bronsita sau alergie?

08-09-2017
Mirunyk
Nu este medic/terapeut
Mirunyk
buna seara am 44 de ani 1.53 si 49kg fara alte probleme de sanatate an afara unei sinuzite de trei saptamani am o haraiala an piept.Am fost la medicul de familie care ma ascultat si ma spus ca se aude ceva pepartea dreapta deasupra sanului.Mia dat eficef si augumentin 10 zile.Nu am rezistat decat 5 zile pt ca ma deranjat la stomac f tare si am antrerupt.La douo zile miau aparut simtomele mult mai grave abia respir mucus care se rupe f greu de culoare galbena frisoane transpiratii f abundente pe fata fara tuse.Astazi am fost la pneumologie si an urma unei radiografii mi sa spus ca nu am boala de plamani cio bronsita cronica tabagica acutizata si mi sa dat injectii ampicilina cu gentamicina ansa nu le pot face pana luni cand dna asistenta vine din concediu.Vreau sa va mai spun ca ma doarre pe partea dreapta acolo unde simt acea haraiala durerea vine din clavicula an umar si simt ca sant anfundata pe acea parte si repir mai greu.puteti sa ma lamuriti dk aceasta durere arelegatura cu raceala cat de grav este an conditiile an care nu pot face injectiile decat peste 4 zile.
1 comentarii
0
18-05-2019, ora 10:54
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Hristos a Înviat! Cel mai probabil durerea este de la nivel pulmonar, de la bronșita acutizată, deși poate fi vorba și de o pneumonie, dar medicul care a văzut radiografia și a interpretat-o poate spune asta. Când mai luați antibiotic să asociați un probiotic și un protector gastric, așa nu veți mai întrerupe tratamentul din cauza disconfortului gastric. O zi liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.