boli de piele: mancarimi intense si cicatrici

25-03-2009
coprina
Nu este medic/terapeut
coprina
buna ziua am si eu o problema foarte grava si am nevoie de cateva sfaturi
de o luna de zile am niste mancarimi foarte intense (mai ales noaptea) pe picioare de o parte si de alta a scortului.
In urma acestor mancarimi au aparut niste cicatrici de 3-5cm pe piele ir pielea de pe cicatrici este foarte lucioasa aceste cicatrici nu doare nu puroiaza ci doar ma mananca
AM folosit un unguient (flocinorol)prin care mi-au disparut mancarimile dar cicatricile nu apar
Va rog ftumos sa-mi dati un sfat sau un tratament
VA MULTUMESC RESPECTOS
8 comentarii
0
27-03-2009, ora 21:10
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cred ca ar trebui sa te examineze un dermatolog deoarece este posibil sa ai o ciuperca.
0
27-03-2009, ora 22:54
coprina
Nu este medic/terapeut
coprina
MULTUMESC DOMNULE DOCTOR PT RASPUNS DAR IMI PUTETI SPUNE DESPRE CE CIUPERCA ESTE VORBA SAU CE UNGUENT AS PUTEA SA FOLOSESC MULTUMESC MULT
0
31-03-2009, ora 12:49
gavilana
Nu este medic/terapeut
gavilana
buna ziua.va rog sa va dati cu parerea.de 2-3 zile mi-au aparutpe genunchi si coate pete rosii mari.a doua zi s-au facut un fel de borbonele care cand se cunosc cand nu se cunosc...iar acum la genunchi a ramas o pata cu aceste borbonele violet(parca zici ca sunt vanata de frig)pe maini pana la coate sunt putin rosie nu prea se cunoaste dar in chimb ma ard ca si cum as fi arsa de soare.si ma ustura si partea gatului si pe spate de la umeri in jos.iar pe maini si degete sunt rosie cate odata(inainte cu cateva zile mi se crapa pielea de pe maini si alocurieram parca iritata si acum s-a uscat si e pielea aspra)iar intr degete incepe sa mi se cojeasca pielea.nu stiu ce se intampla cu mine:(((pe spate unde ma arde am o groaza de cosuri in partea de sus:(prima oara cand imi apar atat de multe cosuri inainte aveam doar cate unul...) nepotul meu are scarlatina ca s-a jucat cu un copil bolnav...si eu m-am jucat cu el...dar simptomele difera el are borbonele rosii :(acum nu prea vizibile doar le simti cu mana)si pe el il mananca...iar pe mine ma arde ma ustura...credeti k am acelasi lucru?va ror raspuns urgent k nu mai suport:((((
0
05-04-2009, ora 20:58
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru coprina:
Tipul de ciuperca se determina numai dupa insamantare pe mediu Sabouraud.
Puteti incerca Travocort crema in 2 aplicatii zilnice timp de o luna.
0
05-04-2009, ora 20:59
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
pentru gavilana:
Parerea mea este ca trebuie sa va examineze un dermatolog.
0
18-04-2010, ora 08:06
mircea104
Nu este medic/terapeut
mircea104
asa cicatrici am si eu.Am stat cu picioarele in saramura si la un picior mi-a disparut ciatricea iar la celalalt din contra s-a marit si acum sunt cicatrici si pe gamba.am dat cu unguente, , apoi cu tinctura de iod apoi cu albastru de metil si cu solutie de alcool cu acid boric si spalari cu bicarbonat de amoniu si apa oxigenata si tot nu trece.Ofi vreo ciuperca de la pielea incaltamintei ca daca a rezistat in procesul de fabricare a pielii cum sa nu reziste si la tratamentul sus mentionat.Ma intreb cum de mi-a trecut atat de usor la un picior si la celalalt nu.OARE ce ciuperca o fi ?Exista tratament cu raze UV? SAU ARDERE LOCALA
0
25-04-2010, ora 15:43
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ciupercile nu se manifesta prin cicatrici!!
0
08-01-2019, ora 00:50
Lidia0
Nu este medic/terapeut
Lidia0
Buna...Am o problema de câteva luni ma mănâncă pielea si imi apar tot felul de blânde care dupa cateva minute imi dispar, câteodată arată de parcă m-as zgaria si pielea in locul unde se irita se încălzește, de multe ori imi apar din senin. Am făcut analize generale si medicul alergolog a spus că nu sunt alergica la nimic si ca totul e pe baza de stres iar ca tratament iau xizal si aerius din cauza ca de multe ori rămân si fara aer. Simptomele nu dispar deloc si ma îngrijorează oare ce ar putea fi, nu vreau sa pun totul pe baza stresului, ma sperie situația...va rog un raspuns multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Imbatranirea pielii
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  • Vindecarea rănilor fără cicatrici cu ajutorul unei noi substanțe
  •