bronsiectazii

08-05-2011
ileanabb
Nu este medic/terapeut
ileanabb
Buna seara. Acum 15 ani, dupa o perioada de tuse prelungita am avut un episod de hemoptizie, am fost internata si am fost diagnosticata cu pneumonie ( a doua ) si bronsiectazii. De atunci, pana anul trecut nu am mai avut hemoptizii. Respiratia insa nu mai este aceeasi. Adesea ma simt " incarcata ", simt nevoia sa ma curat prin tuse, sau prin anumite pozitii care ma ajuta sa expectorez, sa elimin secretiile care se strang de fiecare data. Am inceput sa elimin sputa purulenta uneori. Ceea ce ma ingrijoreaza este ca anul trecut dupa o perioada mai lunga de tuse am avut din nou un episod de hemoptizie, Am luat tratament cu antibiotic, dar in primavara s-a repetat ( de data asta din senin, fara sa fi avut o perioada indelungata de tuse ). Medicul imi recomanda sa ma operez la urmatorul episod de hemoptizie pe care il voi avea. Este necesara aceasta operatie ? Ideea de a-mi taia o portiune din plaman, nu imi surade si nici nu sunt o persoana care sa mearga la operatie cu usurinta, fara sa se simta foarte rau. Este o operatie grea ? Se vor rezolva problemele ? Este cineva care a facut aceasta operatie si imi poate spune cum a decurs si cum se simte dupa ? Va multumesc.
3 comentarii
0
29-05-2011, ora 22:20
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
daca esti din Bucuresti, incearca un control la Institutul Marius Nasta.si eu am bronsectazii, dar n-am avut niciodata hemoptizie, am fumat f. mult, dar de 6 ani l-am lasat.am in schimb un BPOC, dar stare generala buna.multa sanatate.
0
16-07-2011, ora 00:05
elenad55
Nu este medic/terapeut
elenad55
buna seara...in urma unei tomografii facute la coloana si torace, am primit urmatorul diagnostic:Cateva bronsiectazii chistice de mici dimensiuni, localizate periferic, subpleural, in segmentul lingular al LSS.
Doresc sa afirm ca nu am nici un fel de simptome...febra, tuse...etc...sunt fumatoare din 2006, 10-15 tigari pe zi...am fost la un medic de specialitate, mi-a vizionat cd-ul...singurul sfat pe care l-am primit a fost sa ma las de fumat si...ne vedem peste un an.
Spuneti-mi va rog cat de grava poate fi aceasta boala, fiind in faza incipienta, nu ar trebui sa se dea un tratament?credeti ca nu poate fi nici o probl daca stau si astept un an fara sa fac un tratament?...va multumesc
0
16-07-2011, ora 14:30
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
nu, cu siguranta nu veti avea probleme, dar incercati sa va lasati de fumat, am fost fumatoare inraita.daca ar fi s-o iau de la capat n-as mai pune tigare in gura.ani in sir am primit indicatii de a ma lasa de fumat si-am refuzat, abia cand am inceput sa respir greu si cand reducerea respiratorie era de 40%, am inteles.dar niciodata nu este prea tarziu.asa ca incercati, multa sanatate si aveti grija...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.