brge la copil de 3 ani

27-04-2013
adnana_gold
Nu este medic/terapeut
adnana_gold
buna dimineata!
am un baietel de 3 ani care la 4 luni a luat tratament injectabil cu cefort si dexametazona timp de 2 saptamani ptr.bronsiolita ca apoi sa mi se spuna ca de fapt ar fi brge(tratamentul injectabil n-a avut nici un efect).diagnosticul a fost confirmat de doi medici dar fara alte investigatii.in august 2012 i s-a facut un ecograf ptr.brge si diagnosticul a fost infirmat(ecograful a fost facut dupa 10 zile de tratament cu nexium).acum tuseste de doua luni si desi i-am facut raze la plamani si l-am testat alergologic(ambele fiind negative)nu s-a descoperit cauza tusei, care mai ales pe timpul noptii este foarte suparatoare.pe baza diagnosticului de-acum 2ani si jumatate ni s-a prescris tratament cu nexium, ventolin, flixotide.problema este ca toti medicii la care am fost ma intreaba daca i s-au facut investigatii ptr.brge dar nimeni nu i le face.simptomele sunt(tuse persistenta mai ales noaptea, greutate in respiratie, oboseala, constipatie), reactioneaza bine la nexium de obicei(de data asta putin mai greu...).in plus fiecare medic(medicul de familie, pediatrul)are alt mod de administrare...unul zice sa-i dau 5 zile dimineata inainte de masa, altul 2 saptamani seara, altul jumatate plic dimineata jumatate seara o saptamana...
va rog sa-mi spuneti ce este de facut si care ar fi tratamentul corect!
va multumesc.
4 comentarii
0
27-04-2013, ora 09:53
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna dimineata. Manifestarile respiratorii descrise pot fi produse si de catre refluxul gastro-esofagian dar pot fi prezente si in multe alte circumstante patologice. Ati fost cu copilul si la pneumologie si la alergologie? Daca da, eu as investiga putin simptomele descrise de D-voastra: faptul ca tuseste predominant noaptea, ca este obosit, ca este constipat. Ce greutate si inaltime are? Cum este pofta de mancare? Cum sunt scaunele (aspect, frecventa, etc)? Se baloneaza? Care sunt rezultatele investigatiilor de laborator? Astept raspunsul D-voastra.
0
27-04-2013, ora 17:58
adnana_gold
Nu este medic/terapeut
adnana_gold
buna ziua!in primul rand va multumesc pentru raspuns si apoi va pot spune ca baietelul are 16 kg si 98-100cm.daca reusesc sa-i controlez scaunele mananca destul de bine dar cand nu se intampla, stand pe tron, in loc de scun sa vomite si atunci nici nu poate manca.scaunele sunt de obicei multe pietricele si mai rar multe pietricele legate, foarte tare.acum o luna a iesit la scaun giardia ptr.care am facut tratament cu wormex.n-am repetat analiza deoarece in vara a avut probleme cu transaminazele(385) si cum toate siropurile ptr.viermisori sunt foarte toxice mi s-a spus ca oricum nu pot repeta tratamentul decat dupa 6 luni.in rest analizele au fost normale.se baloneaza.elimina gazele destul de rar.am fost la alergolog si in urma testelor cutanate nu a iesit alergic la nimic.la pneumolog nu ne-a trimis nimeni deoarece dupa cum v-am spus la raze nu s-a vazut nimic la plamani.
va doresc un sfarsit de saptamana cat mai placut si multa sanatate.
astept cu nerabdare raspuns.
0
27-04-2013, ora 18:55
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara. Multumesc pentru informatii. Dezvoltarea somatometrica a baietelului pare afi corespunzatoare varstei. Am mentionat necesitatea unui consult pneumologic deoarece pot fi probleme pulmonare nerelevate prin radiografia conventionala de torace. Un alt consult necesar este cel ORL pentru a evalua situatia adeno-amigdaliana. De ex, daca ar avea adenoidita hipertrofica (polipi) un copil ar fi predispus la frecvente infectii de cai respiratorii superioare, ar tusi mult, predominant noaptea, ar respira mai mult cu gurita deschisa, etc.
Acum, problema constipatiei. Daca un copil are un colon de dimensiuni mai mari decat normalul (dolico, sau megadolicocolon congenital sau secundar) acesta, prin distensie, impinge in sus muschiul diafragam care, la randul sau comprima plamanii si pacientul are manifestari respiratorii. Acesti copii sunt constipati, se baloneaza frecvent, etc. Deci ar trebui evaluata si aceasta supozitie. Discutati cu medicul de familie/pediatru despre un tratament pt. constipatie si o dieta adecvata. Tineti-ma la curent cu evolutia! Toate cele bune!
0
27-04-2013, ora 22:15
adnana_gold
Nu este medic/terapeut
adnana_gold
buna seara.copilul are probleme cu constipatia de cca un an.singurul tratament care l-am primit de la medicul de familie si pediatru a fost cu debridat si lactuloza pe care i l-am administrat copilului in trei randuri;ultima oara cura fiind de 2 luni.n-a avut nici un rezultat.de la sfarsitul lunii ianuarie am inceput sa-i administrez armurariu(intai m-am consultat cu medicul de familie) astfel:1/2 tableta de 3 ori pe zi inainte de mancare pana cand scaunul a devenit regulat;apoi de doua ori pe zi iar acum am ajuns la 1/2 tableta dimineata.se mai intampla(dar foarte rar)sa nu aiba scaun si atunci mai folosim cate un supozitor cu glicerina.asteptam sa se normalizeze si motilitatea scaunului si apoi oprim armurariul.referitor la dimensiunea colonului mi s-a spus ca este normal tinand cont de faptul ca n-a avut probleme cu constipatia de mic.am fost si la orl si totul este in regula din acest punct de vedere(oricum el nu respira pe gura, nu are muci de consistenta vascoasa-care sa nu-i pot aspira)din ce vad eu respiratia greoaie este din piept.nasul nu e nici macar infundat, mai sunt cateva secretii dar putine si rar.la noi in judet(hunedoara) mi s-a spus ca nu este dr.pneumolog pediatru.luni incerc sa iau legatura cu un medic pneumolog(chiar daca e de adulti).sper sa reusesc...oricum va multumesc pentru interes si sfaturi si va doresc numai bine.va voi tine la curent.o seara placuta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Teste medicale de rutină la copii
  •