BRGE helicobacter pylor ce sa mai fac ca nu imi revin????

23-11-2012
Georgiana Madalina
Nu este medic/terapeut
Georgiana Madalina
buna seara,

Am fost diagnosticata cu BRGE si Helicobacter pylor, am 58 de ani..am urmat tratament cu nexium cu 2 cps pe zi de 20 mg cu debridat 6 cps zi ( tin sa precizez ca am o colita de fermentatie si am suferit si o operatie de colecist cu multi ani in urma)+ 6 cps de sab simplex 80 mg pe zi, enterol 2 cps zi de 250 mg + 3 cps spasmomen timp de o luna e zile dar nicio ameliorare...am senzatii mari de greata, arsuri puternice stomacale si pe esofag..desi am urmat acest tratament nu am simtit nicio imbunatatire...de curand am fost la medic si mi-a prescris un alt tratament si anume: ampicilina 500 mg cate 2cps deodata la 12 h + klabax 500 mg 1 cps la 12 h + nolpaza 40 mg 1 cps pe zi...Nu stiu ce sa fac, daca sa urmez si acest tratament sau sa incep un tratament naturist? Va rog din suflet sa ma ajutati sunt disperata!! M-am anemiat de tot si simt ca nu mai am putere.

Va multumesc din suflet pentru ajutor!
4 comentarii
0
24-11-2012, ora 08:36
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
1.eu am urmat DOAR cel de-al doilea tratament care ti-a fost prescris...am scapat.
poate ar trebui sa-l iei.
2. zici ca te-ai anemiat?!?...pai, tu mananci inaite de a lua antibiotice?????
.daca mananci...totul va fi ok...
bea f multa APA, ceaiuri, supe.
citeste pe Google si aici pe forum (s-a scris non stop despre.)
cam ce ai avea voie sa mananci.
cele bune,
0
24-11-2012, ora 14:22
loredana elena
Nu este medic/terapeut
loredana elena
D-na Georgiana mi se par cam multe medicamente, si sotul meu a avut helicobacter si a scapat dar nu mai stiu exact ce a luat stiu ca unu din medicamente a fost lanzul dar celalalt nu mai stiu v-as ajuta cu mare drag dar nici cutia nu o mai am. Eu zic sa mai incercati si la alt medic pentru ca mi se par cam multe medicamente de o data. Multa sanatate si numai bine.
1
26-11-2012, ora 12:35
Georgiana Madalina
Nu este medic/terapeut
Georgiana Madalina
Multumesc pentru raspunsuri. Am inceput sa i-au cel de-al doilea tratament. Sper sa fie bine. Multumesc
0
26-11-2012, ora 18:12
lyannaxyz
Nu este medic/terapeut
lyannaxyz
Tratamentul cu antibiotice da rezultate.Dar la fel de important este si un regim alimentar ptr a evita balonarea, gazele, meteorismul.Pe net vei gasi alimentele interzise..dar sant convinsa ca si medicul ti-a dat indicatii.Sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: