boli genitale

25-08-2009
dull
Nu este medic/terapeut
dull
imi puteti spune si mie care sunt bolile genitale care se pot dobandi si in urma folosirii in comul al lenjerii.prosoapelor, wc_ului..etc...?
9 comentarii
0
25-08-2009, ora 16:46
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Da, aceste boli sunt lenjeroza, prosoposcolioza, plamumita si vecelioza.
0
25-08-2009, ora 19:02
dull
Nu este medic/terapeut
dull
Iti bati joc cumva de mine? Dar te inteleg...te sfatuiesc sa te duci sa vorbesti cu un copac, cu siguranta o sa rada copios la glumele tale!
0
25-08-2009, ora 21:08
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Nu te supara, am facut numai o gluma si nu pe seama ta. Oricum nu cred ca iti scrie nimeni la astfel de intrebari al caror raspuns il gasesti peste tot daca ai google...
0
25-08-2009, ora 21:23
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Unele infectii genitale [ trichomoniaza, candidoza ] si herpesul genital. Celelalte infectii au o sansa foarte mica de a fi transmise prin mijloacele enumerate de tine caci germenii responsabili sunt foarte putin rezistenti in mediul extern.
0
25-08-2009, ora 21:44
dull
Nu este medic/terapeut
dull
eu am cautat pe google, am vrut sa fac o clasificare boli infectioase genitale care se pot dobandi doar in urma unui act sexual neprotejas si boli care se pot dobandi si pe alte cai.. in fine...prietenul meu acuza niste molestari in zona penisului.dureri, usturimi la ejaculare si urinat, iritatii in zona preputului,..si nu mai are aceeasi rezistenta in timpul actului sexual si nici aceeasi dorinta...a fost plecat 2 luni din tara si a venit acasa cu aceasta infectie...iar eu vreau sa stiu daca aceasta a dobandit-o in urma unui act sexual cu alta persoana!:(
0
25-08-2009, ora 21:48
dull
Nu este medic/terapeut
dull
eu..din cate stiam candidoza si trichomoniaza se pot transmite dar in urma unui act sexual neprotejat... si scabia si paduchii lati s-ar incadra in cealalta categorie...(contaminare si in urma fol in comun a jenjeriei..wc-ului etc)
0
26-08-2009, ora 17:42
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Trichomoniaza se transmite de regula prin contact sexual ; dar este posibila si transmiterea indirecta a bolii, datorita persistentei suficient de indelungate a parazitului pe obiectele infectate [ mai putin probabil la barbat ].Candidoza urogenitala se poate transmite si prin contiguitate, de pe obiectele contaminate, dar, incontestabil, si prin contact sexual. Germenii celorlalte infectii genitale sunt foarte putin rezintenti in mediul exterior si mor imediat.Scabia si paduchii se transmit si prin contact direct cu pielea, parul, lenjeria contaminate, pe fondul unei igiene intime si generale deficitare, conditii mizere de locuit etc.., nu prin colac de WC.Iar de la paduchi si scabie niciodata nu o sa ai usturimi la ejaculare si urinat.Nu mai cauta ce si cum a facut acea infectie genitourinara, sa mearga neaparat la dermatovenerolog si acolo veti lamuri ce fel de infectie este.
0
28-08-2009, ora 15:01
Profiterol
Nu este medic/terapeut
Profiterol
As dori sa o intreb pe d-na doctor Balcan, daca trichomonaza sau candidoza se pot lua din cazi cu apa sarata de mare care nu sunt decat spalate dupa folosirea unei alte persoane. Multumesc.
0
25-10-2010, ora 23:09
lazar891
Nu este medic/terapeut
lazar891
mi-au aparut niste bubite rosii pe preput, si prezint o usoara mancarime! ce recomandati domnilor medici?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.