BRD minor

14-05-2008
slipperyshadow
Nu este medic/terapeut
slipperyshadow
Buna ziua. Sotia mea a fost diagnosticata cu BRD minor si i s-a spus ca e o boala foarte grava care poate duce la moarte subita. Acum asteptam sa facem o noua expertiza. Din cate stiu eu, exista posibilitatea mortii subite insa in cazul sportivilor de performanta (multi dintre ei au aceasta anomalie, nu?). In cazul in care si a doua expertiza confirma acest diagnostic, se poate face o operatie?
Multumesc
6 comentarii
0
16-05-2008, ora 00:00
dr.helena
Nu este medic/terapeut
dr.helena
Buna ziua! sotia dvs ce varsta are? BRD poate fi si congenital.mai exista si alte modificari pe EKG? trebuie efectuata o ecocardiografie.
ce tratament i s-a recomandat? am nevoie de mai multe informatii.
in orice caz risc de moarte subita il au cardiacii si nu numai.
o zi buna va doresc!
0
16-05-2008, ora 00:00
slipperyshadow
Nu este medic/terapeut
slipperyshadow
Are 37, fizic normal, nu grasa, nu slaba. Banuiesc ca este congenital ( a mai existat un caz in familie de moarte subita; cred, deoarece nu s-a depistat care a fost cauza mortii, ca avea posibil aceeasi boala?). Nu i s-a recomandat niciun tratament. Ma rog, ceva reducere grasimi, alune si alte chestii printre care a decis sa nu mai bea deloc cafea (de fumat nu fumeaza). I s-au recomandat alte analize printre care si testul Holter.
Din ce am mai citit zilele acestea, daca este congenitala, nu e extrem de grav deoarece organismul tolereaza bine astfel de deficiente...? Am mai inteles ca intarzierea nu e mare (parca am vazut 0, 12 secunde si am citit si de intarzieri de peste 0, 20)...este adevarat? se va agrava in timp?
Multumesc. O zi buna si Dvs sa aveti!
0
18-05-2008, ora 00:00
dr.helena
Nu este medic/terapeut
dr.helena
multi ani inainte! Intr-adevar un tratament nu exista, dar ar trebui sa fie supravegheata in timp, pentru a vedea sa nu se alungeasca conducerea atri-ventriculara.in rest sa duca un regim de viata echilibrat!
o zi buna va doresc!
0
16-12-2009, ora 20:54
m.raluca2
Nu este medic/terapeut
m.raluca2
Buna seara.Ma numesc Matache Raluca, am 13 ani si am fost si eu diagnosticata de medicul cardiolog cu BRD minor, in urma unei ecocardiograme si a unui EKG.Am 1, 67m si 52 kg.
La varsta si statura mea, cum se manifesta aceasta boala?
Multumesc anticipat!
0
16-12-2009, ora 20:58
m.raluca2
Nu este medic/terapeut
m.raluca2
Medicul mi-a recomandat un tratament cu Egilok de 25 g
0
01-10-2016, ora 15:25
popescu violeta
Nu este medic/terapeut
popescu violeta
Buna ziua! Nepoțica mea de 7 ani, in urma unei EKG, a fost diagnosticata cu blocaj minor de ramura dreapta si aritmie a sinusurilor respiratorii! Va rog sa imi Spune-ți ce se poate face! Va rog mult de tot! Simptome, tratament! Ea oricum este hiperactivă! Mulțumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.