Bronsita cronica asmatiforma astm bronsic diagnostice neclare, am pb in continuare, help!

28-07-2011
alecush
Nu este medic/terapeut
alecush
Buna! Am de gand sa scriu aici tot istoricul boli sau bolilor care au legatura cu ce traiesc acum!

Cand eram mai mica si stateam la parintii mei traiam intr-un mediu prafos, cu mucegai si acarieni. Si caine in casa. Pe la 16 ani am facut o sinuzita si asta netratata cum trebuie a deschis portile catre o rinita alergica si mucoasa trofiata. Nas mereu infundat, etc. Puteam canta dar din cauza nasului mi-am modificat stilul. Anii au trecut si multe raceli am facut, cred eu, din cauza nasului in primul rand. Prin 2007 am racit la plamani cred dar iarasi nu mi s-a pus un diagnostic clar. Am fost la mare si am dormit aproape direct pe nisip si cand m-am intors aveam dureri in piept, nu puteam respira, nu puteam ridica bratele, eram slabita, ca o pneumonie dar fara febra. Am fost la plamani, antibiotic etc nu mi-a trecut si ca s ascape de mine mi-a dat VENTOLIN ca o agasam ca nu puteam respira desi tampenia aia de test care se numeste spirometrie si pe care o iubesc toti doctorii arata ca sunt in limite normale. INtr-un final mi-a trecut pentru ca nu am mai bagat-o in seama. Dar nu de tot. Era pe undeva acolo ca nu mia puteam face mare efort fizici si nici nu mia aveam timp sa fac deci a trecut nebata in seama.
IN apr 2009 am facut o fetita. Dupa sarcina organismul meu s-a dus in jos si au inceput 1000 probleme. NU ma piuteam spala cu nimic pe cap ca faceam alergie...blefarita, matreata, etc.

Acum doua ierni deci prin 2009 am facut o laringita pentru ca am cantat intr-o formatie si mi-am solicitat vocea. Nu am tratat-o cu atentie. Prin primavara am iesit intr-un club si era foarte frig si ama mers pe jos desi eram doar in rochita. Era fff frig. IN club era fum si am baut dupa multa lume necunoscuta. Laringita a revenit si de atunci nu mai pot canta deloc...nici respira prea bine pt ca simteam ca am ceva in gat. Am fost la un orl si nu mi-a dat un diagnostic clar. decat niste med pe care nu mi le puteam permite si again nu am rez nika.

IN iarna asta am spalat peretele cu clor pt ca avea mucegai si am facut ceea ce semana cu o criza de astm. Aveam deja trimitere la orl si m-am dus la spital la coltea une doctorul de acolo mi-a ziss ca am astm bronisc si sa ma duc la malaxa la alergologie. nu m-am dus pt ca in capul meu era ceva in gat.
fiindca nu mai pot respira am fost din nou la un orlist si mi-a zis k am bronsita cronica astamtiforma si la fel si medicul de familie. mi-a zis sa imi fac analizae de giardia pt ca acest parazit poate provoca alergie endogena si daca nu sa fac testele de alergie obisnuite. intre timp am facut o viroza care mi-a atacat plamanii direct si care m-a tintuit si secat la pat cu stari de ameteala, confuzie, agresivitate. etc. am fost la spital la mai si am facut radiografie si spirometrie si desi cand m-a ascultata plamnii sunau varza si incarcati la spirometrie aratau ca sunt 108 la suta functionali! si pe radiografie erau niste zone mari, albe, ca niste nori sau mai dense dra mi-a zis ca nu am nimic. asta a fost acum 2 zile. eu am incercat sa ii explic ca nu e anxietate - imi pot da seama de asta, sincer... si ca :
ATUNCI CAND RESPIR NU SE DUCE TOT AERUL IN PLAMNI SAU AERUL PE CARE IL INHALEZ NU MA SATISFACE, MI-E GREU SA INHALEZ SI EVIDENT MI-E SI MAI GREU PE NAS CARE E MAI ALES ACUM SEMI INFUNDAT SI IN VIATA DE ZI CU ZI ESTE APROAPE INFUNDAT NU LIBER, NORMAL. DAR AICI VB DE CAND TRAG PE GURA AER. PARCA INTAMPINA O TREAPTA UNDEVA.
Doctorita mi-a dat tot ventolin cu opti chamber si aerius. ceva de nas ce nu am gasit prin farmacii si claritromicina pe acre nu am luat-o DESI i-am zis ca nu ma ajuta ventolin si asa e, nu ma juta, deloc. NU VREAU SA JIGNESC PE NIMENI dar nu stiu ce au doctorii, mai ales astia din sistemul de stat, nu te asculta, parca sunt autisti. imi zicea: ai crzie, nu? mai ales seara. eu ziceam ca intr-adevar seara e mai rau dar nu am ccrize de astm. TIPA SE GRABEA F TARE, ERAM L;A SPITAL, NU STATEA LA TACLALAE, INCERCA SA IMI PUNA IN GURA CUVINTE CARE NU ERAU ALE MELE.

ORListul la care am fost inainte de ea mi-a zis ca e o bronsita care s-a cronicizat si din cauza unei alergii sunt iritate caile respiratorii, etc. el mi-a zis sa nu iau nimic paa nu fac analizele pe care mi le-a dat dar nbu am avut bani sa imi fac inca antigenul de giardia, in kk nu a iesit, evident. mi-am facut exudat tot la recomandarea lui si a iesit negatyiv in skimb aslo era de 300. eozinofilele erau normale...

am 23 de ani, fumez de zece ani, de doua zile incerc sa ma las pe bune...in timpul sarcinii si o parte din alaptat nu am fumat dar nu eliminasem din cap dependenta, pur si simplu ma abtineam cu speranta ca o sa mai fumez vreodata. imi e f greu sa ma las, cand incercam sa ma las de fumat intram in sevraj ca la heroina cu transpiratii, dureri de cap, anxietate, nervozitate, agresivitate, cautam si ultimul ba sa imi iau tigari, etc.

Acum astept sa-mi treaca viroza si tocmai profit de ea si de faptul ca m-am lasat de tigari ca sa elimin mucusul ala, iau bromhexin, ceai de plamanarica, ceai de patlagina, beau multe lichide, iau si aerius -nici un rezultat ca si la ventolin, de altfel.

Ghici ciuperca ce-i? ce am? cand nu am vreo raceala, pur si simplu ma sufoc, toata ziua, necondintionat. nu pot fugi, urca scrai, nu pot nici macar sa am grija de copilul de 2 ani si nici nu am bani sa ma duc la acupunctura, inot, salina, medicamente naturiste scumpe, etc.
Am luat cate un distonocalm inainte de culcare si intra-adevar ma ajutau cuy ATACURILE DE PANICA PE CARE le recunosc si le diferentiez de boala initiala. deci sa nu ma cuze cineva ca e de la cap ca sunt stapana pe mine. ca de obicei asta cred majoritatea.

scz de limbaj, ortografie, topica, etc. scris f pe graba.

va multumesc in avans!

ag
2 comentarii
0
28-07-2011, ora 13:31
alecush
Nu este medic/terapeut
alecush
Am uitat sa mentionez ca : in continuare am vocea ragusita si nu pot lua nicio nota mai sus, am gatul mereu iritat, parca pana la stomac, cand incerc sa respir simt acea incarcare si inflamare a plamanilor. Daca increc sa cant nu pot tine nicio nota, nu pot tine vibrato de ex pentru ca raman in cateva milisecunde fara aer! Nu mai am forta...inainte puteam canta in impostat acum nic macar sa incerc nu pot...

Am simptome de hipotiroidism dar nu m-am dus inca la doctor.E posibil sa am si o dereglare hormonala dar yet, nu m-am dus inca sa imi fac dozajul hormonal. dar nu cred ca ar avea legatura, nu? atata timp cat am o bronsita cronica diagnosticata de 2 doctori (orlistul la care am fost recent si medicul de familie)...sau astm bronisc diagnosticat de un orlist de la coltea si un medic pneumoftiziolog de la Mai.
0
28-07-2011, ora 13:47
alecush
Nu este medic/terapeut
alecush
si referitor la spirometrie si de ce am formulat asa:

de fiecare data cand am fost si am facut medicii o foloseau drept argumentul suprem: "plamanul de functional" sau capacitatea de a respira e de 88 la suta, e in limite normale sau etc etc etc. mi-o puneau in fata cu un zambet si m a faceau sa par ca o dobitoaca. era testul suprem. dar ce conteaza daca spirometria era bine atata timp cat eu intampin dificultati in a inhala aerul la orice ora a zilei? nu am crize periodice ca la astm...sau poate nu stiu eu cum se man ifesta astmul...atunci...poate nu plamanul e bolnav ci caile respiratorii sunt atat de inflamate incat nu ma lasa sa inhalez aerul cum trebuie? atunci ne intoarcem al ipoteza unei alergii?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.