Bronchovaxom sau Ribomunyl - pt laringite frecvente

08-04-2013
andreea2k5
Nu este medic/terapeut
andreea2k5
Buna ziua,

Am un baiat de 4 ani si 10 luni si la 2 luni imi face rosu in gat si din senin si cum iese putin afara, apoi o da in laringita, de ajung numai la urgente, ca nu poate repira. Inclusiv aseara am fost.
Am fost azi 08.04.2013 iar la ORL la control si mi-a dat Bronchovaxom, Claritine, Ambroxol sa-i dau. Acum nu stiu, intre Bronchovaxom si Ribumunyl, care este mai bun si eficient? Eu il am de 3 luni pe tratament homeopat, pt imunitate si partea aceasta de ORL, dar tot mi-a facut laringita. Nu mai stiu ce sa ii dau.
Si nici la gradinita nu l-am mai dus din oct. 2012, pt ca acolo sunt vesnic bolnavi copii.
Nu stiu ce sa fac, il va ajuta imunostimulatoarele acestea, si care din ele e cel mai bun?

Multumesc,
Andreea, Ploiesti
9 comentarii
0
08-04-2013, ora 16:10
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
ambele sunt la fel din cate stiu eu, dar cea mai buna metoda de a si dezvolta imunitatea este sa intre in contact cu copii si sa se obisnuiasca in timp cu microbii care sunt in generatia lui. se zice ca la copiii de gradinitia/scoala e normal pana la 10 raceli pe an... deci nu este de speriat nimic, faceti mai rau daca il cocolositi si incuiati departe de lume. imunitatea naturala e cea mai buna.
ar trebui vazut de un orl specializat sa nu aiba ceva particularitati la nivelul cailor aeriene care sa duca la repetarea laringitelor, cred ca medicii orl stiu cel mai bine.
de asemenea si mancatul sanatos cu multe fructe si legume si cat mai putine lucruri din comert sigur ajuta...
0
08-04-2013, ora 16:17
andreea2k5
Nu este medic/terapeut
andreea2k5
Multumesc pt raspuns.
As fi vrut sa imi raspunda si Dl.Dr. Flueraru Valeriu. Voiam si parerea unui medic, in afara de cei la care merg eu cu copilul si nu am nici un raspuns...

Multumesc,

Andreea
0
08-04-2013, ora 19:27
andreea2k5
Nu este medic/terapeut
andreea2k5
In atentia Dlui.Dr. Flueraru Valeriu.

Buna ziua,

Am un baiat de 4 ani si 10 luni si la 2 luni imi face rosu in gat si din senin si cum iese putin afara, apoi o da in laringita, de ajung numai la urgente, ca nu poate repira. Inclusiv aseara am fost.
Am fost azi 08.04.2013 iar la ORL la control si mi-a dat Bronchovaxom, Claritine, Ambroxol sa-i dau. A zis ca are rinita acuta si a mai completat cu (daca incerc sa descifrez) : "Muguri cartilaj in parietal stanga". Ce inseamna? Exact cu urechea aceasta se vaita ca i se infunda, si casca mereu din gura ca sa se desfunde (am fost la dr. si au zis ca trompa nu se aeriseste bine).


Multumesc,
Andreea, Ploiesti
0
08-04-2013, ora 20:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
rosu in gat facut frecvent... imi spune despre o posibila problema gastrica, cu reflux.., care prin acidul gastric irita mucoasa faringelui..si de aici imunitatea slaba locala si desele raceli...
am scris de sute de ori pe forum
trebuie excluse in totalitate sucurile cu acid, fructele citrice si mancarea acra
trebuie avut acasa aparat aerosli, aparat salina, uleiuri volatile pentru aromoterapie
0
08-04-2013, ora 20:37
dorina vasiliu
Nu este medic/terapeut
dorina vasiliu
echinaceia, propolis si vit c le am gasit cele mai bune pt imunitate..vorbesc din experienta pe pielea mea
0
09-04-2013, ora 10:50
andreea2k5
Nu este medic/terapeut
andreea2k5
Multumesc pt raspuns, dl.Doctor.
Citesc pe forum, dar va dati seama ca sunt sute de mesaje, si poate exact pe cel care trebuia nu l-am nimerit.
Baiatul meu nu bea sucuri acidulate de niciun fel, consuma numai sucuri de fructe stoarse in casa, are o dieta pe cat de sanatoasa, atat cat pot sa o tin. Asa nu se vaita ca l-ar durea burta, sau sa aiba reflux gastric.
Multumesc tuturor pentru sfaturi.

Andreea, Ploiesti
0
18-04-2013, ora 00:17
Gianina77
Nu este medic/terapeut
Gianina77
andreea2k5, sa stii ca aceeasi pb am avut-o si eu anul trecut cu baietelul meu de 5 ani.
imi facea in fiecare luna rosu in gat cu febra si toate cele.
in cele din urma am ajuns cu el la spital suspect de.. numai stiu la ora aceasta cu ce boala contagioasa ( de la rosu in gat)
i-am facut analize simi-a iesit ca avea infectie mare in corp (VSH mare) si calciu sub limita.
Deci: i-am dat calciu (pana l-am adus la limita), si i-am facut timp de 5 zile PENICILINA cu GENTAMICINA.
dupa ce i-a trecut (cam dupa 1 luna pt ca am vrut sa-i fac o pauza de medicamente) i-am dat si Bronchovaxom - 2 luni cate 10 pastilute dimineata pe stomacul gol.
am repetat si in toamna 2012 cu o cura de 3 luni de Bronchovaxom (sept, oct, nov) si sa stii ca in iarna asta n-am avut decat raceli chiar si cu febra dar fara rosu in gat.
acum in primavara cand am vrut sa-i repet cura (pt ca se face toamna si primavara) mi-a racit f urat si m-am cam speriat (pt ca am citit...tot pe forumuiri de mamici care spuneau ca au facut copii pneumonie dupa Bronchovaxom) si l-am intrerupt.
acum il mai doare cand si cand in gat pt ca alearga dupa care bea apa si cum nu sunt langa el ca sa nu-i dau voie sa bea apa, il ustura in gat, dar ii dau seara o doza de nurofen si ii fac ceai de salvie si il pacalesc sa bea macar putin si sa faca gargara (ceaiul e f rau la gust, amar, dar e ffff bun pt dureri in gat).
sa stii ca din ce am citit la alte mamici, Bronchovaxom - este pt imunitate gat si Ribomunyl - este pt imunitate la raceli.
0
18-04-2013, ora 18:24
andreea2k5
Nu este medic/terapeut
andreea2k5
Buna Gianina77,

Multumesc pt sfat. Acum este bine baiatul meu, dar evit sa-i fac gentamicina, pt ca aceasta afecteaza auzul, tot repetand tratamentul, pe termen lung, tot facandu-i nu ii face bine. Multi medici ORL au zis acelasi lucru. Baiatul meu avand si o probl la o ureche deci este interzis sa-i fac gentamicina. Merg pe alte antibiotice, pe care le studiez bine inainte, ca sa nu regret dupa aceea.
Merg si eu acum cu bronchovaxom, am terminat prima etapa. O tin tot asa.
Multumesc.
Andreea
0
18-04-2013, ora 19:56
Gianina77
Nu este medic/terapeut
Gianina77
La copilul meu a fost prima oara cand i-am facut injectii (chiar si gentamicina). nu stiam ca i-ar putea afecta gentamicina la auz.
Bafta multa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.