Bronsita Purulenta

03-10-2006
psw_try
Nu este medic/terapeut
psw_try
Am fost diagnosticat cu bronsita purulenta. Esti pprima oara cand mi se pune un asemenea diagnostic si din cate am citit am inteles ca este destul de grav. Daca va ajuta varsta la ceva am 20 ani. As dori mai multe informatii despre boala:

1.Am inteles ca bronsita purulenta este cronica(nu scrie pe reteta nimik referitor la chestia asta iar o bronsita cronica este diagnostica numai dupa 2 ani nu?)

2.Doctorul s-a uitat cu multa atentie pe film la o zona foarte apropiata de stern in partea dreapta unde din fata se vedea prea putin dar din lateral se vedea o pata mai inchisa la culoare aproape neagra. Nu m-a zis nimik despre ce ar fi vorba acolo.

3.Ma vor ajuta la recuperare excursiile la o salina?

4.Am mai inteles ca cauza mai poate fi o bronsita veche netrata. Cat timp poate rezista bronsita in organism fara ca eu sa o simt. Nu am dat atentie de fiecare data cand respiram greu deorece sunt alergic si luam Claritine.

5. La testarile pt astmul bronsic mi s-a spus ca este aproape normal singurele valori care nu dapesesc 100% sun PEF(84%) si
FEF(99%) Nu prea inteleg ce inseamna si daca e ok...

6.Tratametul consta in vreo 10 medicamente diferite:
1.Cloxacilina 250mg 2X2 zi
2.Zinat 500mg 2X1 zi
3Aminofiline 1 zi
4.Claritine 1 zi
5.Un sirop expectorant 3X1 zi
6.Betacaroten 1 zi
7.b complex+ 1 zi
8.multivita 1zi
9.fluconazol 200mg 1 la 3 zile
10.allegra 1 seara
+Viami mite Diskus(pt respirati ceva cu praf.
Sunt multe???

Orce informatie suplimentara e binevenita.
Astept raspuns si va multumesc!!!
1 comentarii
0
16-10-2019, ora 22:30
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Cel mai probabil aveți bronșită cronică sau bronșiectazii. Antibioticul trebuie luat câteva zile, nu cronic. Dacă mai aveți întrebări vă răspund cu drag! O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.