Bronsita?

12-07-2015
Ionut.Ionut
Nu este medic/terapeut
Ionut.Ionut
Buna tuturor. Am si eu ceva probleme si nu le mai dau de cap. Acum 4 saptamani am avut senzatii de amorteala puternice, contractii musculare si senzatie ca abia respir. Am ajuns la urgente si mi sa spus ca e lipsa de calciu si minerale. Eu obisnuiam sa alerg mult si nu prea mancam. Totul bine si frumos, la cateva zile dupa asta am simtit in piept ca am ceva. Incercam sa tusesc dar sec. Am ajuns la spitalul tbc, si am descoperit o pneumonie bacteriana. In spital m ia fost destul de rau... senzatii de greata, diaree, pierdere greutate, dispnee. Am stat cam 5 zile si am fost externat fara tratament in plus. In continuare aveam o dispnee deranjanta si senzatia ca am sputa in piept plus durere, dar si dureri in in abdomen, cand intr-o parte cand in cealalta si huruit cand tuseam. Am facut o gramada de analize si controale la inima (ekg, doppler), tiroida, ecografie abdominala, control la neurolog, pneumolog, unde mi s a spus ca plamanii sunt curati dar e posibil sa am o bronsita si mi a fost prescris tratament cu tavanic, paracetamol si alte pastile ptr fluidificat sputa, dar in continuare simt un nod in piept, dispnee, usoare dureri abdominale, senzatia de flegma in piept si durere la inghitire si tuse, in plus mai am putin nasul infundat cateodata dar fara sa curga. De precizat ca nu tusesc des, ci rar si cateodata cu spita galbui-verzui.
Poate fi de la bronsita? sau reflux gastro-faringian?
1 comentarii
0
03-08-2019, ora 15:26
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună ziua! Este de la bronșită. Puteți încerca și Koflet sirop în asociere cu Septilin comprimate. Dacă mai aveți întrebări vă răspund cu drag! O zi liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum recunoști bronșita și ce măsuri trebuie să iei
  •