bronsita cronica

16-04-2008
mihaela as
Nu este medic/terapeut
mihaela as
am diagnosticata cu bronsita cronica mi sa administat un tratamen cu spiriva. eurespal si bronho vaxom dar tusea continua in crize de cca 2 ore continu provocand si voma alba spumoasa si acrie la gust. ce ma sfatuiti sa fac?
6 comentarii
0
16-04-2008, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Va recomand sa va supuneti unei fibrobronhoscopii pt a exclude alte cauze de astfel de tuse. Nu ati spus nimic despre R-grafia toracica, ati facut?
0
16-04-2008, ora 00:00
mihaela as
Nu este medic/terapeut
mihaela as
fibrobronhoscopia am facut-o si totul este ok, ecogrfie toracica nu am fakut.
0
17-04-2008, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Eu nu am spus echografie ci radiografie toracica.
0
11-10-2009, ora 14:01
adi 5
Nu este medic/terapeut
adi 5
si eu sufar brosita cronica am facut fibroscofie si tot tusesc o sputa albicioasa , mai am si o fibroza pulmonara, si hipertensiune pulmonara .Problema este ca racesc foarte repede si accum cind va scriu iau antibiotic.As vrea sa iau niste imunostimulatore pt. ca sa nu mai racesc asa de des, fac tratament si cu anticoagulante si nustiu ce fel sa iau.
0
07-01-2010, ora 14:38
kukubau
Nu este medic/terapeut
kukubau
Buna ziua.As avea nevoie de un raspuns pertinent.In urma cu o luna aveam o tuse seaca si stari usor febrile cca 37.5, vizibil imbujorat la fata si o senzatie de gol in piept..Am tratat dupa ureche situatia cu ceai si lamaie dar si cu un sirop de patlagina, deoarece situatia nu era ingrijoratoare.In momentul de fata starile usor febrile au disparut, dar ma usura in piept sau mai bine zis simt ceva foarte cald la niv pieptului dar si in spate, febra nu mai fac, respiratia putin "innecacioasa", expectoratii deloc, tuse seaca foarte putin, si inghit mai greu.Mergand la medic de fam mi-a pus diag. bronsita cronica si mi-a prescris un tratament pe 5 zile format din ketotifen 1mg eurespal si sumetrolin dar si un sirop (humx) cu toate ca nu tusesc.Intrebarea mea este :1 este un tratament bun? deoarece dupa 2 zile situatia e cam aceeasi. 2Ar trebui sa abordez situatia mai serios?mergand la un alt medic ?3. ce mi-ati recomanda pe viitor in vederea prevenirii unor astfel de afectiuni avand in vedere ca am si o sensibilitate la frig.
Va multumesc...si multa sanatate!
0
08-01-2010, ora 11:03
adi 5
Nu este medic/terapeut
adi 5
buna ziua kukubau.Eu cred ca ar fi cazul sa consulti un doctor pneumolog sa-ti faci o radiografie sa stii desprae ce este vorba. Eurespalul este bun pt. tuse dar trbuie vazut de unde aste tusea Eu am ramas cu tuse, dar la mine se manifesta la efort sitot asa inghit mai greu .Iti doresc multa SANATATE si nu sta asa deoarece nu este bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: