bronsiectazie

06-03-2007
CELY
Nu este medic/terapeut
CELY
am fost diagnosticata de curand cu bronsiectazie si as vrea sa-mi dati cateva sfaturi. am 24 ani, tusesc de la cateva luni si nimeni nu a reusit pana acum sa-mi spuna ce am. am luat tot felul de medicamente inclusiv cele mai tari antibiotice si cu greu reusesc sa stapanesc tusea, am incercat si metode naturiste si tot nimic. boala e destul de grava ptr.ca s-a vazut la tomografie. as ori sa stiu daca in afara de a ma feri de viroze si a preveni infectiile se mai poate face ceva. am inteles ca daca ar fi fost desoperita la timp se putea opera. as vrea sa aflu si o alta parere. va multumesc.
12 comentarii
0
06-03-2007, ora 00:00
anditof
Identitate neconfirmată
anditof
Este bronsiectazie unica sau boala bronsiectazica? Daca este bronsiectazie unica se poate opera. Dar indicatiile sunt limitate la supraveghere, tratamentul infectiilor intercurente, mucolitice etc.
0
07-03-2007, ora 00:00
CELY
Nu este medic/terapeut
CELY
Cred ca este boala bronsiectazica prt.ca este afectat tot plamanul(si drept si stang), nu numai o portiune.M-ar interesa cum as putea sa intretin boala si cum sa previn infectiile. Multumesc ptr.raspuns.
0
05-04-2007, ora 00:00
PETCU
Nu este medic/terapeut
PETCU
SI BAIETELUL MEU A FOST DIAGNOSTICAT CU BRONSECTAZII DUPA UN TBC TRATAT SI MI SA SPUS CA NU EXISTE TRATAMENT PENTRU ACEASTA BOALA SI SUNT DISPERATA CA SI TINE DACA NE POATE AJUTA CINEVA CU UN ASTFEL DE TRATAMENT V-AS RAMANE VESNIC RECUNOSCATOARE
0
08-02-2009, ora 16:51
vio74
Nu este medic/terapeut
vio74
am fost si eu diagnosticata cu bronsiectazie, la SPITALUL MARIUS NASTA in orasul meu aveam doar o RACEALA, acum 3 ani se intampla asta, in fiecare an merg sa fac bronhoscopie, dupa ce i-mi aspira mucusul din bronhii ma simt binisor vreo 4 luni maxim, dupa aceea citeva luni sufar (folosesc ventolin din 4 in 4 ore)ceva ambroxol, antibiotice si ma duc cand nu mai pot la bucuresti.oricum urata boala.am 34 ani si nu fumez!am incercat tot felul de tratamente si de imunitate scumpe, pufuri de tot felul cred ca vreo 5 feluri am luat pina acum.am fost la salina, am luat un aerosoldar degeaba!daca stie cineva altceva va rog sa spuneti.mersi.
0
26-03-2009, ora 18:02
boru marinela
Nu este medic/terapeut
boru marinela
eu sufar de bronsectazii de 5 ani e groaznic nu pot sa lucrez nicaieri tusec 6 luni pe an am fost operata la timisoara dar nu s-a skimbat nimik daca ar exista ceva pe lumea asta sa se trateze ar fi cel mai bun lucru ce m-i s-ar putea intampla daca cineva stie sau macar a auzit va rog sa-mi da-ti un semn
0
26-03-2009, ora 18:19
vio74
Nu este medic/terapeut
vio74
draga marinela citi ani ai?de ce te-ai operat, cu aspirare prin bronhoscopie nu era ok ptr o perioada?si eu am de vreo 3 ani si sunt foarte ingrozita de o operatie?la bucuresti ai fost?daca nu dute!acolo la MARIUS NASTA SUNT DOCTORI BUNI!eu acum ma simt bine cu symbicoert inhalator.SANATATE MULTA!
0
26-03-2009, ora 18:39
boru marinela
Nu este medic/terapeut
boru marinela
am uitat sa spun asta e am 35 de ani si m-am operat adica au scos o portiune din plaman a fost mai grav decat se asteptau ei si atunci cand m-au deskis nu mai stiau ce sa-mi faca am avut o kestie urata crescuta in afara plamanului. si dupa cateva zile am inceput iar sa tusesc oricum mersi de sfat dar eu sunt din oravita si mai greu ajung la bucuresti
0
16-03-2011, ora 10:35
Dana Matoru
Nu este medic/terapeut
Dana Matoru
Buna.Sunt Dana am 36 de ani si prima oara am fost diagnosticata cu bronsiectazie bilaterala bazala la varsta de 12 ani.De atunci ma chinui.Problema e ca boala s-a agravat in ultima jumatate de an, astfel ca in 6 luni am facut de doua ori suprainfectie, lucru care ma ingrijoreaza foarte tare, mai ales ca am un baietel de 2 ani si jumatate si daca o mai duc mult asa nu stiu cat mai rezist.Va scriu pentru ca cine nu s-a confruntat cu aceasta boala nu intelege cat de afectata este mai ales calitatea vietii pe care o mai avem de trait.In noiembrie 2010 am facut bronhoscopie + lavaj si am crezut ca ma tine macar un an dar iata ca nu au trecut decat 3 luni de atunci si..Voi cum mai sunteti, ma refer la fetele care au mai scris pe forum?!SANATATE MULTA la toata lumea!
0
02-04-2011, ora 17:07
ani26
Nu este medic/terapeut
ani26
buna am si eu o fetita care are 11 ani si cam de cand ne stim e asa dar doar de 3 4 ani a fost diagnosticata cu bronsiectazie vreau sa va spun ca se oboseste foarte tare dar ea zice ca nu e obosita dar se vede ca e asa in schimb nu tuseste foarte tare si nici mult doar atunci cand e acutizata are foarte multe secretii dar in rest asa nu prea tuseste.as vrea sa mi zica cineva cum este exact aceasta boala cum se manifesta?eu parca nu prea vreau sa cred ca e adevarat desi intradevar se raceste foarte des si cu foarte multe secreti si febra tusa nu as putea sa spun ca e foarte rea sau nu intodeauna. va rog sa mi raspunda cineva
0
07-04-2011, ora 10:23
boru marinela
Nu este medic/terapeut
boru marinela
imi pare rau ani ptr fetita ta trebuie sa multa grija de ea si sa nu raceasca si eu am bronsectazie si sunt rau acum iau injectii sunt slabita nu pot face mai nimic, copii mei ma mai ajuta dar sunt la scoala au teme si eu mai mult ii incurc pe mine mau operat dar nk nu se skimba sa-i dai de imunitate mereu, tinem legatura, -* mai vb doamne ajuta


(*modificat de admin)
0
07-04-2011, ora 10:27
boru marinela
Nu este medic/terapeut
boru marinela
de unde esti dana?poate ai mai multe posibilitati am inteles ca la marius nasta e un dr dar eu sunt din oravita nu pot merge sunt din ce in ce mai rau ultima data cand am scris pe forum in 2009 eram mai bn dar... e rau, sa ai grija de sanatate si sa nu racesti aia trebuie sa avem grija dar in mediu asta nu prea poti sa ai gija de tine adresa mea de mes dak vrei sa mai vb marinela_boru multa sanatate
0
11-04-2011, ora 11:15
ani26
Nu este medic/terapeut
ani26
multumesc boru marinela as vrea dak vrei sa mi dai nr tau de tel sa vb mai pe indelete sau adresa de mes multa sanatate si tie si la copilasii tai
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Culoarea flegmei în bronșiectazie - indicator al inflamației
  •