumim mult!
0
31-03-2012, ora 13:43
radu_85
Nu este medic/terapeut
radu_85
Particip si eu la Boinc cu cateva proiecte, intre care SETI@home, Einstein@home si MilkyWay@home. Am vazut acest mesaj si o sa caut proiectul oncologic, pentru a ajuta.

Intrati pe forumuri si explicati oamenilor despre acest program, multi nu au incredere sa-l foloseasca.
0
03-04-2012, ora 00:57
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Da. Si eu folosesc BOINC de vreo 2-3 ani si am ajutat la diferite proiecte, printre care si acestea de mai sus. E o idee buna sa fie mediatizat acest program si diferitele proiecte de cercetare.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Depistarea precoce a cancerului la femeie
  • Cancerul la sân – o amenințare care poate fi prevenită
  • Un dispozitiv nanometric ar putea depista și supraveghea evoluția cancerului
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • Consumul ridicat de cafea a fost asociat cu creșterea riscului de cancer colorectal la bărbați
  • Cologuard - un nou test neinvaziv de screening pentru cancerul colorectal
  • Administrarea zilnică de aspirină scade riscul de cancer (meta-analiză)
  •